HtmlBox

Навигация по категориям

Alfabet

Публикатор

Tartacznik


Tartacznik dokonuje oceny surowców drzewnych i przerabia je na materiały tarte oraz obsługuje maszyny tartaczne. Tartacznik jest zawodem o charakterze produkcyjnym i/lub usługowym. Celem pracy tartacznika jest optymalne wykorzystanie surowców tartacznych i przetworzenie ich na materiały tarte z zachowaniem zasad technologicznych oraz przestrzeganiem norm jakościowych.
 

Zadania zawodowe:

  • przyjmowanie surowców tartacznych;
  • manipulowanie (podział) surowcami tartacznymi do przetarcia;
  • wykonywanie obróbki wstępnej materiałów tartych;
  • obsługiwanie maszyn i urządzeń tartacznych;
  • kontrolowanie ilości i jakości surowców tartacznych;
  • kontrolowanie jakości procesów przetarcia, ilości i jakości materiałów tartych;
  • składowanie materiałów tartych w zależności od ich przeznaczenia;
  • prowadzenie dokumentacji produkcji;
  • organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ochrony ppoż., ergonomii i ochrony środowiska.
     

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Obecnie w ramach systemu kształcenia zawodowego nie przygotowuje się kandydatów do pracy w zawodzie tartacznika. Pracodawcy chętnie zatrudniają na stanowisku tartacznika osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym o specjalnościach zawodowych z branży drzewnej: stolarz i cieśla. Zawód tartacznika można zdobyć także na drodze kształcenia rzemieślniczego, która umożliwia uzyskanie tytułu czeladnika, a następnie mistrza w zawodach pokrewnych lub praktycznego przyuczenia do zawodu. Można również ukończyć kurs w zakresie kwalifikacji przewidzianej dla stolarza lub zawodów pokrewnych. Dodatkowo tartacznik powinien także podnosić swoje kwalifikacje poprzez udział w szkoleniach organizowanych np. w przedsiębiorstwach przetwórstwa drzewnego, przez stowarzyszenia i inne organizacje z branży drzewnej, przez producentów maszyn tartacznych lub wyspecjalizowane ośrodki szkoleniowe. Osoby z wykształceniem średnim po zdaniu matury mogą kontynuować naukę na studiach wyższych na kierunku: technologia drewna, leśnictwo lub innych studiach technicznych.
 

Wymagania psychofizyczne:

 
W zawodzie tartacznika wymagana jest:
  • dokładność,
  • zdyscyplinowanie,
  • rzetelność,
  • podzielność uwagi,
  • dobry refleks,
  • umiejętność łatwego koncentrowania się na pracy.
     

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu

Przeciwskazaniem do wykonywania zawodu tartacznika są poważne dysfunkcje rąk i nóg, oraz zaburzenia wzroku i słuchu.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Osoby poszukujące pracy w zawodzie tartacznika mają duże możliwości zatrudnienia w prywatnych mikro i małych przedsiębiorstwach przerobu drewna,  stolarniach, tartakach, zakładach przetwórstwa surowców (drewna i tworzyw drzewnych), zakładach produkujących elementy konstrukcyjne wyrobów z drewna i zakładach produkujących elementy wyrobów z tworzyw drzewnych oraz zakładach usługowych.
Tartacznik może także założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą, np. firmę wytwarzającą materiały tarte z surowca powierzonego.

Szkoły:

 
Obecnie w ramach systemu kształcenia zawodowego nie przygotowuje się kandydatów do pracy w zawodzie tartacznika. Pracodawcy chętnie zatrudniają na stanowisku tartacznika osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym o specjalnościach zawodowych z branży drzewnej: stolarz i cieśla. Zawód tartacznika można zdobyć także na drodze kształcenia rzemieślniczego, które umożliwia uzyskanie tytułu czeladnika, a następnie mistrza w zawodach pokrewnych lub praktycznego przyuczenia do zawodu. Można również ukończyć kurs w zakresie kwalifikacji przewidzianej dla stolarza lub zawodów pokrewnych. Dodatkowo tartacznik powinien także podnosić swoje kwalifikacje poprzez udział w szkoleniach organizowanych np. w przedsiębiorstwach przetwórstwa drzewnego, przez stowarzyszenia i inne organizacje z branży drzewnej, przez producentów maszyn tartacznych lub wyspecjalizowane ośrodki szkoleniowe. Osoby z  wykształceniem średnim po zdaniu matury mogą kontynuować naukę na studiach wyższych na kierunku: technologia drewna, leśnictwo lub innych studiach technicznych.
 

Dane kontaktowe:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Skierniewicach
ul. Senatorska 10, 96-100 Skierniewice
tel.46 833 39 74, 833 36 50
e-mail:centrumsk@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Tartacznik 2021
Tartacznik 2021.pdf 257 KB

Informacje o publikacji dokumentu