Kurier (posłaniec, goniec) – osoba wyznaczona do odebrania przesyłki od nadawcy i dostarczenia jej w stanie nienaruszonym do adresata przemieszczając się różnymi środkami lokomocji: rowerem, samochodem, samolotem lub koleją.
Zadania zawodowe:
- podejmowanie od nadawcy przesyłki ekspresowej przeznaczonej do doręczenia odbiorcy w miejsce wskazane w adresie;
- terminowe i bezpieczne przemieszczenie się w wyznaczony rejon doręczenia przesyłki kurierskiej;
- doręczanie: przesyłek listowych, przesyłek wartościowych, paczek, telegramów i innych przedmiotów przesyłanych pocztą kurierską;
- inkasowanie należności za przesyłkę kurierską;
- należyte zabezpieczenie i sprawowanie pieczy nad przewożonymi przesyłkami i dokumentami;
- przyjmowanie pełnomocnictw upoważniających do odbioru przesyłek kurierskich;
- udzielanie informacji o warunkach usług wykonywanych przez pocztę kurierską;
- rozliczanie się po powrocie z rejonu z doręczonych i niedoręczonych przesyłek kurierskich;
- sporządzanie awiz dla adresatów nieobecnych podczas obsługi rejonu;
- opisywanie przyczyn niedoręczenia lub zwrotu przesyłek i przekazów;
- przestrzeganie przepisów pocztowych, przepisów o ruchu drogowym oraz tajemnicy korespondencji, tajemnicy służbowej i państwowej.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Do podjęcia pracy w zawodzie niezbędne są następujące uprawnienia i umiejętności:- prawo jazdy kat. B
- znajomość topografii obsługiwanego rejonu
- dobra organizacja pracy własnej
- odpowiedzialność
- solidność
- terminowość.
Wymagania psychofizyczne:
Praca doręczycieli paczek jest pracą ciężką, głównie ze względu ciężar przenoszonych, podnoszonych paczek. Natomiast praca doręczyciela listowo-pieniężnego to praca średniociężka, gdyż polega ona głównie na chodzeniu. Dla obu stanowisk charakterystyczne jest również wchodzenie po schodach w wielopiętrowych budynkach. Czynności te wymagają wysokiej ogólnej sprawności fizycznej, dużej sprawności układu kostno-stawowego i układu mięśniowego. Ponadto od doręczyciela paczek (kierowcy samochodu dostawczego) wymagana jest duża sprawność narządu wzroku i słuchu.Przydatna jest kultura osobista oraz elastyczność (zawód wymaga dostosowywania się do zmieniających się warunków i sytuacji.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Z uwagi na charakter wykonywanych czynności do pracy w zawodzie doręczyciela nie przyjmuje się pod żadnym warunkiem osób cierpiących na poważne choroby ośrodkowego układu nerwowego oraz niektóre choroby układu krążenia i oddechowego, a także osób z dysfunkcją narządu ruchu i skrzywieniem kręgosłupa. Natomiast do przeciwwskazań względnych, czyli umożliwiających podjęcie pracy po ich wyeliminowaniu, należą płaskostopie, podatność na schorzenia górnych dróg oddechowych, mała wytrzymałość fizyczna i nadmierna pobudliwość nerwowa.Możliwości i szanse zatrudnienia:
Możliwości zatrudnienia w charakterze kuriera stwarzają liczne firmy kurierskie na terenie całego kraju oraz placówki Poczty Polskiej.Szkoły:
Brak jest wskazania sztywnych, oficjalnych wymogów kwalifikacyjnych do pracy w zawodzie kuriera. Najczęściej jednak preferowane są osoby posiadające wykształcenie średnie.Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZICentrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
ul. Wólczańska 49, 90-608 Łódź,
tel. 42 66 30 255, 66 30 273
e-mail: centrum@wup.lodz.pl