HtmlBox

Навигация по категориям

Alfabet

Публикатор

Operator maszyn leśnych


Zawód operatora maszyn leśnych szczególnie polecany jest tym wszystkim, którzy chcieliby mieć kontakt ze środowiskiem leśnym, poznać cechy lasu i drzewostanów, obsługiwać i dobierać maszyny i urządzenia stosowane w gospodarce leśnej.
 

Zadania zawodowe:

 
Do podstawowych zadań operatora maszyn leśnych, wykonującego prace w zakresie gospodarki leśnej należy:
 
  • obsługa, konserwacja i drobne naprawy maszyn i urządzeń leśnych,
  • udział w pozyskiwaniu drewna i innych produktów leśnych,
  • prace konserwacyjne (przepusty, mostki, rowy melioracyjne, budowa i naprawa dróg leśnych),
  • prace przy hodowli i ochronie lasu,
  • prace związane z ochroną przeciwpożarową i turystycznym zagospodarowaniem lasu.
  • sortowanie i obróbka drewna,
  • pielęgnacja upraw leśnych i młodników,
  • zalesienia gruntów porolnych.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
 

Zdobycie formalnego wykształcenie związanego z leśnictwem, może być pierwszym krokiem do podjęcia pracy w charakterze operatora maszyn leśnych. Szkoły kształcące w takim zakresie to: szkoły branżowe (operator maszyn leśnych) oraz technika (na kierunku technik leśnik).
Ponadto od 2012r. istnieje możliwość uczestniczenia w kwalifikacyjnych kursach zawodowych i zdobywania uprawnień zawodowych.
Osoba, która ukończy kwalifikacyjny kurs zawodowy i zda egzamin otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie. Zdobycie wszystkich kwalifikacji składających się na dany zawód wraz z potwierdzeniem odpowiedniego poziomu wykształcenia oznaczać będzie zdobycie pełnego zawodu - dyplomu technika leśnika. W tym obszarze można zdobywać następujące kwalifikacje:
LES.01. Obsługa maszyn stosowanych w gospodarce leśnej
LES.02.Gospodarowanie zasobami leśnymi
Można również uczestniczyć w kursach, szkoleniach organizowanych przez firmy komercyjne dla kandydatów na operatorów maszyn leśnych. Ukończenie kursu i zdanie egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego nadają uprawnienia do wykonywania zawodu. Kandydaci do szkolenia powinni posiadać prawo jazdy kat.B.
 
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Operator powinien być w pełni sprawny fizycznie i ruchowo, dość silny, odporny psychicznie, gdyż jest narażony na stres wynikający z dużej odpowiedzialności i zagrożenia wypadkami, wytrzymały. Powinien też mieć sprawny układ kostno-stawowy, oddechowy i krwionośny, dobrą koordynację wzrokowo-ruchową, gdyż jego praca polega przede wszystkim na precyzyjnym manipulowaniu ciężkimi maszynami.
Cechami niezbędnymi w tym zawodzie są odpowiedzialność za bezpieczeństwo ludzi i za urządzenia, rozwaga ostrożność, dokładność, wyobraźnia przestrzenna i zdolność przewidywania konsekwencji swoich działań.
Operator musi umieć skoncentrować się na konkretnych czynnościach i jednocześnie mieć świadomość tego, co dzieje się wokół niego.
W zawodzie tym często potrzebny bywa szybki refleks, gdyż trzeba podejmować decyzje w sytuacjach awaryjnych oraz umiejętność pracy w warunkach niebezpiecznych.
Jednocześnie operator powinien być odporny na monotonię pracy, dokładny, sumienny, solidny. Do obsługi maszyn leśnych przydatne są zainteresowania i umiejętności techniczne, uzdolnienia manualne.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu są zaburzenia równowagi i świadomości, wady wzroku, których nie można skorygować okularami, daltonizm, schorzenia słuchu, wady i choroby kręgosłupa, choroby serca i układu krążenia, schorzenia układu oddechowego, alergie, epilepsja. Praktycznie więc każdy rodzaj niepełnosprawności nie pozwala na pracę w tym zawodzie. Zawód ten obarczony jest ryzykiem zachorowań na choroby odkleszczowe.

 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Operator maszyn leśnych może być zatrudniony w:
  • przedsiębiorstwach remontowo- budowlanych i zakładach usług leśnych zajmujących się wykonywaniem czynności gospodarczo-leśnych,
  • gospodarstwach szkółkarskich i lokalnych zakładach pielęgnacji zieleni, sferze usług na rzecz leśnictwa, budownictwa wodnego i drogowego,
  • jako pracownik najemny lub prywatny przedsiębiorca (właściciel).
 

Szkoły:

 
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Bujnach
Piotrkowska 30, Bujny
97-371 Wola Krzysztoporska
tel. 44 647 25 59
email: sekretariat@zsrckpbujny.com
www.zsrckpbujny.com
 
Kursy:
 
Nadleśnictwo Gidle w Niesulowie
Niesulów3, 97-540 Gidle
tel. 34 327 29 70 
e-mail:  gidle@katowice.lasy.gov.pl
www.gidle.katowice.lasy.gov.pl
 
Centrum Kształcenia Przedsiębiorców Leśnych
ul. Wojska Polskiego 71A, 60-625 Poznań
tel. 61 669 81 18
e-mail: ckpl@up.poznan.pl
www.up.poznan.pl/ckpl
 
Forest Consulting Center
ul. Dąbrowskiego75/56c, 60-523 Poznań
tel. 61 669 81 18
e-mail: biuro@forestcc.pl
www.forestcc.pl
 
 

Dane kontaktowe:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
ul. Wólczańska 49, 90 - 608 Łódź,
tel. 42 663 02 55
e-mail: centrum@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Operator maszyn leśnych 2020
Operator maszyn leśnych 2020.pdf 61 KB

Informacje o publikacji dokumentu