Fundraiser to stanowisko związane głównie z działalnością charytatywną. Osoba obsadzona na tym stanowisku, zwanym czasem profesjonalnym pośrednikiem dobra, pozyskuje środki na finansowanie działalności charytatywnej danej organizacji wyszukując sponsorów prywatnych i biznesowych. Fundraiser na bieżąco analizuje podległy sobie obszar w poszukiwaniu potencjalnych sponsorów dla określonej inicjatywy. W poszukiwaniach tych kieruje się charakterem działalności firm i przedsiębiorstw, realizowaną przez nich strategią marketingową, grupą docelową do której kierowane są oferowane przez nie produkty i usługi. Wszystkie te czynniki będą miały dla fundraisera niezwykle istotny wpływ na dobór oferty, jaką przedstawi konkretnemu przedsiębiorcy.
Zadania zawodowe:
- pozyskiwanie funduszy od darczyńców prywatnych, firm i organizacji;
- pozyskiwanie zniżek, usług i przedmiotów;
- pozyskiwanie środków finansowych również z funduszy UE;
- przygotowywanie sprawozdań merytorycznych na temat zakresu i sposobu wykorzystania pozyskanych środków;
- nawiązywanie dużej liczby kontaktów w różnorodnych branżach;
- informowanie darczyńców o sposobie wykorzystania przekazanych przez nich pieniędzy;
- prowadzenie promocji działań statutowych swojej organizacji w środowisku przedsiębiorców oraz w lokalnych środowiskach administracji publicznej i samorządowej;
- kreowanie i koordynacja kampanii pozyskiwania funduszy oraz nowych darczyńców, z wykorzystaniem różnych kanałów komunikacji.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Nie istnieje jednolity kierunek studiów, kształcących specjalistów ds. fundraisingu. W praktyce preferowani są kandydaci, legitymujący się różnymi kierunkami ekonomicznymi i humanistycznymi, lecz posiadający doświadczenie i odpowiednie cechy personalne, pozwalające na odnoszenie zawodowych sukcesów. Liczy się przede wszystkim zaangażowanie w wykonywaniu powierzonych obowiązków, fundraiser powinien faktycznie wierzyć w misję i powodzenie kampanii by zapewnić jej maksimum efektywności. Pomocne mogą być kursy organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Fundraisingu oraz wiedza z zakresu marketingu.
Wymagania psychofizyczne:
Fundraiser musi umieć organizować sobie swój czas i działania. Tak więc musi być osobą zorganizowaną i uporządkowaną. Wymagana jest również zdolność koncentracji, a z drugiej strony podzielność uwagi. Niezbędna jest także zdolność przekonywania. Bardzo ważne są takie cechy jak: komunikatywność, łatwość nawiązywania kontaktów, siła przebicia, konsekwencja i odwaga, rzetelność, szczerość, przejrzystość.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu fundraisera są wady wymowy, które uniemożliwiają komunikację werbalną z klientem, a także choroby psychiczne. To nie jest praca dla osób nieśmiałych i małomównych. Osoba podejmująca pracę jako fundraiser powinna cechować się ogólną dobrą sprawnością fizyczną. Nie powinna mieć także zaburzeń sprawności kończyn górnych i dolnych – ze względu na konieczność ciągłego przemieszczania się, prowadzenia rozmów w firmach i miejscach niedostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Typowym środowiskiem zatrudnienia fundraisera są organizacje typu non-profit, jak np. różnego rodzaju fundacje. Fundraiser może pracować nie tylko dla organizacji pozarządowych, ale generalnie dla instytucji użyteczności publicznej, takich jak uniwersytety, muzea, filharmonie czy szpitale. Praca fundraisera odbywa się w wielu miejscach i na wielu płaszczyznach, nosząc znamiona wielu innych zawodów. Przede wszystkim czas pracy nie jest tu normowany, a zakres obowiązków ustalany samodzielnie, w czasie rzeczywistym. Głównym celem jest pozyskanie sponsora, a drogi do jego osiągnięcia mogą się znacząco różnić w określonych przypadkach.
Szkoły:
Aktualnie nie ma szkół przygotowujących bezpośrednio do zawodu fundraisera. Istnieją jednak pewne kierunki niewątpliwie pomocne w pracy. Fundraising jest właściwie dziedziną zarządzania w której przydatna będzie także wiedza z zakresu ekonomii społecznej.
Uniwersytet Łódzki
Wydział Zarządzania
ul. Matejki nr 22/26, 90-237 Łódź
tel. 042 635-51-22, 042 635-50-51
e-mail wzdziek@uni.lodz.pl
www.wz.uni.lodz.pl
ul. POW nr 3/5, 90-255 Łódź
tel. 042 635-53-56
e-mail: dziekes@uni.lodz.pl
www.eksoc.uni.lodz.pl
Polskie Stowarzyszenie Fundraisingu
organizuje kursy przygotowujące do zawodu i ułatwiające start:ul. Szewska 20/4, 31-009 Kraków
tel.12 423 80 07
e-mail: psf@fundraising.org.pl
www.szkolenia.fundraising.org.pl
Polskie Wsparcie dla Fundacji
ul. Mikołaja Kopernika 4/3, 40-001 Katowicee-mail: info@pwdf.eu
www.pwdf.eu/mozliwosci-praca-fundraisera
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl