Często zadawane pytania do konkursu - Poddziałanie IX.2.2(1/2016) - Regionalny Program Operacyjny WUP Łódź


Często zadawane pytania do konkursu - Poddziałanie IX.2.2 (1/2016)

Formy wsparcia

Czy w ramach miejsc świadczenia usług opiekuńczych stałego lub krótkookresowego pobytu dziennego może być całodobowy dom pomocy społecznej? Czy powinien być w ramach mieszkań wspomaganych?

W ramach usług społecznych w konkursie możliwe jest tworzenie i wspieranie usług krótkookresowego całodobowego i krótkookresowego dziennego pobytu. Wszystkie usługi muszą być świadczone w formach zdeinstytucjonalizowanych tj. do 30 miejsc. Zauważyć należy również, że usługi opiekuńcze stałego lub krótkookresowego pobytu dziennego i usługi świadczone całodobowo w domu pomocy społecznej nie są pojęciami tożsamymi. Mieszkania wspomagane nie należą do katalogu usług opiekuńczych.

Czy możliwe jest żeby w ramach projektu zrealizować tylko i wyłącznie zadań: poradnictwo i szkolenia dla opiekunów osób niesamodelnych prowadzone przez osoby z wykształceniem medycznym oraz stworzenie wypożyczalni sprzętu medycznego?

Celem konkursu RPLD.09.02.02-IP.01-10-001/16  jest zapewnienie osobom niesamodzielnym opieki medycznej wykraczającej poza gwarantowane świadczenia zdrowotne lub zapewnienie gwarantowanych świadczeń w sytuacji, gdy w okresie trwania projektu nie mogą być one udzielone ze środków krajowych (NFZ).
W związku z powyższym, nie jest możliwe aby w ramach konkursu RPLD.09.02.02-IP.01-10-001/16 zrealizowane zostały tylko i wyłącznie wskazane przez Państwa formy wsparcia, tj:
  • poradnictwo i szkolenia dla opiekunów osób niesamodzielnych prowadzone przez osoby z wykształceniem medycznym oraz
  • stworzenie wypożyczalni sprzętu medycznego.

Czy w grupie docelowej moga znajdować się przedwcześnie urodzone dzieci i ich opiekunowie? Jeśli tak to czy można jako koszt kwalifikowalny wykazać koszty rehabilitacji takich dzieci oraz poradnictwo i szkolenia dla opiekunów osób niesamodzielnych m.in. dietetykę, poradnictwo rozwojowo-rehabilitacyjne, zajęcia edukacyjne itp. ?

Dzieci przedwcześnie urodzone mogą być grupą docelową w konkursie RPLD.09.02.02-IP.01-10-001/16 pod warunkiem, że kwalifikują się do objęcia wsparciem w ramach długoterminowej opieki pielęgniarskiej lub opieki paliatywnej i hospicyjnej zgodnie z odpowiednimi w tym zakresie rozporządzeniami Ministra Zdrowia.
Celem konkursu jest zapewnienie osobom niesamodzielnym opieki medycznej wykraczającej poza gwarantowane świadczenia zdrowotne lub zapewnienie gwarantowanych świadczeń w sytuacji, gdy w okresie trwania projektu nie mogą być one udzielone ze środków krajowych (NFZ). Świadczenia powinny być realizowane głównie w warunkach domowych, w środowisku rodzinnym. Wydatkiem kwalifikowalnym jest więc rehabilitacja pod warunkiem, że organizacja wsparcia spełnia powyższe warunki.
Ponadto w ramach kompleksowości projektu możliwe jest:
  • stworzenie wypożyczalni sprzętu medycznego,
  • poradnictwo i szkolenia dla opiekunów osób niesamodzielnych prowadzone przez osoby z wykształceniem medycznym.
Szkolenia dla opiekunów osób niesamodzielnych powinny odpowiadać na zdiagnozowane potrzeby tej grupy docelowej oraz możliwości ich uczestniczenia w szkoleniach. Stąd wymóg zapewnienia indywidualizacji wsparcia zarówno pod względem tematyki szkoleń jaki i formy ich organizacji, które zostały zawarte w Załączniku nr 8 do Regulaminu konkursu. Nie ma przeciwwskazań do prowadzenia działań szkoleniowo – doradczych na terenie szpitala, o ile wynika to z przeprowadzonej diagnozy potrzeb i możliwości grupy docelowej.

