PO WER koncentruje się na poprawie funkcjonowania poszczególnych polityk sektorowych oraz na zagadnieniach, dla których większą efektywność zapewni ich realizacja z poziomu krajowego, takich jak: innowacje społeczne, szkolnictwo wyższe, wsparcie osób młodych, zdrowie. W programie, oprócz środków EFS dostępne będą także środki Inicjatywy na rzecz zatrudnienia osób młodych. Większość środków EFS będzie jednak wdrażana na poziomie regionalnym, gdzie finansowane będą przedsięwzięcia dedykowane konkretnym osobom i grupom.
Osie priorytetowe Programu:
- Osoby młode na rynku pracy: realizacja działań ukierunkowanych na bezrobotne osoby w wieku 15-29 lat oraz poprawę ich sytuacji na rynku pracy
- Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji: wdrożenie reform systemów w wybranych obszarach polityk publicznych
- Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju: wspieranie jakości szkolnictwa wyższego jako instrumentu budowy gospodarki opartej o wiedzę
- Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa
- Wsparcie dla obszaru zdrowia
- Pomoc techniczna.
(z ang. Not in Education, Employment, or Training)
W ramach pierwszej osi - Osoby młode na rynku pracy, realizowany będzie Priorytet Inwestycyjny 8ii Trwała integracja na rynku pracy ludzi młodych, w szczególności tych, którzy nie pracują, nie kształcą się ani nie szkolą, w tym ludzi młodych zagrożonych wykluczeniem społecznym i ludzi młodych wywodzących się ze środowisk marginalizowanych, także poprzez wdrażanie gwarancji dla młodzieży.
Wsparcie na rzecz osób młodych (do 29 roku życia) realizowane będzie zarówno na poziomie krajowym (rola Instytucji Pośredniczącej powierzona zostanie ministrowi właściwemu ds. pracy) jak i regionalnym (rolę Instytucji Pośredniczącej pełnić będą wojewódzkie urzędy pracy).
Poziom krajowy
Projekty Komendy Głównej OHP adresowane do osób w wieku 15-24 lata, które nie mają pracy, nie uczestniczą w kształceniu lub szkoleniu.
Projekty konkursowe dotyczące nowatorskiego podejścia z zakresu aktywizacji osób młodych.
Poziom regionalny
Projekty powiatowych urzędów pracy z zakresu aktywnej polityki rynku pracy, zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Projekty konkursowe z zakresu aktywizacji osób młodych.
Łączna alokacja dla Priorytetu 8ii wynosi 1 757 mln euro, z czego 90% będzie w dyspozycji regionów. W regionach środki dzielone będą w proporcji: 85% na projekty powiatowych urzędów pracy oraz 15% na projekty konkursowe.