HtmlBox

Навигация по категориям

Alfabet

Публикатор

Sommelier


Sommelier to doradca w zakresie win, wykwalifikowany kelner specjalizujący się w podawaniu wina, specjalista w dziedzinie wiedzy o winie i jego degustacji. Celem pracy sommeliera jest obsługa gościa w lokalu gastronomicznym, ze szczególnym uwzględnieniem doradzania przy wyborze wina oraz jego serwowanie. Sommelier powinien posiadać umiejętności degustatorskie, znać gatunki win, ich pochodzenie, wiek i dojrzałość. Sommelier zajmuje się wyborem win, doborem win do potraw, tworzeniem karty win, a także szkoleniem personelu w dziedzinie winiarstwa. Jest odpowiedzialny za sprzęt i urządzenia używane w pracy, utrzymywanie czystości  i porządku, dbanie o dobry wizerunek lokalu, w którym pracuje oraz wyszukiwanie nowych trendów w dziedzinie winiarstwa.
 

Zadania zawodowe:

  • selekcjonowanie, prawidłowe zamawianie i przechowywanie wina;
  • sporządzanie i aktualizowanie karty win lokalu;
  • wykonywanie serwisu win według standardów obowiązujących w lokalu;
  • serwowanie cygar oraz napojów;
  • przekazywanie gościom lokalu oraz pozostałym pracownikom restauracji wiedzy na temat wina i jego walorów smakowych;
  • doradzanie gościom lokalu w wyborze win;
  • propagowanie w lokalu tradycji kultury picia wina;
  • organizowanie stanowiska pracy zgodnie z przepisami i zasadami BHP, ochrony ppoż., ergonomii ochrony środowiska i systemu HACCP.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Zawód sommeliera można uzyskać przez ukończenie kursów o profilu sommelierskim po szkole zasadniczej zawodowej lub średniej o profilu gastronomicznym. Nauka zawodu może odbywać się również poprzez szkolenie praktyczne na stanowisku pracy oraz zdobywanie doświadczenia w trakcie pracy. Na rynku dostępna jest oferta szkoleń i kursów sommelierskich organizowanych przez firmy prywatne i szkoły gastronomiczne. Dają one podstawy wiedzy oraz umiejętności, jakie powinien posiadać sommelier. Wykonywanie zawodu sommeliera wymaga ciągłego dokształcania poprzez uczestnictwo w szkoleniach, degustacjach i targach branżowych. Kursy sommelierskie kończą się zdaniem egzaminu i uzyskaniem certyfikatu. Są one kierowane zarówno do początkujących, jak i doświadczonych znawców wina, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje. Do wykonywania zawodu konieczne jest posiadanie aktualnej książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych. Mile widziane jest również dobra prezencja, oraz znajomość języka obcego.
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Biorąc pod uwagę fakt, że bezpośrednim obserwatorem pracy sommeliera jest klient – osoba wykonująca ten zawód powinna charakteryzować się wysoką kulturą osobistą, cierpliwością i poczuciem humoru. Bardzo ważną cechą w tym zawodzie jest umiejętność nawiązywania kontaktów międzyludzkich. Sommelier powinien być także osobą odpowiedzialną, dyspozycyjną i odporną na stres. Osoby zainteresowane pracą w zawodzie sommeliera powinny posiadać dobry smak i powonienie oraz prawidłowo rozróżniać barwy. Sommelier powinien charakteryzować się także dobrą pamięcią, sprawnością manualną, prawidłową koncentracją wzrokowo – ruchową, podzielnością uwagi oraz szybkim refleksem.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Wykonywanie czynności w pozycji stojącej i w ciągłym ruchu wymaga sprawnego układu kostno – stawowego. Wady kończyn dolnych i górnych, skrzywienia kręgosłupa wykluczają podjęcie zatrudnienia. Przeciwwskazaniem do wykonywania tej profesji są przewlekłe choroby skóry rąk i twarzy. alergie, daltonizm, oraz nosicielstwo chorób zakaźnych. Pracy w tym zawodzie nie mogą podejmować osoby  z zaburzeniami psychiki i upośledzeniem umysłowym. 
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Miejscem pracy sommeliera są najczęściej restauracje, winiarnie, drink bary. Inną możliwością jest praca w lokalach rozrywkowych oraz w branży turystyczno - hotelarskiej: hotelach, motelach i zajazdach. Jego praca wiąże się z przebywaniem  w zamkniętych często słabo oświetlonych (światło nastrojowe) i zadymionych lokalach. 
 

Szkoły:

 

Międzynarodowa Szkoła Barmanów i Sommelierów

ul. Wspólna 65A, 00-687 Warszawa
tel. 22 425 54 66
e-mail: sekretariat@msbis.com
http://www.msbis.com
 

Szkoła Sommelierów

Rynek Główny 28, 30-010 Kraków
tel.  787 870 639
e-mail: monika@szkolasommelierow.com
www.szkolasommelierow.com
 

Stowarzyszenie Sommelierów Polskich

Os. Przyjaźni 22/121, 61-686 Poznań
tel. 533 599 596
e-mail: biuro@sommelierzy.pl
www.sommelierzy.pl  
 

Dane kontaktowe: 

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

nnk.asset.publisher.attachments

Sommelier 2020
Sommelier 2020.pdf 387 KB

nnk.asset.publisher.info.header