Doradca personalny prowadzi działalność polegającą na odpłatnym świadczeniu usług w zakresie wykorzystania zasobów ludzkich, między innymi poszukując konkretnych pracowników (najczęściej wysoko wykwalifikowanych) dla konkretnych pracodawców, z zachowaniem należytej troski o interesy zleceniodawcy i kandydata na pracownika.
Zadania zawodowe:
- ustalanie ze zleceniodawcą profilu i charakterystyki kandydata;
- analiza rynku pracy w zakresie poszukiwanych pracowników;
- ustalanie ze zleceniodawcą, jakie informacje o firmie mogą być podane w ogłoszeniu;
- przygotowywanie ogłoszeń prasowych;
- zbieranie ofert pracowników i ich analiza pod kątem spełniania wymaganych kryteriów, a w przypadku braku kandydatów spełniających wszystkie wymagania, znalezienie osób spełniających możliwie dużą i istotną ich część;
- ustalanie ze zleceniodawcą, jakie informacje o firmie i kiedy mogą być podane kandydatom;
- uzgadnianie z kandydatem, jakie informacje o nim będą przedstawione firmie;
- informowanie kandydata o metodach, celach i rezultatach procesu selekcji dotyczących jego osoby.
- prowadzenie działalności szkoleniowej w zakresie gospodarowania zasobami ludzkimi.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Nie ma formalnych wymogów, co do wykształcenia doradcy personalnego. Preferowane jest wykształcenie wyższe z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi (kierunki: psychologia, organizacja i zarządzanie, socjologia, marketing, ekonomia) lub studia podyplomowe z zakresu HR. Ponadto pracownik ten powinien znać choć jeden język obcy, preferowany: angielski i obsługę komputera (MS Office). Doradca musi także mieć wiedzę w zakresie technik rekrutacyjnych, prawa pracy oraz wykazywać się zainteresowaniami społecznymi, a także być osobą otwartą na wszelkie sprawy dotyczące człowieka i jego relacji z otoczeniem.Wymagania psychofizyczne:
Doradca personalny powinien cechować się, komunikatywnością, być osobą dobrze zorganizowaną, samodzielną i kreatywną, odpowiedzialną i lojalną wobec firm zlecających rekrutację lub inne zadania. Powinien też być dyspozycyjny. Doradca musi umieć obserwować i wyciągać wnioski.Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Ze względu na stałe i intensywne kontakty z innymi ludźmi, czynnikiem utrudniającym pracę w zawodzie są wszelkie dysfunkcje, które mogłyby ograniczać możliwość swobodnego porozumiewania się. Trudności mogą mieć osoby niewidome oraz osoby z takimi dysfunkcjami, jak brak widzenia stereoskopowego oraz zaburzenia w rozróżnianiu barw, czy z wadami i dysfunkcjami narządu wzroku, które nie mogą być skorygowane szkłami optycznymi lub soczewkami kontaktowymi. Ograniczeniem w pracy w zawodzie są także dysfunkcje narządu słuchu w stopniu znacznym, które nie mogą być skorygowane aparatem słuchowym. Utrudnieniem mogą być schorzenia strun głosowych, słaba ekspresja werbalna i wady wymowy.Możliwości i szanse zatrudnienia:
Doradca personalny może być zatrudniony w firmach zajmujących się doradztwem personalnym, firmach szkoleniowych czy outsourcingowych (zajmujących się wynajmowaniem pracowników na czas wykonania określonej pracy), w firmach mających działy zarządzania zasobami ludzkimi, w urzędach pracy. Bez odpowiedniego doświadczenia nie ma możliwości podjęcia pracy na własną rękę.Szkoły:
Uniwersytet Łódzkikierunek: psychologia, socjologia
ul. Narutowicza 68, 90-136 Łódź
tel. 42 635 40 24, 635 40 04
www.rekrutacja.uni.lodz.pl
Akademia Humanistyczno – Ekonomiczna w Łodzi
ul. Sterlinga 26, 90-212 Łódź
infolinia: 800 080 888
e-mail: uczelnia@ahe.lodz.pl
www.ahe.lodz.pl
Studia podyplomowe ,,Doradztwo zawodowe i personalne''
Społeczna Akademia Nauk
ul. Sienkiewicza 9, 90-113 Łódź
pok. 302, III piętro
tel: 42 664 66 99
e-mail: podyplomowe@spoleczna.pl
www.lodz.san.edu.pl
Studia podyplomowe ,,Doradztwo zawodowe i polityka personalna''
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZICentrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Sieradzu
ul. 3 Maja 7, 98 - 200 Sieradz
tel. 32 822 81 86
e-mail: lowusi@wup.plodz.pl