HtmlBox

Навигация по категориям

Alfabet

Публикатор

Technik informacji naukowej


Technik informacji naukowej bierze udział w organizowaniu działalności informacyjnej w określonej instytucji. Pod nadzorem specjalisty gromadzi i opracowuje informacje o stanie i kierunkach rozwoju różnych dziedzin nauki i techniki w kraju i za granicą. W tym celu wyszukuje informacje korzystając z tradycyjnych i cyfrowych źródeł informacji, a zgromadzone źródła informacji opracowuje, wykorzystując do tego obowiązujące normy, standardy, formaty i technologie informatyczne. Zajmuje się klasyfikacją zasobów, opracowuje tzw. adnotacje (dodatkowe krótkie notki o dokumencie), sporządza zestawienia bibliograficzne i dokumentacyjne. Rozpoznaje potrzeby użytkownika i pomaga w znalezieniu odpowiednich informacji lub wskazuje użytkownikowi metody poszukiwań. Organizuje również współpracę i wymianę informacji z placówkami krajowymi i zagranicznymi.
 

Zadania zawodowe:

  • poszukiwanie informacji w źródłach tradycyjnych i cyfrowych;
  • gromadzenie źródeł informacji w formie papierowej i elektronicznej: książek, broszur, czasopism i innych wydawnictw tekstowych, rysunków, map, filmów, płyt CD i DVD, cyfrowych baz danych, programów komputerowych itp.;
  • tworzenie opisów bibliograficznych źródeł informacji niezbędnych do identyfikacji dokumentów;
  • przygotowywanie danych na potrzeby skomputeryzowanych systemów gromadzenia i wyszukiwania informacji (własnych i obcych);
  • opracowywanie i przetwarzanie źródeł informacji na potrzeby skomputeryzowanego systemu gromadzenia i wyszukiwania informacji;
  • udostępnianie i rozpowszechnianie informacji wśród użytkowników (obsługa informacyjna);
  • prowadzenie katalogów i kartotek, wynikających z potrzeb macierzystej instytucji oraz współpraca z krajową siecią informacji;
  • prowadzenie współpracy z innymi ośrodkami w zakresie gromadzenia, opracowania i wymiany źródeł informacji;
  • organizowanie wystaw, konferencji i targów związanych z działalnością informacyjną.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Od kandydatów do pracy w tym zawodzie wymaga się posiadania wykształcenia co najmniej średniego. Mile widziane są osoby posiadające kwalifikacje w zawodzie technik archiwista, potwierdzone świadectwami ‎potwierdzającymi nabycie kwalifikacji: EKA.02 Organizacja i prowadzenie archiwum oraz/lub EKA.03 Opracowywanie materiałów archiwalnych. Dodatkowymi atutami przy zatrudnieniu są również komunikatywna znajomość języka angielskiego, umiejętność obsługi komputera, urządzeń biurowych i programów wspomagających prowadzenie działalności informacyjnej, a także dokumenty potwierdzające udział w szkoleniach branżowych.
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Technik informacji naukowej powinien odznaczać się bardzo dobrą pamięcią, podzielnością i koncentracją uwagi oraz zdolnością logicznego myślenia i kojarzenia faktów. Duże znaczenie w tej pracy ma również wytrwałość, dokładność i skrupulatność, a samodzielny charakter pracy powoduje, trzeba wykazać się dużą samodzielnością i trafnością podejmowanych decyzji. W kontaktach z osobami z zewnątrz należy wykazać się cierpliwością i wysoką kulturą osobistą oraz łatwością porozumiewania się w mowie i wypowiadania na piśmie. W pracy na tym stanowisku przydają się też zainteresowania naukowe obejmujące różne dziedziny oraz umiejętności związane z korzystaniem z komputera i Internetu.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Przeciwwskazaniem do pracy w zawodzie może być wada wzroku niemożliwa do skorygowania za pomocą szkieł, wada układu mięśniowo-szkieletowego uniemożliwiająca kilkugodzinną pracę na stanowisku komputerowym oraz niepełnosprawność intelektualna.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Technik informacji naukowej może być zatrudniony w bibliotekach i archiwach różnego rodzaju, w ośrodkach informacji naukowej, muzeach i instytucjach naukowo-badawczych, w wydawnictwach, firmach brokerskich i konsultingowych, a także w innych jednostkach, zajmujących się gromadzeniem, przetwarzaniem i udostępnianiem informacji.
 

Szkoły:

 
Kwalifikacje w zawodzie technik informacji naukowej można uzyskać w drodze kształcenia w zawodzie technik archiwista. Obecnie (rok 2021) kształcenie w zawodzie technik archiwista odbywa się w ramach 2-letniej szkoły policealnej oraz w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych.
 

Zespół Szkół i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii Województwa Łódzkiego w Łodzi

kierunek: technik archiwista (szkoła policealna)
ul. Narutowicza 122, 90-145 Łódź
tel. 42 631 98 48 wew. 15
e-mail: szkola@nowoczesnaszkola.edu.pl
https://nowoczesnaszkola.edu.pl/
 

Centrum Kształcenia Ustawicznego Samorządu Województwa Łódzkiego w Łodzi

kierunek: technik archiwista (szkoła policealna, kwalifikacyjne kursy zawodowe)
ul. Wielkopolska 70/72, 91-029 Łódź
tel. 42 651 69 93
e-mail: sekretariat@cku-lodz.edu.pl
https://cku-lodz.edu.pl/
 

Dane kontaktowe:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Technik informacji naukowej 2021
Technik informacji naukowej 2021.pdf 532 KB

Informacje o publikacji dokumentu