Hodowca jedwabników zajmuje się wychowem gąsienic jedwabnika morwowego w okresie od wyklucia larw z jajeczek do czasu pozyskania kokonów, w zależności od celu w jakim prowadzona jest hodowla. Jednocześnie hodowca uprawia zadrzewienia morwy białej celem pozyskania karmy – świeżych liści morwy do codziennego skarmiania larw. Do obowiązków hodowcy należą także prace związane z utrzymywaniem właściwych warunków w wychowalni, kontrolowaniem kolejnych etapów dojrzewania jedwabników oraz prowadzeniem dokumentacji hodowlanej.
Zadania zawodowe:
W swojej pracy hodowca jedwabników stosuje metody, techniki i procedury związane m.in. z:
- karmieniem gąsienic,
- sprzątaniem etażerek lub kuwet oraz wychowalni,
- kontrolowaniem warunków panujących w wychowalni,
- zbiorem kokonów i suszeniem kokonów,
- zbiorem liści morwy białej i ewentualnie jej uprawy,
- przechowywaniem liści morwy,
- prowadzeniem dokumentacji hodowlanej.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Prace polowe oraz hodowlane, które wykonuje hodowca jedwabników, nie wymagają określonego wykształcenia. Zadania do wykonania nie są trudne czy skomplikowane. Najczęściej pracodawca w zależności od placówki, w której prowadzona jest hodowla, ustala poziom wykształcenia niezbędnego do podjęcia pracy w zawodzie. Preferowane jest ukończenie branżowej szkoły I stopnia w zawodzie pokrewnym rolnik lub ukończenie szkoły średniej w zawodzie technik rolnik lub technik agrobiznesu. Może to być szkoła na poziomie zasadniczym zawodowym (branżowa I stopnia), średnim (branżowa II stopnia, technikum) lub wyższym. Pracownik posiadający wykształcenie średnie, po zdaniu matury, może kontynuować naukę na studiach wyższych o kierunku zootechnicznym lub rolniczym. Kwalifikacje rolnicze można również zdobyć w formie kursowej.
Wymagania psychofizyczne:
Wskazane jest, by stan zdrowia hodowcy jedwabników pozwalał na przemieszczanie się czy pracę w jednej pozycji (praca fizyczna przy nasadzeniach morwy i przy zbiorze liści morwy, przygotowanie pożywienia i karmienie zwierząt). W pacy hodowcy występuje również duże obciążenie umysłowe, związane np. z analizowaniem, rozwiązywaniem problemów i podejmowaniem decyzji mających wpływ na pomyślność hodowli. Umiejętność pracy pod presją czasu, odporność na stres, gotowość do pracy w różnych warunkach środowiskowych, empatia, cierpliwość, dokładność, to cechy pożądane i niezbędne.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Zawodu tego nie powinny wykonywać osoby z alergią na morwę białą, jedwab i zarodniki grzybów pleśniowych, ani osoby z wadą narządu wzroku niemożliwą do skorygowania.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Hodowca jedwabników może ubiegać się o pracę w grupach producenckich, które zajmują się produkcją kokonów oraz w przedsiębiorstwach czy gospodarstwach rolnych hodujących jedwabniki. Ponadto może ubiegać się o pracę w przedsiębiorstwach tekstylnych oraz instytutach i pracowniach naukowo-badawczych lub założyć własną działalność gospodarczą. W warunkach klimatyczno-glebowych Polski możliwe jest hodowanie jedwabników morwowych w dwóch lub trzech rzutach. Pierwsza hodowla rozpoczyna się zgodnie z kalendarzem wychowu, czyli w okresie koniec maja – początek czerwca. Drugi rzut (inkubację) rozpoczyna się po 2 tygodniach od pierwszego rzutu, trzeci – po 2 tygodniach od drugiego rzutu. Taka metoda hodowli ogranicza nałożenie się najbardziej wymagających okresów karmienia larw i jednocześnie umożliwia uzyskanie dwa-trzy razy więcej kokonów przez jednego rolnika. Podstawą do prowadzenia hodowli rzutowej jest wystarczająca ilość nasadzeń morwowych.
Szkoły:
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego im. Wincentego Witosa w Bujnach
Bujny ul. Piotrkowska 3097-371 Wola Krzysztoporska
tel. 44 647 25 59
e-mail: sekretariat@zsrckpbujny.com
https://zsckpbujny.pl/
Zespół Szkół Ponadpodstawowych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Szydłowie
Szydłów 57, 97-306 Szydłówtel. 44 617 14 01
https://zspckuszydlow.pl/pl/
Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach
Wojsławice 118, 98-220 Zduńska Wolatel. 43 825 14 91
e-mail: sekretariat@zsrcku.pl
http://www.zsrcku.pl/
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Wydział Rolnictwa i Ekologii
ul. Nowoursynowska 166, 02-787 Warszawatel. 22 593 10 00, 22 593 10 20
e-mail: rekrutacja@sggw.edu.pl
www.sggw.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87
e-mail: piotrkow@wup.lodz.pl