HtmlBox

Публикатор

Inżynier energetyk

Jest specjalistą, zajmującym się zagadnieniami wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, gromadzenia i wykorzystywania różnych rodzajów energii. W zależności od rodzaju energii, może być energetykiem cieplnym (termoenergetykiem), energetykiem wodnym (hydroenergetykiem), elektroenergetykiem, energetykiem jądrowym lub wiatrowym (aeroenergetykiem). Energetyk jest pracownikiem ważnej, strategicznej branży, w której używa się nowoczesnej technologii i dba o ochronę środowiska. 
 
Zadania zawodowe:
  • eksploatacja i budowa elektrowni, sieci, instalacji i stacji elektroenergetycznych,
  • pozyskiwanie różnorodnych rodzajów energii,
  • projektowanie metod ochrony środowiska,
  • budowa i eksploatacja urządzeń technologicznych zasilanych energią elektryczną,
  • budowa, eksploatacja i badanie urządzeń łączeniowych, sterujących, pomiarowych, zabezpieczających, 
  • przesyłanie energii elektrycznej - trakcja elektryczna,
  • automatyzacja wszelkich procesów elektroenergetycznych i technologicznych,
  • rozwiązywanie problemów technicznych oraz usuwanie zaistniałych awarii powierzonych urządzeń i instalacji energetycznych.

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

Zawód inżyniera energetyka zdobywa się w ramach 3,5 lub 4-letnich studiów I stopnia na kierunku energetyka. Przykładową na tym kierunku jest specjalność maszyny energetyczne, która dotyczy zagadnień konstrukcji, technologii  i eksploatacji turbin parowych i gazowych, silników cieplnych, sprężarek i pomp, urządzeń chłodniczych oraz instalacji i urządzeń wentylacyjnych,  klimatyzacyjnych; inna specjalność to elektroenergetyka, dotycząca technologii wytwarzania energii elektrycznej, jej przesyłu i dystrybucji oraz konstrukcji i eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych. W celu podjęcia pracy w zawodzie dodatkowo należy uzyskać uprawnienia kwalifikacyjne w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci energetycznych. Wymagania w tym zakresie określa Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997r. Prawo energetyczne (Dz.U. Nr. 89 poz. 625 z 2006 r. z późn. zm.) oraz wydane na jej podstawie Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz. U. nr 89, poz. 828).

Wymagania psychofizyczne:

Dobra ostrość wzroku, zdolność rozróżniania barw, widzenie o zmroku i widzenie głębi, dobra koordynacja wzrokowo - ruchowa, sprawny słuch i zmysł równowagi, spostrzegawczość, brak lęku przed wysokością, umiejętność koncentrowania uwagi oraz jej podzielność, dobra pamięć, logiczne rozumowanie, uzdolnienia matematyczne, uzdolnienia techniczne, myślenie twórcze, wyobraźnia przestrzenna, ogólna wydolność fizyczna, sprawność układu krążenia oraz sprawność zmysłów (szczególnie wzroku i równowagi).
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

Przeciwwskazaniem do zatrudnienia jest słaby wzroku i słuch oraz choroby powodujące możliwość nagłej utraty świadomości, jak epilepsja lub cukrzyca.
Każdy przypadek zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością oraz przystosowania stanowiska pracy do potrzeb i możliwości tej osoby należy rozpatrywać indywidualnie

Możliwości i szanse zatrudnienia:

Absolwenci są przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem, budową i eksploatacją systemów energetycznych, zakładach związanych z wytwarzaniem i dystrybucją energii, w firmach projektowych  i wykonawczych przemysłu petrochemicznego, urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych, a także firmach związanych z pomiarami i automatyką przemysłową.               

Szkoły:

Politechnika Łódzka
Kierunek: Energetyka
ul. Stefanowskiego 2, 90-924 Łódź
tel. 42 631 20 92, 42 636 61 58
e-mail: rekrutacja@info.p.lodz.pl
www.rekrutacja.p.lodz.pl
 

Dane kontaktowe:

WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Sieradzu
ul. 3 Maja 7, 98-200 Sieradz
tel. 43 822 81 84, 43 822 81 86
e-mail: lowusi@wup.lodz.pl      
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Inżynier energetyk 2020
Inżynier energetyk 2020.pdf 393 KB

Informacje o publikacji dokumentu