Czy środki można uzyskać także na dostosowanie stanowisk pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych i/lub dostosowanie pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych? - Regionalny Program Operacyjny WUP Łódź

Często zadawane pytania do konkursu - Poddziałanie IX.1.2 (1/2016)

Wydawca treści

Print Drukuj

Czy środki można uzyskać także na dostosowanie stanowisk pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych i/lub dostosowanie pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych?

W przypadku uczestników projektu  wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy jest możliwe, pod warunkiem, że realizacja tego instrumentu będzie zgodna z:
  • Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie udzielenia pomocy publicznej oraz pomocy de minimis w ramach programów operacyjnych finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014-2020 z dnia 2 lipca 2015 r.,
  • Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej z dnia 23 kwietnia 2012 r.
  • Koszt wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy nie przekracza 600% przeciętnego wynagrodzenia(rozumianego jako przeciętne wynagrodzenie w poprzednim kwartale, od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski", na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).
Szczególne uregulowanie dotyczy wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy uczestników odbywających staż u danego pracodawcy:
  • Koszty związane z odbywaniem stażu - w tym koszty wyposażenia stanowiska pracy - nie mogą przekroczyć w wysokości nieprzekraczającej 5 000,00 zł brutto na stażystę.
Uzyskanie dofinansowania na dostosowanie pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych jest możliwe jedynie w oparciu o zasady mechanizmu racjonalnych usprawnień opisane, w Wytycznych w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020.
  • W przypadku projektów które nie są dedykowane wyłącznie uczestnikom z niepełno sprawnościami, nie można zakładać w budżecie projektu wydatków związanych z dostosowaniem pomieszczeń dla niepełnosprawnych, nie wiedząc, czy osoby z tego rodzaju niepełnosprawnością będą uczestnikami projektu. Dopiero w przypadku zakwalifikowania do projektu osób niepełnosprawnych, wymagających takiego usprawnienia, koszt może zostać rozpatrzony, a wydatek zakwalifikowany do poniesienia w ramach mechanizmu racjonalnych usprawnień. Limit przewidziany na sfinansowanie ww. mechanizmu wynosi 12 tys. PL na osobę.
  • W projektach dedykowanych osobom z niepełno sprawnościami, wydatki bezpośrednio dotyczące osób z niepełnosprawnościami przewidziane są we wniosku o dofinansowanie i nie obowiązuje w tym zakresie limit 12 tys. PLN.
Informacje o publikacji dokumentu