Elektromonter maszyn i urządzeń górnictwa odkrywkowego

Print Drukuj

 

Elektromonter maszyn i urządzeń górnictwa odkrywkowego wykonuje prace montażowe i obsługę maszyn i urządzeń elektrycznych, instalacji elektrycznych maszyn wydobywczych i transportowych, sieci elektroenergetycznych oraz urządzeń elektromechanicznych, posługując się narzędziami elektromonterskimi oraz elektryczną, przenośną aparaturą kontrolno-pomiarową. Diagnozuje stan techniczny instalacji i urządzeń elektrycznych kopalni górnictwa odkrywkowego. Sprawdza poprawność i jakość wykonywanej przez siebie pracy.

 

Zadania zawodowe:

 

        przygotowywanie stanowiska pracy zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP dotyczącymi zakładów górnictwa  odkrywkowego,

        kontrolowanie sieci elektroenergetycznych oraz maszyn i urządzeń elektrycznych w kopalni górnictwa odkrywkowego,

        dokonywanie pomiarów oraz usuwanie uszkodzeń sieci elektroenergetycznych wraz z maszynami i urządzeniami elektrycznymi,

        wykonywanie prac montażowo-demontażowych trakcji elektrycznych taboru  kolejowego,

        wykonywanie na bieżąco raportów o stanie aktualnym sieci elektroenergetycznych oraz maszyn i urządzeń elektrycznych,

        dokonywanie konserwacji maszyn i urządzeń elektrycznych oraz sieci elektroenergetycznych.

 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 

Do podjęcia pracy w zawodzie elektromonter maszyn i urządzeń górnictwa odkrywkowego preferowane jest wykształcenie na poziomie branżowej szkoły I stopnia lub wykształcenie uzyskane w ramach rzemieślniczego przygotowania zawodowego w zawodach pokrewnych z branży elektroenergetycznej. Po ukończeniu branżowej szkoły I stopnia w zawodzie pokrewnym elektromechanik lub elektryk, dalej kształcić się w branżowej szkole II stopnia (technik elektryk) i po jej ukończeniu oraz zdaniu egzaminu maturalnego, podjąć studia wyższe I oraz II stopnia na kierunku np. elektrotechnika lub energetyka, a następnie awansować na stanowisko osoby dozoru ruchu zakładu górniczego. Dodatkowymi atutami przy zatrudnieniu elektromontera maszyn i urządzeń górnictwa odkrywkowego mogą być m.in.: orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości, posiadanie certyfikatów i świadectw potwierdzających udział w szkoleniach branżowych organizowanych przez stowarzyszenia zawodowe i organizacje branżowe, specjalistyczne uprawnienia do wykonywania prace remontowo-naprawczych urządzeń elektro-mechanicznych, posiadanie uprawnień elektrycznych G1 i G2.

 

Wymagania psychofizyczne:

 

Praca, jaką wykonuje elektromonter maszyn i urządzeń górnictwa odkrywkowego, zaliczana jest do pracy średnio ciężkiej. Praca w tym zawodzie skierowana jest głównie do ludzi młodych, o dobrej ogólnej wydolności fizycznej, dobrze znoszących wykonywanie czynności zawodowych na powietrzu, w różnych warunkach atmosferycznych. Bardzo ważne jest, aby osoba pracująca w tym zawodzie miała dobry wzrok oraz prawidłowo rozróżniała podstawowe barwy, ponieważ połączenia elektryczne oznaczane są różnymi kolorami. Ważna jest również dobra sprawność rąk i palców, bowiem praca wymaga operowania narzędziami ręcznymi, cęgami, kluczami, praską, wiertarką i urządzeniami pomiarowymi. Praca elektromontera wymaga dobrej koordynacji wzrokowo-ruchowej. Elektromonter musi mieć zdrowe układy krążenia i krwiotwórczy, ponieważ ma stały kontakt z urządzeniami pod napięciem elektrycznym. Przydatny jest również zmysł węchu, gdyż mogą ulegać przegrzaniu zaciski i izolacja przewodów wydzielając przy tym specyficzną woń. Przy montażu czy usuwaniu awarii linii napowietrznych większość czynności wykonywana jest na wysokości (słupy, zwyżki).

 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 

W zawodzie elektromontera maszyn i urządzeń górnictwa odkrywkowego nie zatrudnia się osób posiadających wady wzroku, nie poddające się korekcji za pomocą szkieł optycznych. Nadmierna pobudliwość nerwowa i ruchowa stanowi przeszkodę w wykonywaniu również zadań w tym zawodzie i może stwarzać zagrożenia. Wymagane jest, aby elektromonter nie posiadał zaburzeń świadomości i równowagi, a także mógł w dobrym stanie znosić długie przebywanie na wysokości. Niewskazana jest również praca osób z uczuleniami na tle alergicznym ze względu na kontakt z przyrodą, jak również możliwy kontakt z materiałami chemicznymi.

 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 

Zatrudnienie w zawodzie elektromontera maszyn i urządzeń górnictwa odkrywkowego oferują prywatne lub należące do Skarbu Państwa firmy, takie jak: zakłady prowadzące eksploatację odkrywkowa i podziemną złóż, przedsiębiorstwa związane z branżą górniczą. W szczególności miejscem zatrudnienia mogą być: firmy świadczące usługi badawczo-pomiarowe, projektowe, montażowe, pomiarowo-rozruchowe i serwisowe maszyn i urządzeń elektrycznych oraz przedsiębiorstwa produkujące maszyny i urządzenia górnicze.

 

Szkoły:

 

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Bełchatowie

kierunek: technik elektryk

ul. Czapliniecka 96, 97-400 Bełchatów

tel. 44 632 31 56

e-mail: sekretariat@zsp1belchatow.pl

https://zsp1belchatow.szkolnastrona.pl

 

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim

kierunek: technik elektryk

ul. Roosevelta 1, 97-300 Piotrków Trybunalski

tel. 44 732 38 33

e-mail: zsp1@zsp1.piotrkow.pl

https://www.zsp1.piotrkow.pl

 

Ośrodek Doskonalenia Kadr Technicznych

Kursy specjalistyczne górnictwa odkrywkowego

ul. Bohaterów Września 12, 32-043 Skała

tel. 509 136 157

e-mail: biuro.odkt@gmail.com

http://technik-gornik.edu.pl

 

Naczelna Organizacja Techniczna

UPRAWNIENIA TYPU G1, G2 i G3

ul. Armii Krajowej 24A, 97-300 Piotrków Trybunalski

tel. 44 649 56 55

e-mail: not@eta.pl  not@notpiotrkow.pl

https://www.notpiotrkow.pl

 

Dane kontaktowe do urzędu:

 

WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI

Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi

Oddział w Piotrkowie Trybunalskim

ul. Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski

tel. 44 649 60 87

e-mail: piotrkow@wup.lodz.pl

 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Informacje o publikacji dokumentu