HtmlBox

Публикатор

Inspektor bezpieczeństwa i higieny pracy


Inspektor bezpieczeństwa i higieny pracy odpowiada za rzetelną informację przedstawianą pracodawcy na temat stanu bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie. Podstawą tej informacji są kontrole, analizy, obserwacje, postępowania powypadkowe i ich wyniki oraz badania przyczyn występowania chorób zawodowych. Informacja ta powinna również zawierać propozycje działań korygujących istniejące nieprawidłowości oraz zapobiegających występowaniu ryzyka zawodowego.
 

Zadania zawodowe:

  • przeprowadzanie kontroli oraz sporządzanie analiz stanu bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie wraz z wnioskami,
  • informowanie pracodawcy o stwierdzonych w przedsiębiorstwie zagrożeniach wraz z propozycjami ich eliminowania lub redukowania,
  • wstrzymywanie pracy wykonywanej przez pracownika oraz prac maszyn i urządzeń w przypadku stwierdzenia bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia pracowników,
  • udział w dokonywaniu oceny ryzyka zawodowego,
  • udział w opracowywaniu planów modernizacji przedsiębiorstwa oraz przedstawianie propozycji zastosowania odpowiednich rozwiązań dotyczących BHP
  • doradztwo w zakresie organizowania i ustalania metod pracy na stanowiskach pracy na których występują czynniki niebezpieczne, czynniki szkodliwe lub warunki uciążliwe oraz dobór środków ochrony zbiorowej i indywidualnej.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Inspektor bezpieczeństwa i higieny pracy  może być osobą posiadającą co najmniej wykształcenie średnie w zawodzie technik bezpieczeństwa i higieny pracy. Dodatkowymi atutami przy zatrudnieniu na w/w stanowisko są ukończone szkolenia: dla  służb i pracowników BHP, w zależności od zagrożeń specyficznych dla branży, udzielanie pomocy przedmedycznej, pedagogiczne, ochrony przeciwpożarowej, na audytora systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, na prawo jazdy.
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Skuteczność inspektora bhp jest w znacznym stopniu uzależniona od orientacji w przepisach prawnych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, umiejętności nawiązywania kontaktu z ludźmi, a także zdolności argumentowania i przekonywania. Wymagana jest również spostrzegawczość, umiejętność koncentracji uwagi, łatwość wypowiadania się w piśmie. Stosując jako kryterium wysiłek fizyczny praca ta jest zaliczana do lekkich, stąd brak szczegółowych wskazań czy przeciwwskazań do zdrowotnych do wykonywania tego zawodu. Cechą pożądana jest ogólna dobra sprawność fizyczna.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu to choroby psychiczne i upośledzenia umysłowe oraz znaczny stopień niepełnosprawności narządów wzroku, słuchu i ruchu.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Inspektor bezpieczeństwa i higieny pracy może podejmować zatrudnienie zarówno w pełnym, jak i niepełnym wymiarze czasu pracy (np. umowa zlecenie). Ponadto funkcjonują firmy konsultingowe zajmujące się doradztwem w zakresie BHP. Natomiast dodatkowe możliwości zarobkowe zależne są od indywidualnej operatywności. Istnieje bowiem możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej w tym zakresie i jest to dość powszechna forma zatrudnienia.
Inspektorzy BHP najczęściej zatrudnianie są w następujących gałęziach przemysłu: budownictwo, hutnictwo, górnictwo, przemysł spożywczy i gastronomia, elektronika, energetyka i elektrotechnika oraz przemysł lekki.
 

Szkoły:

Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu

ul. Jaracza 74, Budynek "E",  90- 251 Łódź
tel. 661 124 500
tel. 726 550 055
e-mail: podyplomowe.lodz@wsnoz.pl
www.wsnoz.pl


COSINUS

ul. Wólczańska 81, 90-515 Łódź
tel. 632 52 20
tel. 798 410 050
e-mail: lodz@cosinus.pl
www.cosinus.pl
 

Dane kontaktowe:

WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Sieradzu
ul. 3 Maja 7, 98- 200 Sieradz,
tel. 43 822 81 84
e-mail: lowusi@wup.lodz.pl

 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Inspektor BHP
Inspektor BHP.pdf 637 KB

Informacje o publikacji dokumentu