Często zadawane pytania do konkursu - Poddziałanie IX.2.1 (2/2018) - Regionalny Program Operacyjny WUP Łódź


Często zadawane pytania do konkursu Centra Usług Społecznych - Poddziałanie IX.2.1 (2/2018)

Grupa docelowa

W zał. 6 do regulaminu konkursu (Wymagania dot. standardu…) w pkt. III.2.1 c istnieje zapis, że usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania mogą być świadczone osobom samotnym i samotnie gospodarującym, jak również osobie w rodzinie, gdy rodzina nie może z uzasadnionej przyczyny zapewnić odpowiedniej pomocy. Jednocześnie pkt. V.7.3 zapisu dot. teleopieki jest mowa, że teleopieka ma służyć samotnym osobom niesamodzielnym. Czy to oznacza, że z teleopieki są wyłączone osoby opisane w pkt. III 2.1.? Takie rozumienie może być ze szkodą dla osób, które zamieszkują w rodzinie, jednakże przez większą część czasu przebywają samotnie np. (pracujący członkowie rodziny) lub np. w przypadku małżeństwa seniorów, gdzie jedna osoba jest niesamodzielna, a współmałżonek częściowo niesamodzielny i jego stan może ulec pogorszeniu.

Wsparcie w postaci teleopieki, i wsparcie opiekunów faktycznych może być realizowane zarówno w ramach usług społecznych, jak i zdrowotnych. Pomiędzy usługami społecznymi i zdrowotnymi występują określone różnice w sposobie ich świadczenia, dlatego tez załącznik nr 6 do Regulaminu konkursu – Wymagania dotyczące standardu oraz cen rynkowych został podzielony na część dotyczącą usług społecznych i część poświęconą usługom zdrowotnych. Dlatego decydując się na wsparcie w postaci teleopieki czy opiekunów faktycznych należy wskazać w ramach jaki usług będzie świadczone.
Wsparciem w  postaci teleopieki mogą zostać objęte osoby niesamodzielne. O zakwalifikowaniu danej osoby niesamodzielnej do skorzystania z przedmiotowej pomocy przesądza istnienie faktycznej potrzeby wsparcia, a nie  sytuacja rodzinna uczestnika tj. czy zamieszkuje samotnie, czy z rodziną. Wsparcie osób, które nie są samotne wymaga uzasadnienia.
 

wybierz kategorię pytań

 Przejdź na górę