HtmlBox

Навигация по категориям

Alfabet

Публикатор

Nauczyciel wychowania fizycznego


Nauczyciel wychowania fizycznego prowadzi zajęcia dydaktyczno - wychowawcze nauczając wychowania fizycznego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, dbając, aby uczniowie nabyli wiedzę i umiejętności określone w podstawach programowych kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół. Nauczyciel wychowania fizycznego kształtuje w uczniach podejście do aktywności fizycznej, która może być obecna nawet przez całe ich późniejsze życie. Na lekcjach z tego zakresu często obecne są zagadnienia takie jak: współpraca, szacunek, znajomość reguł i zasad. 
 

Zadania zawodowe:

  • wyposażanie uczniów w wiedzę ogólną z zakresu: roli uprawiania sportu i rekreacji w życiu człowieka, podstawowych zasad higieny, znajomości zasad uprawianych dyscyplin sportowych,
  • kształtowanie u uczniów sprawności fizycznej,
  • realizowanie programów wychowania fizycznego według zasad współczesnej dydaktyki i z zastosowaniem nowoczesnych metod nauczania i środków dydaktycznych,
  • aktualizowanie treści kształcenia w związku z rozwojem dyscyplin sportowych,
  • stałe ocenianie sprawności fizycznej i umiejętności uczniów oraz analizowanie przyczyn niepowodzeń,
  • zapewnianie uczniom odpowiednich warunków do nauki poprzez dbałość o bazę sportową szkoły i jej wyposażenie,
  • wdrażanie uczniów do nawyku uprawiania sportu i rekreacji,
  • kształcenie u uczniów umiejętności zespołowego działania i postaw niezbędnych do twórczego funkcjonowania w społeczeństwie,
  • poszerzanie i aktualizowanie wiedzy własnej z zakresu nauczanego przedmiotu, wiedzy psychopedagogicznej,
  • dbanie o rozwój psychofizyczny uczniów.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Nauczyciel wychowania fizycznego powinien przede wszystkim ukończyć wyższe studia na kierunku wychowanie fizyczne. Aby zostać nauczycielem wychowania fizycznego należy posiadać specjalizację nauczycielską lub zaliczyć kurs pedagogiczny. Z biegiem czasu wykształcił się system oświaty, w którym rola nauczyciela została bardzo precyzyjnie określona w przepisach prawnych. 1 września 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 26 lipca 2018 roku w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z 2018 r., poz. 1574).
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Obowiązkiem nauczyciela wychowania fizycznego jest przestrzeganie podstawowych zasad moralnych. Idealnie nadają się do tego zawodu ludzie z charyzmą, potrafiący zbudować swój autorytet w grupie ale przede wszystkim osoby, które dbają o swoja kondycje fizyczną. Wykonywanie tego zawodu wiąże się z pewnymi wymaganiami wobec osoby go wykonującej, a w szczególności kierowaniem się zasadami etyki zawodowej nie tylko w godzinach pracy, ale i poza nimi. Nauczyciele obdarzani są zaufaniem przez społeczeństwo, zatem ich powinnością jest wypełnianie przyjętej roli w sposób szczególnie staranny. Osoba na stanowisko nauczyciela musi mieć odpowiednie podejście do dzieci czy młodzieży, nie być nigdy karana, być cierpliwa i umiejętnie przekazywać swoją wiedzę z zakresu uprawiania ruchu i rekreacji.
Powinna być wzorem do naśladowania dla uczniów, tak więc nauczyciel musi być osobą schludną, rzeczową, konkretną, ale też doskonale komunikować się z każdym uczniem. Musi być osobą pełną empatii i zaangażowania w rozwój fizycznych uczniów.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Przeciwwskazaniem do wykonywania  zawodu nauczyciela wychowania fizycznego są znacznego stopnia dysfunkcje w zakresie narządu słuchu, które nie mogą być skorygowane aparatem słuchowym ale też narządu ruchu. Charakter pracy, a przede wszystkim kontakty interpersonalne, powodują, że znaczące wady wymowy mogą stanowić również ograniczenie w pracy w tym zawodzie. Nauczyciel wychowania fizycznego nie powinien mieć skłonności do agresji ani chorób nerwowych, czy tym bardziej psychicznych. 
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Nauczyciel wychowania fizycznego może szukać zatrudnienia w placówkach edukacyjnych na różnym szczeblu oświaty - szkołach podstawowych, szkołach branżowych, technikach, liceach, szkołach policealnych lub jako wykładowca na wyższych uczelniach.
 

Szkoły:

 

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Wydział Collegium Medicum
Al. IX Wieków Kielc 19A, 25-317 Kielce
tel. 41 349 69 11
e-mail: wnoz@ujk.edu.pl
https://wlinoz.ujk.edu.pl
 

Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie

Wydział Wychowania Fizycznego
ul. Marymoncka 34, 00-968 Warszawa 45
tel. 22 834 04 31 
e-mail: sekretariat.wf@awf.edu.pl
https://www.awf.edu.pl
 

Uniwersytet Rzeszowski

ul. Aleja Rejtana 16c, 35-959 Rzeszów
tel. 17 872 12 65
e-mail: info@ur.edu.pl
https://www.ur.edu.pl
 

Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie

Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu
Al. Jana Pawła II 78, 31-571 Kraków
tel. 12 683 11 32
e-mail: rekrutacja.fiz@awf.krakow.pl
www.awf.krakow.pl
 

Dane kontaktowe:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Nauczyciel wychowania fizycznego 2020
Nauczyciel wychowania fizycznego 2020.pdf 398 KB

Informacje o publikacji dokumentu