Animator gospodarczy do spraw przedsiębiorczości inicjuje i promuje rozwój małych i średnich przedsiębiorstw; pomaga przedsiębiorcom w podejmowaniu lub rozwijaniu działalności gospodarczej.
Zadania zawodowe:
• identyfikowanie potrzeb, inicjowanie działań, sugerowanie nowych pomysłów i strategii działania w zakresie dotyczącym rozwoju przedsiębiorstwa;
• promowanie zmian społecznych, gospodarczych, technologicznych oraz wiedzy z zakresu przedsiębiorczości i innowacji;
• udzielanie informacji, doradztwo w zakresie form działalność gospodarczej i usług wspomagających rozwój przedsiębiorczości;
• opracowywanie strategii i planu rozwoju przedsiębiorstwa oraz studium wykonalności; rekomendowanie potencjalnych rozwiązań występujących problemów, ich planowanie, organizacja i wdrażanie;
• transfer innowacji technologicznych i organizacyjnych do przedsiębiorstw, usług i handlu;
• poszukiwanie źródeł finansowania i partnerstwa dla realizacji podejmowanych projektów, w tym pozyskiwanie funduszy unijnych;
• kojarzenie partnerów do podejmowania wspólnych przedsięwzięć przekraczających możliwości pojedynczych przedsiębiorstw.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Do podjęcia pracy w tym zawodzie niezbędne jest posiadanie wykształcenia wyższego, najlepiej w kierunkach: zarządzanie, ekonomia, prawo. Bardzo wskazane jest też ukończenie studiów podyplomowych z zakresu specjalistycznych zagadnień mogących pomóc przy wykonywaniu tego zawodu, np. polityka gospodarcza regionu.
Wymagania psychofizyczne:
Ze względu na charakter i złożoność pracy animatora gospodarczego do spraw przedsiębiorczości wymagania psychofizyczne wobec niego są bardzo wysokie i różnorodne. Praca w tym zawodzie jest nieodłącznie związana z ludźmi. Animator powinien być osobą wzbudzającą zaufanie i łatwo nawiązującą kontakty z ludźmi. Powinien w taki sposób rozmawiać z ludźmi, aby zażegnać potencjalne źródła konfliktu i przekonać do proponowanych przez siebie rozwiązań. W sytuacjach trudnych, konfliktowych powinien bezwzględnie panować nad własnymi emocjami i zachować spokój, a także bezstronność opinii. Powinien umieć też przyjmować propozycje i rozwiązania sugerowane przez drugą stronę, co wymaga umiejętności podporządkowania się odgórnym procedurom. Animator gospodarczy ds. przedsiębiorczości powinien być także dobrym obserwatorem i osobą spostrzegawczą, dostrzegać wszystkie istotne w danej sytuacji niuanse, które mogą mieć wpływ na przebieg rozmowy. Ważna jest też umiejętność wysuwania logicznych wniosków na podstawie gromadzonych faktów i danych. Zarówno w kontaktach z ludźmi jak i podczas przygotowania pisemnych analiz czy raportów, niezbędna jest łatwość sprawnego, precyzyjnego i zrozumiałego komunikowania się w mowie i piśmie. Z tym zawodem wiąże się wysoka odpowiedzialność społeczno-moralna, która wynika z charakteru problemów, z jakimi się on styka. Ze względu na rosnące wymogi szybko rozwijającego się na rynku, musi systematyczne poszerzać swoją wiedzę, umiejętności i kwalifikacje. Powinien uważnie śledzić wszelkie istotne informacje dotyczące przemian gospodarczych, jak i zmiany w przepisach prawnych i organizacyjnych.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Pracę animatora gospodarczego do spraw przedsiębiorczości zalicza się do prac lekkich. Ważna jest ogólna sprawność fizyczna i psychiczna, a szczególnie dobry wzrok i słuch. Przeciwwskazaniem do pracy w tym zawodzie są choroby psychiczne.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Możliwości zatrudnienia w charakterze animatora przedsiębiorczości stwarzają przede wszystkim organizacje i instytucje samorządowe. Animatorzy przedsiębiorczości mogą pracować również w Agencjach Rozwoju Regionalnego jako specjaliści ds. doradztwa i szkoleń.
Szkoły:
Akademia Piotrkowska im. Jana Olszewskiego w Piotrkowie Trybunalskim
ul. J. Słowackiego 114/118, 97-300 Piotrków Tryb.
tel. 44 732 74 00
e-mail: poczta@apt.edu.pl
Uniwersytet Łódzki
ul. Uniwersytecka 3, 90-137 Łódź
tel. 42 635 40 83, 635 40 86
e-mail: rekrutacja@uni.lodz.pl
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
ul. Sterlinga 26, 90-212 Łódź
tel. 42 631 58 00, 42 631 58 01
e-mail: rekrutacja@ahe.lodz.pl
Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
ul. Sienkiewicza 9, 90-113 Łódź
tel. 42 664 66 56
e-mail: rekrutacja@san.edu.pl
Dane kontaktowe do urzędu:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87
e-mail: piotrkow@wup.lodz.pl