Psycholog

Print Drukuj

Psycholog – osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, do udzielania świadczeń psychologicznych polegających w szczególności na: diagnozie psychologicznej, opiniowaniu, orzekaniu, psychoterapii oraz na udzielaniu pomocy psychologicznej.
 

Zadania zawodowe:

Psycholog to specjalista, którego praca polega na pomocy w rozwiązywaniu ważnego dla klienta problemu życiowego. W pracy wykorzystuje wiedzę związaną z powstawaniem i przebiegiem procesów psychicznych, świadomością, stanami emocjonalnymi i cechami psychicznymi człowieka. Psycholog w swojej pracy opiera się na rozmowie i wywiadzie, samoopinii badanego, obserwacji, kwestionariuszach i testach psychologicznych.
Psychologia to nauka o człowieku, jego zachowaniach i procesach psychicznych wpływających na to zachowanie. Celem pracy psychologa jest poznanie i rozumienie ludzi. Służą temu takie metody zbierania informacji o człowieku jak: rozmowa, wywiad, obserwacja, testy psychologiczne, ankieta. Pozwalają one na uzyskanie danych o cechach osobowości, poziomie intelektualnym, zainteresowaniach, uzdolnieniach, postawach oraz zaburzeniach zachowania. Dane te interpretowane są w oparciu o przyjęte koncepcje i teorie psychologiczne, a następnie - w wypadku psychologa praktyka - dobierane są odpowiednie formy postępowania z klientem. Najczęściej jest to pomoc w rozwiązywaniu ważnego dla klienta problemu życiowego. W trudniejszych przypadkach psycholog stosuje odpowiednie metody, których efektem powinno być usunięcie lub zmniejszenie zaburzeń zachowania (psychoterapia).
Psycholog może specjalizować się w różnych działach psychologii. Wyróżnia się specjalizacje: psychologia rozwoju człowieka, psychologia kliniczna, psychologia wychowawcza, psychologia pracy, psychologia społeczna.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

Obecnie brak jest regulacji prawnych dotyczących uzyskania prawa wykonywania zawodu psychologa. Ustawa o zawodzie psychologa praktycznie nie weszła w życie.
Biorąc zaś pod uwagę wymagania rynku pracy, należy uznać że psychologiem jest osoba, która:
  • uzyskała w polskiej uczelni dyplom magistra psychologii lub uzyskała za granicą wykształcenie uznane za równorzędne w Rzeczypospolitej Polskiej
  • posiada pełną zdolność do czynności prawnych
  • włada językiem polskim w mowie i piśmie.
Psycholog może uzupełnić swoją wiedzę i doskonalić umiejętności zawodowe w ramach specjalistycznych studiów podyplomowych. Psycholog chcący podjąć pracę w szkolnictwie zobowiązany jest do ukończenia rocznego przygotowania pedagogicznego.
 

Wymagania psychofizyczne:

Do wykonywania tego zawodu konieczne jest posiadanie odpowiednio ukształtowanej i dojrzałej osobowości oraz wyznawanie pozytywnych wartości. Psycholog powinien umieć szanować odrębność każdego człowieka, jego poczucie godności i potrafić dochować tajemnicy swojego klienta.
Niezbędnymi cechami w tym zawodzie są empatia i wrażliwość na problemy drugiego człowieka. Konieczna jest umiejętność komunikowania się, rozumienia i słuchania innych ludzi. Ważna jest również umiejętność jasnego wypowiadania się w mowie i piśmie. Indywidualna i grupowa praca z klientami wymaga koncentracji i podzielności uwagi, dobrej pamięci i spostrzegawczości. Niezbędna w tym zawodzie jest również umiejętność wyciągania wniosków, szybkiego podejmowania trafnych decyzji, elastyczność i twórcze myślenie.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

Zawód pod względem obciążenia fizycznego należy do prac bardzo lekkich. Zdecydowanie większe są obciążenia psychiczne i dlatego ważne jest, aby osoby wykonujące zawód psychologa nie posiadały zaburzeń układu nerwowego i zaburzeń emocjonalnych.
W zawodzie psychologa mogą pracować osoby niepełnosprawne z dysfunkcją kończyn dolnych i poruszające się na wózkach inwalidzkich. Przeszkodę w wykonywaniu tego zawodu stanowią zaburzenia psychiczne, upośledzenia słuchu, wzroku, mowy, kończyn górnych.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

Zawód psychologa może być wykonywany zarówno w służbie zdrowia, oświacie, urzędach pracy, jak i w instytucjach komercyjnych, jak: agencje doradztwa personalnego, działy personalne dużych organizacji oraz firmy badania opinii publicznej. Zawód psychologa jest zawodem często spotykanym i dość popularnym. Psychologowie mogą pracować zarówno w małych miejscowościach, jak i w dużych skupiskach miejskich.
 

Szkoły:

Warto wybierać renomowane uczelnie kształcące w zawodzie psychologa od wielu lat. Patrząc przez pryzmat rynku pracy, większe szanse zatrudnienia mają nieustannie się rozwijające.
Psycholog może, w zależności od subdyscypliny, odbyć specjalizację zawodową (np. w zakresie psychologii klinicznej człowieka dorosłego, dziecka lub dla biegłych sądowych).
 
Uniwersytet Łódzki, Wydział Nauk o Wychowaniu,  Instytut Psychologii
ul. Smugowa 10/12, 91-433 Łódź
tel. (42) 665 55 80, (42) 665 55 81
www: http://www.psych.uni.lodz.pl
 

Dane kontaktowe:

WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
ul. Wólczańska 49, 90-608 Łódź
tel. 42 66 30 255, 66 30 273
e-mail: centrum@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Psycholog 2020
Psycholog 2020.pdf 257 KB
Informacje o publikacji dokumentu