Czy badania kwalifikacyjne na etapie rekrutacji do projektu - badania osób chorych wg. skali Barthel są kosztami kwalifikowanymi i czy mogą być ewentualnie poniesione w ramach kosztów bezpośrednich?

Zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu - strona 44 koszty związane z rekrutacją uczestników projektu (np. spotkania informacyjno-rekrutacyjne, weryfikacja formularzy zgłoszeniowych, rozmowy kwalifikacyjne) co do zasady stanowią koszty pośrednie, tak więc nie należy wykazywać ich w ramach kosztów bezpośrednich projektu. Niemniej jednak w ramach kosztów bezpośrednich możliwe jest rozliczanie wydatków związanych z pogłębioną analizą kandydatów (np. ocena stopnia niesamodzielności z zastosowaniem skali Barthel).

Czy możliwe i kwalifikowane jest zapewnienie chorym rehabilitacji w ramach działania: Świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej realizowane w warunkach domowych w stosunku: 75% rehabilitacja, 25% usługi pielęgnacyjne i opiekuńcze?

Zgodnie z „Regulaminem konkursu" w ramach projektu możliwa jest także realizacja świadczeń opieki zdrowotnej (np. rehabilitacja) wykraczających poza gwarantowane świadczenia opieki medycznej. Zatem jeżeli beneficjent realizuje już kontrakt z NFZ w zakresie długoterminowej opieki medycznej możliwe jest sfinansowanie rehabilitacji dla uczestników projektu, jeżeli jest to niezbędne do osiągnięcia celów projektu. Nie ma znaczenia w jakiej proporcji będzie świadczona rehabilitacja w stosunku do innych zadań w projekcie.

Czy projekt może dotyczyć realizacji zadań ale tylko na terenie jednostki, która będzie organizowała wsparcie dla rodzin i opiekunów?

Wszystkie działania w projekcie złożonym w odpowiedzi na konkurs muszą być realizowane w formach zdeinstytucjalizowanych. Deinstytucjonalizacja jest procesem przejścia od usług świadczonych w formach instytucjonalnych do usług świadczonych w środowisku lokalnym, realizowanym w oparciu o „Ogólnoeuropejskie wytyczne dotyczące przejścia od opieki instytucjonalnej do opieki świadczonej na poziomie lokalnych społeczności" i wymagającym z jednej strony rozwoju usług świadczonych w środowisku lokalnym, z drugiej - stopniowego ograniczenia usług w ramach opieki instytucjonalnej. Wnioskodawca może zakładać realizację projektu wyłącznie na terenie jednostki, która będzie organizowała wsparcie, o ile nie będzie to wsparcie w formie instytucjonalnej. Niemniej jednak, miejsce realizacji zadań uzależnione jest od form wsparcia zaproponowanych w projekcie, a część z nich, z uwagi na swój charakter, musi być świadczona np. w warunkach domowych. Należy pamiętać, że działania z zakresu usług społecznych i zdrowotnych powinny być świadczone przede wszystkim w środowisku lokalnym.

W zasadach konkursowych wskazano szeroko, że możliwa dodatkowo jest realizacja usług w postaci mieszkań wspomaganych. Czy należy przez to rozumieć, ze dotyczy to nie tylko mieszkań wspieranych ale również treningowych i chronionych?

