Technik architekt

Print Drukuj

 

Technik architekt wykonuje prace kreślarskie i graficzne z dziedziny projektowania architektonicznego, budowlanego i urbanistycznego; projektuje nieskomplikowane konstrukcyjnie, architektonicznie i funkcjonalnie obiekty budowlane; wykonuje plansze oraz modele architektoniczne i urbanistyczne; sporządza kosztorysy i inwentaryzacje budowlane; opracowuje plany zagospodarowania i organizacji budowy.

 

Zadania zawodowe:

 

·           sporządzanie rysunków konstrukcyjnych, architektonicznych i urbanistycznych przy użyciu sprzętu kreślarskiego lub komputerowych programów architektonicznych,

·           sporządzanie inwentaryzacji obiektów budowlanych,

·           określanie rodzajów gruntów oraz określanie ich przydatności do celów budowlanych;

·           dobieranie właściwych materiałów budowlanych do projektowanych elementów,

·           wykonywanie rysunków roboczych oraz detali architektonicznych, budowlanych i konstrukcyjnych,

·           opracowywanie wycinkowych planów szczegółowego zagospodarowania oraz organizacji budowy,

·           wykonywanie modeli i makiet istniejących lub projektowanych obiektów,

·           wykonywanie projektów detali i obiektów o małej skali trudności,

·           sporządzanie kosztorysów nieskomplikowanych konstrukcyjnie i architektonicznie obiektów budowlanych,

·           wykonywanie prostych obliczeń statycznych,

·           kontrolowanie stanu technicznego obiektów budowlanych; planowanie prac konserwacyjnych, remontowych, rozbiórkowych oraz modernizacyjnych,

·           przestrzeganie zasad i przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwpożarowych, prawa budowlanego oraz ochrony środowiska naturalnego,

·           przygotowywanie materiałów do przetargów na roboty budowlane oraz składanie ofert i dokumentacji przetargowych.

 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 

Aby podjąć pracę w zawodzie technika architekta, należy ukończyć policealne studium architektoniczne lub budowlane kształcące w tej specjalizacji.

Aktualnie szczególną uwagę przywiązuje się do znajomości nowoczesnych programów komputerowych, których znajomość często jest warunkiem zatrudnienia.

Technik architekt może być odpowiedzialny za kontakt z innymi zespołami architektonicznymi, konsultacje i nanoszenie zmian w projektach, a także za sporządzanie raportów oraz zgodność prac z obowiązującymi normami. Technik architekt wykonuje prace graficzne, kreślarskie. Sporządza plansze oraz modele architektoniczne, urbanistyczne i konstrukcyjne, kosztorysy, plany zagospodarowania i organizacji budowy. Coraz rzadziej posługuje się tradycyjnymi narzędziami kreślarskimi, np. rapidografami czy przykładnicami, które są zastępowane specjalistycznymi programami komputerowymi.

 

Wymagania psychofizyczne:

 

W pracy technika architekta nie tylko ważna jest jego duża wiedza z wielu dziedzin, lecz także twórcza osobowość, zdolności plastyczne i wyobraźnia przestrzenna oraz zdolność koncentracji uwagi. Jednocześnie musi być bardzo spostrzegawczy, przewidujący, a w planowaniu i wykonywaniu projektu bardzo dokładny. Przydatną cechą w tym zawodzie jest samodzielność oraz inicjatywność. Praca w stałym kontakcie z ludźmi wymaga umiejętności nawiązywania relacji międzyludzkich, ale także umiejętności podporządkowania się i współdziałania oraz przekonywania do swoich racji. W zawodzie technika architekta nieodzowny jest dobry wzrok, w tym ostrość widzenia, widzenie stereoskopowe, percepcja kształtów oraz rozróżnianie barw. Istotna jest również sprawność kończyn górnych, szczególnie w zakresie zręczności rąk i palców, ze względu na konieczność wykonywania projektów graficznych metodą tradycyjną. Pożądane u technika architekta są uzdolnienia techniczne, umożliwiające szybkie i sprawne opanowanie obsługi programów do projektowania.

 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 

Czynnikiem utrudniającym pracę w zawodzie technika architekta są wady i dysfunkcje narządu wzroku, które nie mogą być skorygowane szkłami optycznymi lub soczewkami kontaktowymi, zaburzenia: rozróżniania barw i ich odcieni, widzenia bardzo małych szczegółów, widzenia stereoskopowego, prawidłowego pola widzenia, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz percepcji kształtów.

Utrudnieniem mogą być zaburzenia znacznego stopnia sprawności kończyn górnych, w szczególności w zakresie zręczności palców i rąk, a także niepełnosprawność narządu słuchu, która nie może być skorygowana aparatem słuchowym w przypadku co najmniej jednego ucha – dotyczy to głównie prac w stałym kontakcie werbalnym z klientami i podwykonawcami. Praca ta nie może być również wykonywana przez osoby, które nie posługują się językiem polskim w piśmie (osoby głuchonieme).

 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 

Miejscem pracy technika architekta są biura architektoniczne, pracownie projektowe i instytucje administracyjne. Jego praca ma charakter usługowy.

 

Szkoły:

 

Technikum Architektoniczno-Budowlane w Warszawie

kierunek: technik budownictwa, specjalizacja: architektoniczna

ul. Przyrynek 9, 00-219 Warszawa

tel. 22 831 06 96

e-mail: sekretariat.zsabl@eduwarszawa.pl

https://tab.edu.pl/

 

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim

kierunek: technik architektury krajobrazu

ul. Nadrzeczna 17/25, 97-200 Tomaszów Mazowiecki

tel. 44 724 53 08

e-mail: zsp8tomaszow@wikom.pl

https://zsp8.eu/

 

Zespół Szkół Architektoniczno-Projektowych w Gdańsku

kierunek: technik architektury krajobrazu

ul. Czyżewskiego 31, 80-336 Gdańsk

tel. 58 559 79 89

e-mail: sekretariat@zsap.edu.gdansk.pl

https://zsap.edu.gdansk.pl/pl

 

Technikum Ogrodnicze w Warszawie

kierunek: technik architektury krajobrazu

ul. Bełska 1/3, 00-638 Warszawa

tel. 22 848 54 53

e-mail: sekretariat.zs39@eduwarszawa.pl

http://zs39.waw.pl/

 

Dane kontaktowe do urzędu:

 

WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI

Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi

Oddział w Piotrkowie Trybunalskim

ul. Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski

tel. 44 649 60 87

e-mail: piotrkow@wup.lodz.pl

 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Informacje o publikacji dokumentu