Często zadawane pytanie - Poddziałanie 1.2.1 (konkurs 1/2020) - PROGRAM WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ


Formy wsparcia

Czy jest możliwość, aby w zgodzie z kryterium dostępu nr 4 REALIZACJA WSPARCIA oraz Załącznikiem nr 3 "Regulamin przyznawania środków" zakwalifikować do projektu więcej osób niż te które mają otrzymać dotacje? Przykładowo, do projektu rekrutujemy 50 osób - wszyscy zostają przeszkoleni, składają biznesplany a tylko 80% z nich (z najlepszymi biznesplanami) otrzymuje dotacje?

Mając na uwadze brzmienie kryterium dostępu nr 4  oraz jego uzasadnienie: „Zaplanowane wsparcie musi mieć charakter kompleksowy, tj. każdy uczestnik otrzyma możliwość skorzystania z pełnego katalogu pomocy w zależności od potrzeb danej osoby: przygotowania do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej, bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz fakultatywnego finansowego wsparcia pomostowego." WUP w Łodzi wskazuje, iż na etapie planowania projektu w celu zapewnienia możliwości skorzystania z pełnego katalogu pomocy w zależności od potrzeb uczestnika Wnioskodawca powinien zaplanować szkolenia, dotacje i wsparcie pomostowe dla wszystkich zrekrutowanych uczestników projektu. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, iż wszyscy uczestnicy z tego wsparcia skorzystają. Na etapie realizacji projektu może wystąpić np. sytuacja, że złożony biznesplan zostanie oceniony negatywnie.
 

Czy jeśli do projektów wchodzi 40 Uczestników, którzy przechodzą przez wsparcie szkoleniowe to taka sama liczba osób tj. 40 otrzymuje dotację? Czy np. do projektu wchodzi 40 osób z czego 30 otrzymuje dotacje.

W konkursie nie wprowadzono kryterium ilu uczestników projektu otrzymujących wsparcie szkoleniowe otrzymuje również dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Powinno to wynikać z założeń projektu przyjętych przez wnioskodawcę. Należy mieć tu na uwadze, że nie wszyscy uczestnicy mogą np. ukończyć rozpoczęte szkolenie czy otrzymać pozytywną ocenę merytoryczną przygotowanego biznesplanu.

Czy dla Uczestników projektu można zaplanować wsparcie Oficera dotacyjnego który zweryfikuje Uczestnikom poprawność wypełnienia biznesplanu i dodatkowo przeprowadzi ocenę formalną biznesplanów?

Zgodnie z zapisami konkursowymi (Załącznik nr 7 do Regulaminu konkursu) mogą Państwo zaplanować zaangażowanie w projekcie eksperta dotacyjnego, który musi posiadać adekwatne do specyfiki projektu oraz swoich obowiązków: wykształcenie, kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Ekspert ten może udzielić pomocy uczestnikowi projektu przy wypełnianiu biznesplanu i dokonać  jego oceny formalnej. Jednocześnie nie może być on osobą przeprowadzającą punktowaną ocenę merytoryczną tego biznesplanu.

W Wymaganiach dotyczących cen rynkowych wskazany jest wydatek w postaci Doposażenia stanowiska pracy personelu projektu, czy jako personel projektu rozumiane są również osoby wchodzące w skład kadry merytorycznej, np. Koordynator projektu? Czy można ten wydatek wykazać jako koszt bezpośredni?

Wydatek związany z doposażeniem stanowiska pracy personelu projektu zakupiony w ramach kosztów bezpośrednich projektu musi być bezpośrednio powiązany z zadaniem merytorycznym zaplanowanym w projekcie.
Koszt doposażenia stanowiska pracy koordynatora projektu nie stanowi wydatku w ramach kosztów bezpośrednich. W Wytycznych kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju  Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020 znajduje się katalog kosztów pośrednich, zgodnie z którym powinny być ponoszone koszty związane z zatrudnieniem koordynatora.
 

Grupa docelowa

Zgodnie z treścią Regulaminu konkursu "Uczestnikami projektów są wyłącznie osoby bierne zawodowo lub osoby bezrobotne niezarejestrowane w urzędzie pracy w wieku 18-29 lat z województwa łódzkiego (osoby fizyczne, które zamieszkują lub uczą się na obszarze województwa łódzkiego w rozumieniu Kodeksu cywilnego), które utraciły zatrudnienie po 1 marca 2020r.". Czy osoba, która była zatrudniona na podstawie krótkookresowej umowy zlecenie i z własnej inicjatywy rozwiązała umowę po 1 marca 2020 (bądź umowa ta zakończyła się wraz z okresem na jaki została zawarta i nie została przedłużona) wpisuje się w przedmiotowe kryterium?

Zapisy Regulaminu konkursu nie określają przyczyn utraty pracy ani też rodzaju umowy na podstawie której była zatrudniona osoba, która utraciła zatrudnienie po 1 marca 2020 r. Tym samym uczestnikami projektu mogą być zarówno osoby, którym wygasło zatrudnienie lub je rozwiązały, jak również osoby, które otrzymały wypowiedzenie. Istotne jest aby przyczyna utraty zatrudnienia była związana ze skutkami pandemii COVID-19.
 

W kontekście grupy docelowej jak jest przez Państwa definiowana utrata zatrudnienia, czy tak jak w projektach outplacementowych odnosi się również do wygaśnięcia umowy cywilnoprawnej, czy w przypadku nieprzedłużenia umowy o pracę na czas określony lub rozwiązania umowy za porozumieniem stron taka osoba również będzie się kwalifikować do udziału w projekcie?

