Czy w grupie docelowej należy uwzględnić tylko osoby dorosłe, ewentualnie tylko młodzież/dzieci niepełnoletnie z Domów Dziecka? Co wtedy ze wskaźnikiem efektywności zatrudnieniowej?

Print Drukuj
Dokumentacja konkursowa jednoznacznie wskazuje kto może być uczestnikiem projektu i jednocześnie nie określa/narzuca ograniczeń co do wieku pozostawiając to decyzji Wnioskodawcy. W ramach konkursu wsparciem mogą być obejmowane poniższe grupy docelowe:
  • osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które w pierwszej kolejności wymagają aktywizacji społecznej, w tym osoby bezrobotne dla których zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy został określony trzeci profil pomocy (w odniesieniu do osób sprofilowanych w powiatowych urzędach pracy);
  • otoczenie osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (o ile jest ono niezbędne dla skutecznego wsparcia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym), zdefiniowane  w Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków EFS i EFRR na lata 2014-2020.Wsparcie do otoczenia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym może być zastosowane, o ile jest ono niezbędne dla skutecznego wsparcia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
Katalog osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym zawarty jest w pkt 11 rozdziału 3 Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków EFS i EFRR na lata 2014-2020.
Zgodnie z kryterium dostępu dla konkursu nr RPLD.09.01.01-IP.01-10-001/15, Projektodawca uwzględnia we wniosku w zależności od zakresu wsparcia poniższe minimalne wartości wskaźnika efektywności społeczno – zatrudnieniowej dla uczestników projektu mierzone w okresie do 3 miesięcy po zakończonym udziale w projekcie:
  • w przypadku projektów realizowanych z podstawowej puli alokacji przeznaczonej na konkurs - co najmniej 56%, w tym efektywności zatrudnieniowej co najmniej 22%;
  • w przypadku projektów realizowanych z wyodrębnionej puli alokacji (projekty skierowane w 100% do osób z niepełnosprawnościami) - co najmniej 56%, w tym efektywności zatrudnieniowej co najmniej 22%;
  • w przypadku projektów, które zakładają aktywizację osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz osóbz niepełnosprawnościami sprzężonymi minimalny poziom efektywności społeczno - zatrudnieniowej wynosi 46%, w tym minimalny poziom efektywności zatrudnieniowej 12%.
Nie ma obowiązku stosowania kryteriów efektywności społeczno-zatrudnieniowej w odniesieniu do osób, do których kierowane są usługi aktywnej integracji:
  • będących w pieczy zastępczej i opuszczających tę pieczę, o których mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  • nieletnich, wobec których zastosowano środki zapobiegania i zwalczania demoralizacji i przestępczości zgodnie z ustawą z dnia 26 października 1982r. o postępowaniu w sprawach nieletnich,
  • przebywających w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, o których mowa w ustawie z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty.
Szczegóły dotyczące sposobu i metodologii pomiaru wskaźnika efektywności społeczno-zatrudnieniowej dostępne są w Załączniku nr 8 (Sposób i metodologia pomiaru efektywności społeczno-zatrudnieniowej) do Regulaminu konkursu.
Dodatkowo Wytyczne w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020 pozwalają Wnioskodawcy na zdefiniowanie własnych wskaźników uwzględniających specyfikę danego projektu.
Informacje o publikacji dokumentu