Zgodnie z założeniami konkursu nr RPLD.09.02.02-IP.01-10-001/16, w ramach usług społecznych jest możliwa realizacja usług w postaci mieszkań wspomaganych. Mieszkanie (lub dom) może być w formie mieszkania:
  • treningowego
  • wspieranego.
Standard realizacji powyższych usług został opisany w  Załączniku nr 8 do Regulaminu Konkursu. W ramach projektu można też świadczyć usługi w postaci mieszkań chronionych. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2012 r. w sprawie mieszkań chronionych (Dz. U. Poz. 305) reguluje funkcjonowanie tych mieszkań.

Czy fundacja może ubiegać się o środki na stworzenie wypożyczalni sprzętu dla dzieci oraz prowadzenie konsultacji leczniczych,dietetycznych, psychologicznych, prawniczych dla opiekunów osób niesamodzielnych jakimi są mali pacjenci z chorobami serca?

W ramach konkursu RPLD.09.02.02-IP.01-10-001/16 istnieje możliwość realizacji projektu, ale wyłącznie w partnerstwie z podmiotem leczniczym wybranym na zasadach określonych w art. 33 ustawy wdrożeniowej.
Organizacje pozarządowe, np. fundacje, mogą ubiegać się o dofinansowanie projektu w ramach niniejszego konkursu  jednakże, z uwagi na charakter konkursu oraz szczegółowe kryterium dostępu nr 2 wnioskodawcą lub partnerem w projekcie musi być podmiot wskazany w art. 4, bądź podmiot wykonujący działalność leczniczą zgodnie z art.  5  ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej i tylko ten podmiot może realizować usługi zdrowotne.
W IV kwartale br. ogłoszony zostanie konkurs w ramach Poddziałania IX.2.1 „Usługi społeczne i zdrowotne", w ramach którego będzie można uzyskać dofinansowanie na tworzenie Centrów Usług Społecznych (możliwość wspólnej realizacji projektów przez organizacje pozarządowe i samorządy). Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo pod adresem:

http://wuplodz.praca.gov.pl/web/rpo-wl/-/2941067-centra-uslug-spolecznych-mozliwosc-wspolnej-realizacji-projektow-przez-organizacje-pozarzadowe-i-samorzady

W przyszłym roku WUP w Łodzi planuje ogłosić szereg konkursów, w których fundacja będzie podmiotem uprawnionym do ubiegania się o dofinansowanie. Szczegółowy harmonogram konkursów planowanych do ogłoszenia w 2017 r. zostanie opublikowany na stronie internetowej WUP w Łodzi w grudniu 2016 r. Zachęcamy do składania wniosków i aplikowania o środki z EFS.

Grupa docelowa

Czy w grupie docelowej moga znajdować się przedwcześnie urodzone dzieci i ich opiekunowie? Jeśli tak to czy można jako koszt kwalifikowalny wykazać koszty rehabilitacji takich dzieci oraz poradnictwo i szkolenia dla opiekunów osób niesamodzielnych m.in. dietetykę, poradnictwo rozwojowo-rehabilitacyjne, zajęcia edukacyjne itp. ?

