HtmlBox

Публикатор

Kierowca - mechanik


Kierowca mechanik to ktoś kto w razie awarii pojazdu jest w stanie zdiagnozować usterkę i w razie możliwości ją naprawić. Kierowca mechanik prowadzi pojazdy samochodowe zgodnie z posiadanymi uprawnieniami oraz wykonuje obsługę i naprawę pojazdów samochodowych. Praca kierowcy mechanika polega na bezpiecznym transporcie ludzi lub towarów. Kierowca mechanik wykonuje również czynności mające na celu utrzymanie samochodu w dobrym stanie technicznym przez cały okres jego eksploatacji.
W przypadku wystąpienia awarii pojazdu podczas jazdy podejmuje się jego naprawy zgodnie z przewidzianą technologią lub wzywa specjalistyczny zespół naprawczy, gdy naprawa przekracza jego umiejętności i dostępny sprzęt techniczny, zabezpieczając jednocześnie odpowiednio miejsce zatrzymania pojazdu.
 

Zadania zawodowe:

Do zadań zawodowych kierowcy mechanika należy szereg działań; część z nich kierowca mechanik zobowiązany jest wykonać przed realizacją zadań bezpośrednio związanych ze świadczeniem usług przewozowych – na przykład  powinien sprawdzić stan techniczny pojazdu, jego niezbędne wyposażenie oraz potrzebną dokumentację. Wykonuje jazdy próbne po naprawach pojazdu a także zabezpiecza pojazd przed uruchomieniem przez osoby niepowołane oraz przewożony ładunek przed zniszczeniem lub kradzieżą. Do innych zadań zawodowych kierowcy mechanika należy:
  • organizowanie stanowiska pracy kierowcy mechanika z uwzględnieniem przepisów prawa pracy, zasad i przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ergonomii, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska;
  • planowanie optymalnej trasy przejazdu;
  • kierowanie samochodem lub zespołem pojazdów;
  • udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym, ofiarom wypadków drogowych oraz zabezpieczanie miejsca zdarzenia (kolizji, wypadku);
  • prowadzenie dokumentacji pojazdu;
  • prowadzenie dokumentacji przewozowej;
  • wykonywanie czynności regulacyjnych i naprawczych pojazdów samochodowych;
  • prowadzenie dokumentacji wykonanej obsługi lub naprawy pojazdów samochodowych.
     

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

Aby zostać kierowcą-mechanikiem należy spełniać określone warunki i zdobyć odpowiednie umiejętności. Pierwszy krok to ukończenie nauki w zasadniczej szkole zawodowej kształcącej w zawodzie kierowcy-mechanika. Można także zdobyć ten zawód na kwalifikacyjnych kursach zawodowych. Należy także zdobyć (lub posiadać) prawo jazdy, zgodnie z regulującymi nabycie tych uprawnień przepisami.
 

Wymagania psychofizyczne:

W tym zawodzie niezbędne są zarówno kompetencje miękkie jak i odpowiednie cechy fizyczne związane z wytrzymałością na stres i szybkie tempo pracy. Charakter pracy wymaga od kierowcy mechanika szybkiego refleksu, spostrzegawczości, zdolności koncentracji, jak i podzielności uwagi, czy umiejętności śledzenia kilku bodźców jednocześnie. Bardzo przydatna w tym zawodzie jest także umiejętność pracy w warunkach monotonnych oraz wytrzymałość na długotrwały wysiłek, ponieważ kierowanie samochodem przez wiele godzin jest pracą bardzo wyczerpującą. Praca w tym zawodzie wymaga również wysokiej odporności emocjonalnej, samokontroli. Cechą pożądaną jest wytrwałość i cierpliwość oraz umiejętność podporządkowania się przepisom. Niezbędna jest odpowiedzialność. Kierowca, bez względu na to, jaki pojazd prowadzi, nie może pozwolić sobie na brawurową jazdę ani na ryzykowne manewry, ponieważ naraża siebie i innych na utratę życia lub zdrowia czy straty materialne (wartość przewożonego towaru jest niekiedy bardzo duża).
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

Choroby organiczne układu nerwowego ujawniające się w postaci trwałych postępujących niedowładów, takie jak na przykład stwardnienie rozsiane czy stwardnienie powrózków bocznych rdzenia kręgowego dyskwalifikują każdego kandydata na kierowcę mechanika. Przeszkodą jest także brak umiejętności rozpoznawania barw.
Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu kierowcy-mechanika są analogiczne jak przeciwwskazania do pracy w zawodzie kierowcy – na przykład rozpoznanie lekarskie o uzależnieniu od alkoholu, narkotyków i innych środków działających podobnie. Poza tym wykluczone są również takie schorzenia jak: padaczka, cukrzyca, wady wzroku nie poddające się korekcie przy pomocy szkieł optycznych, wady słuchu, choroby ograniczające sprawność ruchową kończyn, przewlekłe choroby układu oddechowego (w tym astma), przewlekłe choroby skóry rąk, choroby układu krążenia, wady serca, choroby psychiczne.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

Zatrudnienie można znaleźć zarówno w polskich jak i zagranicznych firmach funkcjonujących na polskim jak i międzynarodowym rynku transportu kołowego. Osoby wykonujące ten zawód w przyszłości, jako wykwalifikowana kadra przedsiębiorstw transportowych, może liczyć na zatrudnienie, bowiem istnieje stałe zapotrzebowanie na pracowników posiadających tego typu uprawnienia.
 

Szkoły:

Kierowca-mechanik od listopada 2015 roku jest zawodem, który nabyć można albo podczas nauki  zasadniczej szkole zawodowej albo na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.
 
 
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 22 w Łodzi
ul. Przybyszewskiego 73/75, 93 - 126 Łódź
tel. 42  681 13 83
e-mail: kontakt@zssim.elodz.edu.pl
www: http://www.zsp-22.pl/
 
Zespół Szkół nr 1 im. Jana Kilińskiego w Pabianicach
ul. Piotra Skargi 21, 95-200 Pabianice
tel. 42 215 41 73
e-mail: sekretariat@mechanik.edu.pl
www: http://www.mechanik.edu.pl
 

Dane kontaktowe:

WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
ul. Wólczańska 49, 90-608 Łódź,
tel. 42 66 30 255, 66 30 273
e-mail: centrum@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Kierowca mechanik 2020
Kierowca mechanik 2020.pdf 330 KB

Informacje o publikacji dokumentu