Konsultant do spraw kariery

Print Drukuj

Konsultant do spraw kariery udziela wsparcia i doradza w sprawach związanych z rozwojem kariery zawodowej osób dorosłych. Wyszukuje, analizuje i przetwarza informacje zawodowe, śledzi zmiany na rynku usług edukacyjno-szkoleniowych, stale aktualizuje własną bazę wiedzy dotyczącą rynku pracy. Diagnozuje potrzeby zawodowe klientów i prowadzi indywidualne sesje szkoleniowo-mentorskie mające na celu wspomaganie klienta w wyborze optymalnej ścieżki rozwoju zawodowego z uwzględnieniem aktualnych trendów rynku pracy oraz potencjału zawodowego klienta. Konsultant do spraw kariery może świadczyć usługi wewnątrz firmy dla zatrudnionych pracowników, jak również dla klientów zewnętrznych.
 

Zadania zawodowe:

 
  • pozyskiwanie, analizowanie i przetwarzanie informacji zawodowych w celu projektowania rozwiązań dotyczących przebiegu kariery zawodowej klienta;
  • monitorowanie rynku pracy oraz aktualnej oferty szkoleniowej, redagowanie dokumentacji związanej z procesem rekrutacji na dane stanowisko;
  • dobieranie metod pracy z klientem, w tym narzędzi diagnostycznych pomagających w określaniu predyspozycji zawodowych;
  • diagnozowanie indywidualnych potrzeb w rozwoju kariery zawodowej i kreowania ścieżek kariery;
  • wspieranie w podejmowaniu świadomych decyzji zawodowych przez klienta;
  • motywowanie do podejmowania decyzji w rozwoju zawodowym oraz planowania kariery;
  • przygotowywanie dla klienta propozycji przekwalifikowania się wraz z pakietem informacji na temat poszczególnych etapów tego procesu;
  • stosowanie technik z zakresu outplacementu;
  • prowadzenie sesji szkoleniowych w zakresie zarządzania ludźmi, zakładania firmy;
  • prowadzenie działań szkoleniowych dla kadry kierowniczej z zakresu budowania i zarządzania osobistym wizerunkiem (personal branding).
 
Dodatkowo może zajmować się opracowywaniem materiałów informacyjnych dotyczących rozwoju kariery na stronie internetowej firmy/instytucji, przygotowywaniem na zlecenie klientów indywidualnych i firm materiałów on-line oraz oferowaniem przez Internet usług związanych z rozwojem kariery.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Pracodawcy preferują kandydatów posiadających wykształcenie wyższe co najmniej I stopnia, najlepiej na kierunkach związanych z psychologią, socjologią, zarządzaniem zasobami ludzkimi, doradztwem zawodowym i personalnym, andragogiką oraz coachingiem. Kompetencje potrzebne do wykonywania zawodu można uzyskać również w ramach studiów podyplomowych z zarządzania zasobami ludzkimi, zarządzania talentami, doradztwa zawodowego, job-coachingu, coachingu i mentoringu. Mile widziane jest doświadczenie na identycznym lub pokrewnym stanowisku pracy, udokumentowane szkolenia z zakresu psychologii, socjologii, zarządzania, doradztwa personalnego, prawa pracy, narzędzi diagnostycznych wykorzystywanych w doradztwie zawodowym itp., a także znajomość języków obcych na poziomie pozwalającym na swobodną komunikację ustną i pisemną.
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Konsultant do spraw kariery z racji swoich złożonych i różnorodnych obowiązków powinien odznaczać się bardzo dobrymi umiejętnościami organizacji własnej pracy, samodzielnością, inicjatywą i zaangażowaniem w pracę z klientem oraz odpowiedzialnością wobec niego. W pracy tej niezmiernie ważne są kompetencje interpersonalne: umiejętność nawiązywania kontaktu, zdolność precyzyjnego i jasnego formułowania komunikatów ustnych i pisemnych, asertywność, umiejętność adaptacji, empatia, a także spostrzegawczość i wyciąganie trafnych wniosków. Osobę wykonującą ten zawód powinna cechować również gotowość do ciągłego uczenia się, podnoszenia kwalifikacji oraz pogłębiania wiedzy wykorzystywanej w pracy.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Przeciwwskazaniami do wykonywania zawodu mogą być poważne wady wzroku i słuchu niepodlegające korekcji, wady wymowy, niepełnosprawność kończyn górnych i dolnych uniemożliwiająca samodzielne poruszanie się i dojazd do klienta oraz niektóre choroby psychiczne.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Konsultant ds. kariery może znaleźć zatrudnienie w firmach konsultingowych i outsourcingowych, agencjach zatrudnienia, biurach karier na uczelniach wyższych, w firmach szkoleniowych i organizacjach pozarządowych zajmujących się doradztwem karier, a także w działach zarządzania zasobami ludzkimi przedsiębiorstw różnych branż. Konsultant ds. kariery może także pracować jako freelancer i prowadzić własną działalność gospodarczą, świadcząc usługi dla różnych instytucji oraz klientów indywidualnych.
 

Szkoły:

 

Uniwersytet Łódzki Wydział Nauk o Wychowaniu

kierunek: psychologia, specjalność: psychologia biznesu i kariery (jednolite studia magisterskie)
ul. Pomorska 46/48, 90-225 Łódź
tel. 42 665 57 10
e-mail: wnow@uni.lodz.pl
http://www.wnow.uni.lodz.pl/
 

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej

kierunki: psychologia (jednolite studia magisterskie), zarządzanie - psychologia w zarządzaniu, zarządzanie zasobami ludzkimi (studia II stopnia)
ul. prof. St. Łojasiewicza 4, 30-348 Kraków
e-mail: rekrutacja@uj.edu.pl
https://wzks.uj.edu.pl/
 

Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach Wydział Ekonomii i Zarządzania

kierunek: zarządzanie i coaching (studia I i II stopnia)
ul. Jagiellońska 109 A, 25-734 Kielce
tel. 41 366 93 30
e-mail: wseip@wseip.edu.pl
https://www.wseip.edu.pl/
 

Dane kontaktowe:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87
e-mail: piotrkow@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Informacje o publikacji dokumentu