Lakiernik tworzyw sztucznych zajmuje się nakładaniem powłoki lakierniczej na powierzchnię z tworzywa sztucznego, dobieraniem odpowiedniego lakieru (rodzaj i kolor) oraz materiałów lakierniczych, przygotowaniem ich do naniesienia na powierzchnię, przygotowaniem powierzchni do lakierowania. Odpowiedzialny jest także za właściwe stosowanie lakierów i materiałów lakierniczych (szpachlówki, kity, kleje, podkłady, materiały polerskie) oraz prawidłową eksploatację narzędzi i urządzeń.
Zadania zawodowe:
- przygotowywanie elementu do lakierowania;
- dobieranie i przygotowywanie narzędzi i urządzeń lakierniczych;
- dobieranie rodzaju i koloru lakieru;
- nakładanie natryskowe powłoki lakierniczej na przygotowaną powierzchnię;
- wykonywanie operacji pomocniczych (szpachlowanie, szlifowanie, matowanie, polerowanie);
- kontrolowanie jakości powłok lakierniczych;
- organizowanie stanowiska pracy, w tym przestrzeganie przepisów BHP, ochrony ppoż., ochrony środowiska i wymagań ergonomii.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Obecnie w zawodzie lakiernika tworzyw sztucznych pracodawcy najchętniej zatrudniają osoby legitymujące się: świadectwem ukończenia branżowej szkoły I stopnia (w zawodzie pokrewnym lakiernik,) świadectwem czeladniczym lub dyplomem mistrzowskim w zawodzie lakiernik lub lakiernik samochodowy, lub świadectwem ukończenia kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie pokrewnym lakiernik, ewentualnie udokumentowanym doświadczeniem w dziedzinie lakiernictwa oraz posiadaniem certyfikatów i świadectw, potwierdzających udział w szkoleniach w zakresie najnowszych technik lakierowania. W zawodzie lakiernik tworzyw sztucznych istnieje również możliwość potwierdzania kompetencji w zawodzie pokrewnym lakiernik, w zakresie kwalifikacji MG.27 - wykonywanie prac lakierniczych. Warunkiem potwierdzenia tej kwalifikacji jest spełnienie wymagań formalnych i zdanie egzaminu (również w trybie eksternistycznym), organizowanego przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.
Wymagania psychofizyczne:
Lakiernik tworzyw sztucznych musi być osobą:
- cierpliwą,
- dokładną,
- staranną,
- spostrzegawczą,
- posiadającą wyczucie kolorów,
- posiadającą zdolność do pracy w warunkach monotonnych,
- w pełni sprawną fizycznie i ruchowo,
- posiadającą zdrowy układ kostno-stawowy i mięśniowy,
- posiadającą sprawny układ oddechowy.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu lakiernika tworzyw sztucznych są schorzenia układu kostno - stawowego oraz mięśniowego, choroby układu oddechowego, daltonizm, skłonność do przeziębień, chorób płuc i oskrzeli, chorób skóry oraz alergie na substancje zawarte w lakierach.Możliwości i szanse zatrudnienia:
Zatrudnienie w zawodzie lakiernika tworzyw sztucznych oferują firmy lakiernicze, przedsiębiorstwa produkcyjne, przedsiębiorstwa usługowe, zakłady i warsztaty lakiernicze, przedsiębiorstwa produkcyjne dysponujące malarniami, lakiernie, przedsiębiorstwa produkujące elementy z tworzyw sztucznych dla transportu kolejowego i drogowego. Lakiernik tworzyw sztucznych może również założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług lakierniczych.
Szkoły:
International College
of Refinish Competenceul. Pomorska 59, 70-812 Szczecin,
tel. 608 631 331
e-mail: info@icrc.pl
www.icrc.pl
GRUPA CSV SP. Z O.O.
ul. Pomorska 58-60, 70-812 Szczecin,tel. 914 321 900
e-mail: info@csv.pl
www.csv.pl
MULTICHEM Sp. z o.o.
ul. Przemysłowa 2, 62-030 Lubońtel. 61 893 37 31
e-mail: info@multichem.pl
www.multichem.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Skierniewicach
ul. Senatorska 10, 96-100 Skierniewice
tel. 46 833 39 74, 833 36 50
e-mail:skierniewice@wup.lodz.pl