Często zadawane pytania do konkursu - Poddziałanie VIII.2.1 (1/2019) - Regionalny Program Operacyjny WUP Łódź


Często zadawane pytania do konkursu - Poddziałanie VIII.2.1 (1/2019)

Grupa docelowa

Jeżeli chodzi o rekrutacje do projektu osób przeniesionych w związku z wdrażaniem procesu rewitalizacji, czy pod uwagę brane jest ich docelowe, zmienione miejsce zamieszkania zgodne z adresem przeniesienia, czy miejsce zamieszkania, z którego zostali przeniesieni w związku z procesami rewitalizacji?

Zgodnie ze szczegółowym kryterium dostępu nr 2 – wnioskodawca składając wniosek w naborze do II rundy konkursu, zakłada udział w projekcie wyłącznie mieszkańców obszaru rewitalizowanego (określonego w danym programie rewitalizacji znajdującym się w wykazie prowadzonym przez IZ RPO WŁ 2014-2020, z wyłączeniem programu rewitalizacji dla miasta Łodzi) lub osób przeniesionych
w związku z wdrażaniem procesu rewitalizacji.
W związku z powyższym będzie brane pod uwagę miejsce zamieszkania uczestników, z którego zostali przeniesieni w związku z procesem rewitalizacji.
Jednocześnie przypominamy, że spełnienie powyższego kryterium dostępu wymaga równocześnie, żeby projekt składany do II rundy konkursu RPLD.08.02.01-IP.01-10-001/19  wynikał z obowiązujących (na dzień składania wniosku o dofinansowanie) programów rewitalizacji znajdujących się w wykazie prowadzonym przez IZ RPO WŁ 2014-2020 (www.rpo.lodzkie.pl w zakładce „O programie/rewitalizacja") z wyłączeniem programu rewitalizacji dla miasta Łodzi.

Wynikanie projektu z danego programu rewitalizacji oznacza albo wymienienie go wprost w programie rewitalizacji, albo określenie go w ogólnym (zbiorczym) opisie innych, uzupełniających rodzajów działań rewitalizacyjnych.
Tak więc spełnienie omawianego kryterium uzależnione jest od szczegółowych zapisów poszczególnych programów rewitalizacji. Wnioskodawca przygotowując swój projekt musi znać zapisy danego programu rewitalizacyjnego z obszaru, w którym będziecie projekt realizowany. Niektóre programy rewitalizacji definiują wprost projekty, np. definiują konkretnego Beneficjenta, podczas gdy inne określają jedynie cele/działania rewitalizacyjne, w które planowany do realizacji projekt musi się wpisywać.
 

Zgodnie ze szczegółowym kryterium dostępu nr 2 - wnioskodawca składając wniosek w naborze do II rundy konkursu, zakłada udział w projekcie wyłącznie mieszkańców obszaru rewitalizowanego. Czy wnioskodawca może w projekcie założyć udział mieszkańców kilku różnych obszarów rewitalizowanych?

Wnioskodawca może w projekcie założyć udział mieszkańców kilku różnych obszarów rewitalizowanych. Należy jednak w treści wniosku wskazać konkretne programy rewitalizacji, z których wynika Państwa projekt i odpowiednio to uzasadnić.
Zgodnie ze szczegółowym kryterium dostępu nr 2 wynikanie projektu z danego programu rewitalizacji oznacza albo wymienienie go wprost w programie rewitalizacji, albo określenie go w ogólnym (zbiorczym) opisie innych, uzupełniających rodzajów działań rewitalizacyjnych.
 

Zgodnie z zapisami konkursu: Co najmniej 60% uczestników projektu będą stanowiły osoby zamieszkujące na terenie powiatów, w których wysokość opublikowanej przez GUS stopy bezrobocia przyjmuje wartość wyższą niż wysokość stopy bezrobocia dla całego województwa, na koniec grudnia 2018 r. Powyższy opis kryterium nie wskazuje konkretnie z jakiego dokumentu/opracowania Wnioskodawca powinien korzystać przy określaniu tych powiatów. Zatem w związku z powyższym jaki jest adekwatny dokument/opracowanie wskazujące na powiaty, w których wysokość stopy bezrobocia przyjmuje wartość wyższą niż wysokość stopy bezrobocia dla całego województwa, na koniec grudnia 2018 r.?

Kryterium premiujące nr 3 odnosi się do stopy bezrobocia na koniec grudnia 2018 r. - aktualne dane opublikowano m.in. na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi w dziale Rynek Pracy w zakładce Statystyki i analizy – informacja z dn. 14 lutego 2019 r. pt. Informacja sygnalna o rynku pracy - styczeń 2019.

http://wuplodz.praca.gov.pl/-/8956766-informacja-sygnalna-o-rynku-pracy-styczen-2019
 
Z powyższego zestawienia wynika, że powiatami w których wysokość opublikowanej przez GUS stopy bezrobocia przyjmuje wartość wyższą niż wysokość stopy bezrobocia dla całego województwa, na koniec grudnia 2018 r. są:
- powiat łódzki wschodni (7,1)
- powiat brzeziński (6,8)
- powiat pabianicki (6,9)
- powiat zgierski (6,9)
- powiat łęczycki (7,3)
- powiat pajęczański (7,4)
- powiat tomaszowski (7,4)
 - powiat wieluński (6,6)
- powiat zduńskowolski (7,0)
- powiat poddębicki (6,6)
- powiat łaski (8,0)
- powiat kutnowski (8,9)
Stopa bezrobocia dla województwa łódzkiego wg. stanu na 31.12.2018 r. wynosiła 6,1
 Przejdź na górę