Inspektor sanitarny jest organem wykonującym zadania państwowej, wojewódzkiej, powiatowej lub granicznej stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz jednocześnie kieruje działalnością placówki. Jego podstawową rolą jest nadzór oraz kontrola przestrzegania ustaw i aktów wykonawczych dotyczących ochrony i warunków higieny w miejscach objętych nadzorem. Na podstawie ustaleń pokontrolnych w miejscach objętych nadzorem inspektor podejmuje działania, których rezultatem ma być eliminacja nieprawidłowości stwierdzonych podczas czynności kontrolnych.
Zadania zawodowe:
W swojej pracy inspektor sanitarny wykonuje działania polegające m.in. na:
- ustalaniu ogólnych kierunków działania podległej mu stacji sanitarno-epidemiologicznej,
- opracowywaniu i przedstawianiu organom nadrzędnym informacji o stanie bezpieczeństwa sanitarnego w danym, podległym stacji rejonie lub miejscu objętym dozorem,
- współpracowaniu z zakładami opieki zdrowotnej, innymi jednostkami świadczącymi usługi medyczne oraz stowarzyszeniami w zakresie ochrony zdrowia (zapobieganie i zwalczanie chorób zakaźnych oraz promocja zdrowia),
- wydawaniu decyzji i postanowień w postępowaniu administracyjnym i egzekucyjnym w administracji,
- reagowaniu w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej, tj. nagłego pogorszenia stanu sanitarno-epidemiologicznego,
- nadzorowaniu działalności gospodarczej, finansowej i administracyjnej stacji,
- prowadzeniu polityki kadrowej,
- reprezentowaniu stacji na zewnątrz.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
W zawodzie inspektor sanitarny wymagane jest wykształcenie wyższe II stopnia. Preferowane są osoby z wykształceniem medycznym. Inspektorem sanitarnym może zostać osoba, która spełnia jedno z wymienionych poniżej kryteriów:
- jest lekarzem i uzyskała specjalizację w trybie przewidzianym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 czerwca 2010 r. w sprawie wykazu specjalizacji w dziedzinach medycyny mających zastosowanie w realizacji zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. Nr 107, poz. 683),
- posiada tytuł zawodowy magistra i uzyskała dodatkowe kwalifikacje mające zastosowanie w realizacji zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 maja 2010 r. w sprawie wykazu dodatkowych kwalifikacji, jakie musi posiadać państwowy inspektor sanitarny posiadający tytuł zawodowy magistra (Dz. U. Nr 98, poz. 635).
Wymagania psychofizyczne:
Inspektor sanitarny powinien charakteryzować się dobrym ogólnym stanem zdrowia. Ważną cechą są uzdolnienia kierownicze i organizacyjne oraz dobra organizacja pracy własnej. Ponadto: zdolność podejmowania szybkich i trafnych decyzji, dokładność, komunikatywność, obowiązkowość, radzenie sobie ze stresem, odpowiedzialność za działania zawodowe, odpowiedzialność za innych, dbałość o jakość pracy.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniami do wykonywania tego zawodu są:
- poważne wady wzroku, słuchu i mowy,
- niewydolność układu mięśniowego i kostnego,
- niepełnosprawność intelektualna, w tym choroby psychiczne czy zaburzenia osobowościowe.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Jedyną możliwością podjęcia pracy w zawodzie inspektor sanitarny jest zatrudnienie w państwowej stacji sanitarno-epidemiologicznej na poziomie wojewódzkim, powiatowym lub w stacji granicznej. Główny Inspektor Sanitarny jako centralny organ administracji rządowej jest powoływany przez premiera na wniosek ministra do spraw zdrowia, któremu podlega.
Szkoły:
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
pl. gen. J. Hallera 1B, 90-647 Łódźtel. 42 272 51 75
e-mail: rekrutacja@umed.lodz.pl
https://umed.pl/
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
wyb. Ludwika Pasteura 1, 50-367 Wrocławtel.: 71 784 10 01
e-mail: rekrutacja@umed.wroc.pl
https://www.umw.edu.pl/
Warszawski Uniwersytet Medyczny
ul. Żwirki i Wigury 61, 02-091 Warszawatel. 22 572 09 13
e-mail: rekrutacja@wum.edu.pl
https://www.wum.edu.pl/
Dane kontaktowe do urzędu:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Jarosława Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl