Zgodnie z zapisami Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze rynku pracy na lata 2014-2020 oraz z zapisami Regulaminu konkursu tj. Załącznika nr 8 - Standard udzielania wsparcia w ramach Poddziałania VIII.3.3 RPO WŁ Wsparcie przedsiębiorczości w formach bezzwrotnych maksymalna kwota bezzwrotnego wsparcia w formie dotacji na założenie działalności gospodarczej nie może przekroczyć 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia za pracę w gospodarce narodowej obowiązującego w dniu przyznania wsparcia. Należy odnieść się tu do przeciętnego wynagrodzenia za ostatni rok kalendarzowy, opublikowanego w komunikacie Prezesa GUS. W chwili obecnej znana jest kwota za rok kalendarzowy 2015 i wynosi ona 3 899,78 zł.
Jeśli pomoc w formie dotacji na założenie działalności gospodarczej przyznawana będzie w 2017r.
Beneficjent projektu będzie mógł przyznać 6 krotność kwoty przeciętnego wynagrodzenia dotyczącego roku 2016. W związku z powyższym można we wniosku składanym do konkursu Poddziałania VIII.3.3 założyć nieco wyższą kwotę (przeznaczoną na jednorazową dotację) niż wynikająca z przeliczenia: 6 x 3 899,78 zł. Należy kierować się prognozowanym wzrostem przedmiotowego wynagrodzenia lub oszacować ten wzrost samodzielnie na podstawie kilku ostatnich lat. Odpowiednie wyjaśnienie / uzasadnienie co do wyliczenia omawianej kwoty dotacji powinno znaleźć się w treści wniosku np. w uzasadnieniu pod budżetem projektu. Pamiętać jednak należy, że faktycznie przyznanie dotacji będzie musiało być zgodne z wysokością przeciętnego wynagrodzenia, opublikowaną w komunikacie Prezesa GUS za 2016 rok (przybliżona data publikacji – luty 2017r.).
Odnosząc się do formy pomocy, jaką stanowi finansowe wsparcie pomostowe, które ma na celu pokrycie niezbędnych, bieżących opłat, bezpośrednio związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wyjaśniamy, że może być ono wypłacane przez okres od 6 do 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, w kwocie nie większej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego na dzień wypłacenia tego wsparcia.
Analogicznie więc w przypadku realizacji tego wsparcia w roku 2017, Wnioskodawca może zaplanować we wniosku Poddziałania VIII.3.3 kwotę wyższą niż obowiązująca w roku 2016 r., biorąc pod uwagę prognozowany wzrost najniższego wynagrodzenia. Tu również oszacowanie omawianej kwoty powinno znaleźć stosowne wyjaśnienie w treści wniosku, z zastrzeżeniem, że faktyczna wypłata tego wsparcia będzie zgodna z obowiązującym komunikatem Prezesa GUS.
Zwracamy także uwagę, że przy szacowaniu obu powyższych kwot na wypłatę jednorazowych dotacji jak i finansowego wsparcia pomostowego należy kierować się racjonalnością budżetu, a także kierować założeniami projektu jak i potrzebami grupy docelowej.
Często zadawane pytania do konkursu - Poddziałanie VIII.3.3 (1/2016)
Powrót