Zoofizjoterapeuta przeprowadza zabiegi z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii oraz innych technik manualnych (masaż, akupunktura, chiropraktyka). Głównym celem pracy zoofizjoterapeuty jest poprawa stanu psychofizycznego pacjenta weterynaryjnego, poprzez zastosowanie zarówno zabiegów profilaktycznych jak i leczniczych.
Zadania zawodowe:
· przeprowadzanie wywiadu z opiekunem zwierzęcia;
· badanie pacjenta weterynaryjnego oraz przeprowadzanie testów czynnościowych określających sprawność ruchową zwierząt;
· zapoznanie się z historią leczenia pacjenta na podstawie dotychczasowej dokumentacji leczenia, zlecanie i ocena badań dodatkowych;
· opracowywanie indywidualnego programu usprawniania dostosowanego do jednostki chorobowej i stanu pacjenta weterynaryjnego;
· współpraca z lekarzem weterynarii w zakresie rehabilitacji pacjenta;
· wykonywanie u pacjenta weterynaryjnego zabiegów fizykoterapeutycznych, kinezyterapeutycznych oraz masażu;
· przeprowadzanie ewaluacji programu usprawniania pacjenta weterynaryjnego;
· prowadzenie dokumentacji ćwiczeń i zabiegów fizjoterapeutycznych oraz ocena ich wpływu na wydolność i sprawność ruchową zwierząt;
· przekazywanie zaleceń opiekunowi zwierzęcia i przeprowadzanie instruktażu dotyczącego postępowania ze zwierzęciem w domu.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Do podjęcia pracy w zawodzie zoofizjoterapeuty preferowane jest wykształcenie średnie np. w zawodzie pokrewnym technik weterynarii lub ukończenie studiów (I, II stopnia lub studiów podyplomowych) na kierunku zoofizjoterapia, weterynaria, fizjoterapia zwierząt lub pokrewnych kierunkach i specjalnościach. Zawód ten można zdobyć również poprzez udział w kursach umożliwiających uzyskanie kwalifikacji w zawodzie. Warunkiem uczestniczenia w kursie jest wykształcenie średnie o dowolnym kierunku i ukończenie 18 roku życia. Podstawą do uzyskania zaświadczenia o ukończeniu kursu jest zdanie egzaminu przed komisją powołaną przez organizatora kursu. Po zaliczeniu kursu wskazane jest odbycie praktyki u doświadczonego zoofizjoterapeuty.
Na rynku pracy liczą się przede wszystkim zoofizjoterapeuci, którzy wykazują się dużą wiedzą, umiejętnościami oraz doświadczeniem zdobytym podczas odbywania praktyk lub stażu u doświadczonego zoofizjoterapeuty. W celu doskonalenia kompetencji zawodowych zoofizjoterapeuta powinien brać udział w warsztatach zawodowych, kursach, szkoleniach, seminariach lub konferencjach branżowych.
Wymagania psychofizyczne:
Wykonywanie zawodu zoofizjoterapeuty wymaga dobrej sprawności fizycznej i psychicznej. Zoofizjoterapeuta powinien charakteryzować się opanowaniem, dokładnością, rzetelnością oraz poczuciem odpowiedzialności za pacjenta. Do prawidłowej oceny stanu zwierzęcia niezbędny jest sprawny narząd wzroku i dotyku, koordynacja wzrokoworuchowa oraz zdolność obserwacji i wyciągania wniosków. Bardzo istotna jest również cierpliwość i empatia, a także podzielność uwagi, zdolność koncentracji oraz umiejętność pracy w zespole. Do nawiązania efektywnej współpracy z opiekunem zwierzęcia niezbędna jest komunikatywność i asertywność.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniami do wykonywania zawodu mogą być choroby alergiczne, których przebieg zaostrza się w wyniku przebywania w pobliżu zwierząt, aktywna choroba nowotworowa, dysfunkcje układu ruchu.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Zoofizjoterapeuta może znaleźć zatrudnienie w klinikach, lecznicach i przychodniach weterynaryjnych, w zespołach terapeutycznych przygotowujących programy treningowe zwierząt użytkowanych sportowo. Może też pracować w ogrodach zoologicznych, centrach rehabilitacji dzikich zwierząt, schroniskach dla zwierząt oraz organizacjach działających na rzecz poprawy jakości życia zwierząt. Ponadto może prowadzić własną działalność gospodarczą z zakresu rehabilitacji i fizjoterapii zwierząt.
Szkoły:
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt
kierunek: zoofizjoterapia (studia I stopnia)
ul. Mazowiecka 28, 85-084 Bydgoszcz
tel. 52 374 97 67
e-mail: whibz@utp.edu.pl
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy
kierunek: fizjoterapia zwierząt (studia podyplomowe)
ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz
tel. 52 321 11 88
e-mail: rektorat@kpsw.edu.pl
Studium Fizjoterapii Zwierząt
kursy zawodowe: zoofizjoterapeuta koni, zoofizjoterapeuta psów i kotów, kurs masażu psów i kotów, kurs masażu koni
ul. Łopuszańska 91, 02-232 Warszawa
tel. 733 843 423
e-mail: biuro@zoofizjoterapia.edu.pl
http://zoofizjoterapia.edu.pl/
Prywatne Centrum Kształcenia Zawodowego
kursy zawodowe: zoofizjoterapeuta zwierząt towarzyszących, zoofizjoterapeuta koni
ul. Kijowska 3, 03-738 Warszawa
tel. 22 618 96 92
e-mail: pckz@pckz.edu.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. J. Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl
Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.