Czy może być finansowany zakup środka transportu dostosowanego i przeznaczonego dla osób niesamodzielnych?

Print Drukuj
Zakup środka transportu dostosowanego i przeznaczonego dla osób niesamodzielnych (biorących udział w projekcie) może zostać sfinansowany w ramach projektu, o ile Wnioskodawca uzasadni, że zakup ten jest niezbędny dla jego realizacji (przedstawi racjonalność i efektywność poniesienia takiego kosztu).

Zgodnie z Regulaminem konkursu :
  • wydatki poniesione na zakup środków trwałych wykorzystywanych w ramach i na rzecz projektu są kwalifikowalne w całości lub w części swojej wartości zgodnie ze wskazaniem wnioskodawcy opartym o faktyczne wykorzystanie środka trwałego na potrzeby projektu (o ile dotyczą wsparcia w zakresie opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz w zakresie przygotowania i tworzenia wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, pielęgnacyjnego i wspomagającego,  a także koszty ich dostaw, montażu i uruchomienia)
  • w pozostałych przypadkach wydatki na zakup środków trwałych wykorzystywanych w ramach i na rzecz projektu są kwalifikowalne wyłącznie w wysokości odpowiadającej odpisom amortyzacyjnym za okres, w którym będą wykorzystywane w projekcie. W ramach projektu rozlicza się wtedy odpisy amortyzacyjne a nie wydatki na zakup środków trwałych i stosuje się warunki oraz procedury określone  w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności  sekcja 6.12.2 Amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.Powyższe  dotyczy wszystkich środków trwałych o wartości powyżej 350 PLN netto.
Środki trwałe nabyte w ramach projektu po zakończeniu jego realizacji mogą być wykorzystywane na działalność statutową beneficjenta lub mogą zostać przekazane nieodpłatnie podmiotowi niedziałającemu dla zysku.
W przypadku gdy środki trwałe zakupione w ramach projektu będą wykorzystywane po jego zakończeniu częściowo lub w całości w celu świadczenia usług komercyjnych, wówczas wydatki te objęte będą regułami pomocy de minimis lub pomocy publicznej.
Wydatki poniesione w ramach projektu na zakup środków trwałych nie mogą przekroczyć 10% wydatków kwalifikowalnych. Do powyższego limitu - 10% wydatków kwalifikowalnych nie zalicza się odpisów amortyzacyjnych środków trwałych wykorzystywanych w ramach projektu.
Informacje o publikacji dokumentu