Nauczyciel bibliotekarz gromadzi, opracowuje i udostępnia zasoby biblioteki, inspiruje i koordynuje działania w zakresie upowszechniania czytelnictwa i przygotowania swoich czytelników do korzystania z informacji w szkole i innych placówkach oświatowych.
Zadania zawodowe:
- udostępnianie zbiorów bibliotecznych; udzielanie informacji rzeczowych, tekstowych, bibliotecznych, katalogowych i bibliograficznych,
- informowanie czytelników o książkowych nowościach wydawniczych,
- przysposobienie czytelnicze i kształcenie czytelników jako użytkowników informacji w formie pracy indywidualnej, zajęć grupowych (lekcje biblioteczne),
- pomoc w organizowaniu pracy z książką, czasopismem we wszystkich formach procesu dydaktyczno-wychowawczego,
- organizowanie imprez czytelniczych, inspirowanie pracy w bibliotece,
- prowadzenie różnych form wizualnej informacji i propagandy książek,
- organizowanie różnych form inspiracji czytelnictwa i rozwijanie kultury czytelniczej (np. konkursów czytelniczych, spotkań z autorami książek, wystaw).
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Nauczyciel bibliotekarz powinien mieć ukończone bibliotekoznawcze studia wyższe. Są one prowadzone przez uniwersytety i niektóre uczelnie pedagogiczne. Możliwe jest także ukończenie studiów podyplomowych z bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Dają one uprawnienia do podjęcia pracy zarówno w bibliotekach szkolnych wszystkich typów szkół jak i w bibliotekach wyższych uczelni, a także w bibliotece pedagogicznej czy publicznej. W zawodzie nauczyciela bibliotekarza bardzo ważne jest samokształcenie, zdobywanie nowej wiedzy z zakresu informatyki, programów komputerowych stosowanych w danej bibliotece, jak również dobra znajomość języków obcych (współpraca z bibliotekami z zagranicy). Aby prawidłowo realizować swoje zadania, nauczyciel bibliotekarz systematycznie uczestniczy w różnorodnych formach samokształcenia i doskonalenia zawodowego. Z racji odpowiedniego wykształcenia i dyspozycyjności, nauczyciel bibliotekarz wypełnia szereg zadań zleconych przez dyrektora szkoły. W ramach dodatkowych obowiązków może pełnić rolę rzecznika prasowego szkoły, odpowiadać za kontakt z mediami i promocję szkoły, administrować stronę BIP, redagować stronę www szkoły, pracować w komisjach wewnątrzszkolnych, sprawować pieczę nad protokołowaniem posiedzeń Rady Pedagogicznej.
Wymagania psychofizyczne:
Zawód bibliotekarza wymaga szczególnych predyspozycji. Jest to praca w dużej mierze polegająca na kontaktach międzyludzkich, ale też wymaga pracy z danymi i posługiwaniem się różnego rodzaju urządzeniami W tej pracy wymagane są niemal wszechstronne zainteresowania, a przede wszystkim jest to zawód dla osób, które „kochają książki" i mają potrzebę nieustannego pogłębiania wiedzy. Niezbędna w tej pracy jest umiejętność nawiązywania kontaktów, prowadzenia rozmów oraz konstruktywnego przekazywania informacji zwrotnych. Umiejętność postępowania i porozumiewania się z ludźmi to cechy niezbędne u pracowników zarówno działu udostępniania jak i gromadzenia zbiorów. Jest to praca w dużej mierze w pozycji siedząco - stojącej, wymagająca również swobodnego poruszania się. Nauczyciel bibliotekarz, który bezpośrednio ma kontakt z czytelnikiem musi wykazać się: dużą sprawnością narządu wzroku, dużą sprawnością narządu słuchu, być sprawny intelektualnie, mieć łatwość w wysławianiu się.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
W zawodzie nauczyciela bibliotekarza wykluczone są dysfunkcje psychiczne. Przeciwwskazaniem dla osób wykonującym ten zawód będą też alergie, szczególnie dla osób uczulonych na kurz i roztocze. Trudności mogą mieć również osoby, które mają szczególne kłopoty ze wzrokiem (zaburzenia dużego stopnia, trudności z rozróżnianiem barw), uniemożliwiające pracę przy komputerze.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Zawód nauczyciela bibliotekarza to zawód wykonywany w sferze budżetowej. Potencjalne miejsca pracy występują na terenie całego kraju: w dużych i małych bibliotekach szkolnych, publicznych i naukowych. Na pewno łatwiej jest znaleźć pracę w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie jest więcej ośrodków kulturalnych i naukowych, wyższych uczelni, szkół itd.
Szkoły:
Uniwersytet Warszawski
Wydział Dziennikarstwa Informacji i Bibliologiiul. Bednarska 2/4, 00-310 Warszawa
tel. 22 55 20 294
e-mail: wdib@uw.edu.pl
https://www.wdib.uw.edu.pl
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Wydział Humanistycznyul. Świętokrzyska 21d, 25-406 Kielce
tel. 41 349 71 06
e-mail: whum@ujk.edu.pl
www.whum.ujk.edu.pl
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży
Studia Podyplomoweul. Akademicka 14, 18-400 Łomża
tel. 86 216 82 72
e-mail: rekrutacja@pwsip.edu.pl
https://www.pwsip.edu.pl/uczelnia/kontakt
Edukacja 2001 Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Zawodowego
Studia Podyplomoweul. Żeromskiego 65, 26-600 Radom
tel. 48 307 09 50
e-mail: info@edukacja2001.pl
www.edukacja2001.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl