Często zadawane pytania do naboru PUP - Działanie VIII.1 (2/2015) - Regionalny Program Operacyjny WUP Łódź


Często zadawane pytania do naboru PUP - Działanie VIII.1 (2/2015)

Grupy docelowe

Czy mężczyzna posiadający wykształcenie zasadnicze zawodowe (nie jest osobą długotrwale bezrobotną, niepełnosprawną, 50+) może być uczestnikiem projektu w ramach w ramach RPO, czy taka osobę należy wykluczyć z uczestnictwa w projekcie?

W projektach pozakonkursowych powiatowych urzędów pracy w ramach Działania VIII.1 mogą wziąć udział osoby po 29. roku życia, zarejestrowane jako bezrobotne, z grupy pierwszej lub drugiej oddalenia od rynku pracy, które znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, tj.: po 50. roku życia, długotrwale bezrobotne, kobiety, z niepełnosprawnościami, o niskich kwalifikacjach.Zgodnie z WLWK, osoby o niskich kwalifikacjach to osoby posiadające wykształcenie na poziomie do ISCED 3 włącznie – do tego poziomu wykształcenia kwalifikują się osoby bez wykształcenia oraz z wykształceniem: podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym ogólnokształcącym i zawodowym, zasadniczym zawodowym.
Zatem, osoba opisana w pytaniu, może wziąć udział w projekcie jako osoba o niskich kwalifikacjach, o ile jest osobą po 29. roku życia z pierwszego lub drugiego profilu pomocy.

Czy w przypadku projektu realizowanego w ramach RPO, który jest zaplanowany na lata 2015 i 2016, można przeprowadzić dodatkową rekrutację w 2016 roku, aby wydatkować niewykorzystane środki.

W przypadku projektów pozakonkursowych PUP w ramach RPO WŁ w Regulaminie naboru projektów pozakonkursowych powiatowych urzędów pracy na rok 2015 z dnia 24.06.2015 r. nie zostało określone kryterium dostępu, dotyczące rekrutacji uczestników (nie ma warunku, że proces związany z rekrutacją powinien zakończyć sie do dnia 31.12.2015 r.). Warunek taki występował w projektach pozakonkursowych PUP w ramach PO WER składanych zgodnie z regulaminem naboru z dnia 27.03.2015 r. (POWR.01.01.02-IP.17-10-001/15).
Jednocześnie, niektóre z PUP we wnioskach o dofinansowanie określiły, iż rekrutacja zostanie zakończona do dnia 31.12.2015 r. W przypadku tych powiatów istnieje możliwość przeprowadzenia dodatkowej rekrutacji po wprowadzeniu zmian we wniosku o dofinansowanie.
Natomiast w sytuacji, gdy we wniosku o dofinansowanie nie dokonali Państwo zapisów na temat określenia końcowej daty rekrutacji, dopuszcza się możliwość rekrutowania i kierowania w 2016 roku w uzupełnienie zwolnionego miejsca pracy kolejnych osób bezrobotnych, w ramach prac interwencyjnych jak i w ramach wyposażenia lub doposażenie stanowiska pracy, pod warunkiem zaciągnięcia zobowiązania na realizację ww. form wsparcia w roku 2015. Ponadto osoby rekrutowane do projektu muszą należeć do kategorii osób określonych w ramach grupy docelowej i kierowane na uzupełnienie stanowiska pracy zgodnie z zapisami umowy z pracodawcą. Kolejne osoby powinny wypełnić oświadczenia udziału w projekcie i należy ich traktować jako uczestników projektu.

Jaka jest definicja osoby o niskich kwalifikacjach?

Zgodnie z definicją zawartą w WLWK (załącznik do Wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020) osoba o niskich kwalifikacjach, to osoba posiadająca wykształcenie  na poziomie do ISCED 3 włącznie.
Natomiast dodatkowo ustalono, że w 2016 r. w projektach pozakonkursowych PUP, przy mierzeniu efektywności zatrudnieniowej stosowany będzie minimalny poziom kryterium efektywności zatrudnieniowej dla osób o niskich kwalifikacjach definiowanych jako osoby z wykształceniem do poziomu ISCED 2 włącznie.
 

Rekrutacja do RPO na 2015 rok została już zakończona, w związku z tym: czy w przypadku zmiany osoby na refundacji doposażenia stanowiska pracy, finansowanej z tego programu, nowo kierowana osoba bezrobotna musi spełniać warunki rekrutacji na RPO?

W trakcie trwania projektu, osoba rekrutowana na tę formę wsparcia powinna należeć do kategorii osób określonych w grupie docelowej projektu. Osoba ta powinna wypełnić oświadczenie udziału w projekcie i należy wykazać ją w formularzu Monitorowania uczestników projektów.
Po zakończeniu realizacji projektu, w przypadku rozwiązania stosunku pracy w ramach doposażenia lub wyposażenia stanowiska pracy sfinansowanego w projekcie, PUP powinien w pierwszej kolejności kierować na to stanowisko osobę, które spełniałaby kwalifikowalność uczestnika projektu. Osoba ta nie jest uczestnikiem projektu, nie ma obowiązku wypełniania oświadczenia udziału w projekcie. W sytuacji gdy PUP nie ma możliwości skierowania na to stanowisko osoby spełniającej warunki projektu, można skierować na to stanowisko osobę, która nie kwalifikowałaby się do grupy docelowej określonej w RPO WŁ. Wówczas należy sporządzić notatkę.
W notatce tej należy uzasadnić skierowanie na doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy osoby, która nie spełniałaby kwalifikowalności uczestnika  projektu. Podobnie należy postępować w przypadku monitorowania prac interwencyjnych jak i również obu tych form wsparcia w ramach PO WER.

Projekt realizowany jest na przełomie lat 2015/2016. Rekrutacja do projektu została określona do 31.12.2015 r. Osoba zatrudniona w ramach doposażenia lub wyposażenia stanowiska pracy w grudniu 2015 r. rozwiązała stosunek pracy. Zgodnie z umową na jej miejsce w styczniu 2016 r. będzie pokierowana inna osoba. Czy w związku z tym nowa osoba musi spełniać kryteria kwalifikowalności do projektu, czy może być np. osobą poniżej 30 roku życia? Czy jeśli uzupełnienie stanowiska pracy następuje w 2016 r. i projekt nie jest jeszcze zakończony to czy nową osobę należy wprowadzać do systemu SL2014?

W przypadku projektów pozakonkursowych PUP w ramach RPO WŁ w Regulaminie naboru projektów pozakonkursowych powiatowych urzędów pracy na rok 2015 z dnia 24.06.2015 r. nie zostało określone kryterium dostępu, dotyczące rekrutacji uczestników (nie ma warunku, że proces związany z rekrutacją powinien zakończyć sie do dnia 31.12.2015 r.). Warunek taki występował w projektach pozakonkursowych PUP w ramach PO WER składanych zgodnie z Regulaminem naboru z dnia 27.03.2015 r. (POWR.01.01.02-IP.17-10-001/15).
W związku z powyższym, dopuszcza się możliwość rekrutowania i kierowania w 2016 roku w uzupełnienie zwolnionego miejsca pracy kolejnych osób bezrobotnych, w ramach wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy jak i również w ramach prac interwencyjnych, pod warunkiem zaciągnięcia zobowiązań na realizację ww. form wsparcia w roku 2015. W przypadku projektu, w którym została zaplanowana ww. forma wsparcia, zasadne jest aby w momencie uzupełnienia zwolnionego miejsca pracy, kierować na to stanowisko osobę kwalifikującą się do projektu.
W trakcie trwania projektu, osoba rekrutowana na tę formę wsparcia powinna należeć do kategorii osób określonych w grupie docelowej projektu. Osoba ta, powinna wypełnić oświadczenie udziału w projekcie i należy wykazać ją SL2014 w formularzu Monitorowania uczestników projektów.
Po zakończeniu realizacji projektu, w przypadku rozwiązania stosunku pracy w ramach doposażenia lub wyposażenia stanowiska pracy sfinansowanego w projekcie, PUP powinien w pierwszej kolejności kierować na to stanowisko osobę, które spełniałaby kwalifikowalność uczestnika projektu. Osoba ta nie jest uczestnikiem projektu, nie ma obowiązku wypełniania oświadczenia udziału w projekcie. W sytuacji gdy PUP nie ma możliwości skierowania na to stanowisko osoby spełniającej warunki projektu, można skierować na to stanowisko osobę, która nie kwalifikowałaby się do grupy docelowej określonej w RPO WŁ. Wówczas należy sporządzić notatkę.
W notatce tej należy uzasadnić skierowanie na doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy osoby, która nie spełniałaby kwalifikowalności uczestnika  projektu. Podobnie należy postępować w przypadku monitorowania prac interwencyjnych jak i również obu tych form wsparcia w ramach PO WER.

Czy do projektów (PO WER, RPO) w 2016 r. mogą przystąpić osoby, które brały udział w określonych formach aktywizacji w ramach ww. projektów w roku 2015?

Tak, do projektów mogą przystąpić osoby, które uczestniczyły w formach aktywizacji w ramach projektów dofinansowanych w 2015 r. pod warunkiem, że będą spełniać kryteria kwalifikowalności uczestników.

interpretacje i wyjaśnienia

Nie zostały znalezione żadne treści w kategorii Grupy docelowe.
 Przejdź na górę