Zapisy Regulaminu konkursu nie określają przyczyn utraty pracy. Tym samym zarówno osoby, którym wygasła podstawa zatrudnienia jak również osoby, które otrzymały wypowiedzenie lub rozwiązały stosunek pracy za porozumieniem stron mogą być uczestnikami projektu pod warunkiem, że utraciły zatrudnienie po 1 marca 2020 r. w wyniku skutków pandemii COVID-19.
 

Pozostałe

Zgodnie z treścią par. 5 pkt 22 "Wzoru regulaminu przyznawania środków finansowych na założenie własnej działalności gospodarczej oraz wsparcia pomostowego w ramach PO WER 2014-2020 - Poddziałanie 1.2.1" "Po zakończeniu oceny merytorycznej biznesplanów oraz rozpatrzeniu ewentualnych odwołań od oceny, beneficjent sporządza następujące zestawienia: a. lista zakwalifikowanych osób do wsparcia finansowanego na rozpoczęcie działalności gospodarczej uszeregowana w kolejności malejącej liczby punktów, b. lista rezerwowa (osoby, które uzyskały ocenę pozytywną, ale nie zakwalifikowały się z powodu braku środków), c. lista osób odrzuconych z powodu nie uzyskania wymaganej liczby punktów, tj. lista osób, których biznesplany zostały ocenione negatywnie." Czy zapis w punkcie "b" oznacza, iż liczba udzielanych dotacji powinna być niższa niż liczba uczestników projektu? Tzn. czy należy założyć, iż określony odsetek uczestników (np. 80%) otrzyma dotację, a część osób ze względu na brak środków i zajęte miejsce w "konkursie biznesplanów" zakończy udział w projekcie po etapie wsparcia szkoleniowego?

Mając na uwadze brzmienie kryterium dostępu nr 4.  „REALIZACJA WSPARCIA - Projekt zakłada realizację kompleksowego wsparcia w zakresie zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej obejmującego wyłącznie następujące elementy: - szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej, - udzielenie pomocy bezzwrotnej (dotacji) na utworzenie przedsiębiorstwa, - finansowe wsparcie pomostowe wypłacane przez okres do 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.
UZASADNIENIE:
Zaplanowane wsparcie musi mieć charakter kompleksowy, tj. każdy uczestnik otrzyma możliwość skorzystania z pełnego katalogu pomocy w zależności od potrzeb danej osoby: przygotowania do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej, bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz fakultatywnego finansowego wsparcia pomostowego."
WUP w Łodzi wskazuje, iż na etapie planowania projektu w celu zapewnienia możliwości skorzystania z pełnego katalogu pomocy w zależności od potrzeb uczestnika Wnioskodawca powinien zaplanować szkolenia, dotacje i wsparcie pomostowe dla wszystkich uczestników projektu. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, iż wszyscy uczestnicy z tego wsparcia skorzystają. Na etapie realizacji projektu może wystąpić sytuacja, że złożony biznesplan zostanie oceniony negatywnie lub uczestnik projektu ukończył niedawno szkolenie, którego zakres merytoryczny był podobny do szkolenia proponowanego przez Wnioskodawcę.

 

Czy na etapie rekrutacji do projektu koszt weryfikacji predyspozycji do prowadzenia działalności gospodarczej kandydatów (tj. wynagrodzenie doradcy zawodowego i wynajem sali) może stanowić koszt bezpośredni w projekcie?

Koszt weryfikacji predyspozycji kandydatów do prowadzenia działalności gospodarczej (tj. wynagrodzenie doradcy zawodowego i wynajem sali) może stanowić koszt bezpośredni w projekcie.

Czy Partnerem w ramach projektu może być podmiot komercyjny, np. spółka z o.o. lub osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą?

Zgodnie z brzmieniem kryterium dostępu nr  1  Beneficjent:

- to podmiot prowadzący działalność na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, niedziałający dla zysku lub przeznaczający zysk na cele statutowe zgodnie z zapisami w statucie lub innym równoważnym dokumencie założycielskim, posiadający bazę materialną, techniczną i zasoby ludzkie oraz kompetencyjne niezbędne do świadczenia usług na rzecz sektora MŚP;
- posiada co najmniej 3 letnie doświadczenie w zakresie udzielania dotacji, pożyczek lub poręczeń na utworzenie lub rozwój przedsiębiorstw w okresie ostatnich 6 lat od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie; 
- posiada siedzibę na terenie województwa, w którym będzie realizowany projekt.

Wymogi określone powyżej zostały zdefiniowane w stosunku do Beneficjenta, a nie partnera. W ramach oceny wniosków w przedmiotowym konkursie będą one weryfikowane w odniesieniu do Beneficjenta, czyli w przypadku projektów partnerskich do lidera partnerstwa. Fakt, iż partner projektu nie będzie spełniał ww. wymogów (będzie spółką z o.o. lub osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą) nie będzie miał negatywnego wpływu na ocenę ww. kryterium.
 

Czy jeden Wnioskodawca może złożyć więcej niz 1 wniosek o dofinansowanie (dla grup z różnych regionów o innej specyfice)?

 W wymienionym powyżej konkursie nie ma kryterium ograniczającego liczbę wniosków składanych przez danego wnioskodawcę. Wnioskodawca może zatem złożyć w niniejszym konkursie więcej niż jeden wniosek.
Intencją IOK było umożliwienie wnioskodawcom, którzy posiadają odpowiedni potencjał społeczny i są zakorzenieni w swej działalności w regionie łódzkim, realizacji kilku projektów w różnych powiatach/gminach województwa, bliżej miejsc zamieszkania potencjalnych uczestników tych projektu.
Realizacja wsparcia w miejscach zamieszkania grup docelowych ułatwi im udział w projektach bez konieczności dalekich dojazdów na szkolenia czy do biura projektu.
 Przejdź na górę