Dzieci przedwcześnie urodzone mogą być grupą docelową w konkursie RPLD.09.02.02-IP.01-10-001/16 pod warunkiem, że kwalifikują się do objęcia wsparciem w ramach długoterminowej opieki pielęgniarskiej lub opieki paliatywnej i hospicyjnej zgodnie z odpowiednimi w tym zakresie rozporządzeniami Ministra Zdrowia.
Celem konkursu jest zapewnienie osobom niesamodzielnym opieki medycznej wykraczającej poza gwarantowane świadczenia zdrowotne lub zapewnienie gwarantowanych świadczeń w sytuacji, gdy w okresie trwania projektu nie mogą być one udzielone ze środków krajowych (NFZ). Świadczenia powinny być realizowane głównie w warunkach domowych, w środowisku rodzinnym. Wydatkiem kwalifikowalnym jest więc rehabilitacja pod warunkiem, że organizacja wsparcia spełnia powyższe warunki.
Ponadto w ramach kompleksowości projektu możliwe jest:
  • stworzenie wypożyczalni sprzętu medycznego,
  • poradnictwo i szkolenia dla opiekunów osób niesamodzielnych prowadzone przez osoby z wykształceniem medycznym.
Szkolenia dla opiekunów osób niesamodzielnych powinny odpowiadać na zdiagnozowane potrzeby tej grupy docelowej oraz możliwości ich uczestniczenia w szkoleniach. Stąd wymóg zapewnienia indywidualizacji wsparcia zarówno pod względem tematyki szkoleń jaki i formy ich organizacji, które zostały zawarte w Załączniku nr 8 do Regulaminu konkursu. Nie ma przeciwwskazań do prowadzenia działań szkoleniowo – doradczych na terenie szpitala, o ile wynika to z przeprowadzonej diagnozy potrzeb i możliwości grupy docelowej.

Pozostałe

Czy badania kwalifikacyjne na etapie rekrutacji do projektu - badania osób chorych wg. skali Barthel są kosztami kwalifikowanymi i czy mogą być ewentualnie poniesione w ramach kosztów bezpośrednich?

Zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu - strona 44 koszty związane z rekrutacją uczestników projektu (np. spotkania informacyjno-rekrutacyjne, weryfikacja formularzy zgłoszeniowych, rozmowy kwalifikacyjne) co do zasady stanowią koszty pośrednie, tak więc nie należy wykazywać ich w ramach kosztów bezpośrednich projektu. Niemniej jednak w ramach kosztów bezpośrednich możliwe jest rozliczanie wydatków związanych z pogłębioną analizą kandydatów (np. ocena stopnia niesamodzielności z zastosowaniem skali Barthel).

Czy fundacja może ubiegać się o środki na stworzenie wypożyczalni sprzętu dla dzieci oraz prowadzenie konsultacji leczniczych,dietetycznych, psychologicznych, prawniczych dla opiekunów osób niesamodzielnych jakimi są mali pacjenci z chorobami serca?

W ramach konkursu RPLD.09.02.02-IP.01-10-001/16 istnieje możliwość realizacji projektu, ale wyłącznie w partnerstwie z podmiotem leczniczym wybranym na zasadach określonych w art. 33 ustawy wdrożeniowej.
Organizacje pozarządowe, np. fundacje, mogą ubiegać się o dofinansowanie projektu w ramach niniejszego konkursu  jednakże, z uwagi na charakter konkursu oraz szczegółowe kryterium dostępu nr 2 wnioskodawcą lub partnerem w projekcie musi być podmiot wskazany w art. 4, bądź podmiot wykonujący działalność leczniczą zgodnie z art.  5  ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej i tylko ten podmiot może realizować usługi zdrowotne.
W IV kwartale br. ogłoszony zostanie konkurs w ramach Poddziałania IX.2.1 „Usługi społeczne i zdrowotne", w ramach którego będzie można uzyskać dofinansowanie na tworzenie Centrów Usług Społecznych (możliwość wspólnej realizacji projektów przez organizacje pozarządowe i samorządy). Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo pod adresem:

http://wuplodz.praca.gov.pl/web/rpo-wl/-/2941067-centra-uslug-spolecznych-mozliwosc-wspolnej-realizacji-projektow-przez-organizacje-pozarzadowe-i-samorzady

W przyszłym roku WUP w Łodzi planuje ogłosić szereg konkursów, w których fundacja będzie podmiotem uprawnionym do ubiegania się o dofinansowanie. Szczegółowy harmonogram konkursów planowanych do ogłoszenia w 2017 r. zostanie opublikowany na stronie internetowej WUP w Łodzi w grudniu 2016 r. Zachęcamy do składania wniosków i aplikowania o środki z EFS.
 Przejdź na górę