Osoba do towarzystwa
Osoba do towarzystwa uczestniczy w życiu swoich klientów (osób samotnych, starszych, niepełnosprawnych) przebywając z nimi w domu, towarzysząc im podczas spacerów, podróży, wyjść na imprezy kulturalne oraz biorąc udział w spotkaniach rodzinnych. Osoba do towarzystwa jest zawodem o charakterze usługowym, ukierunkowanym na towarzyszenie i wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa oraz pomoc klientowi w zaspokojeniu potrzeb kulturalno-towarzyskich. Osoba do towarzystwa zajmuje się również organizacją czasu wolnego, przypomina o wizytach lekarskich, przyjmowaniu leków itp.
Zadania zawodowe:
Osoba do towarzystwa wykonuje pracę polegającą m.in. na:
- organizowaniu wypoczynku,
- zaopatrywaniu w prasę i pozycje książkowe oraz czytaniu ich na głos klientowi,
- prowadzeniu rozmów i konwersacji, również w językach obcych,
- graniu na instrumentach muzycznych,
- obsługiwaniu sprzętu audiowizualnego,
- dbaniu o schludny wygląd klienta,
- dbaniu o estetykę pomieszczenia dziennego,
- zaopatrywaniu w drobne produkty żywnościowe i środki pielęgnacyjne,
- towarzyszeniu podczas wyjść do kina, teatru, opery,
- pomaganiu w przygotowaniu do podróży oraz zapewnianiu opieki podczas podróży,
- prowadzeniu wózka inwalidzkiego klienta w przypadku jego niepełnosprawności,
- prowadzeniu terminarza zajęć i czynności.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Obecnie nie ma wymogu formalnego posiadania niezbędnego wykształcenia do podjęcia pracy w zawodzie osoba do towarzystwa. Preferowane jest wykształcenie na poziomie średnim (szkoła policealna) w zawodach z obszaru medyczno-społecznego (np. opiekun osoby starszej lub opiekunka środowiskowa). W zależności od potrzeb klienta, pracodawcy preferują także osoby posiadające wyuczony zawód pielęgniarki lub andragoga. W zawodzie osoba do towarzystwa nie ma określonej ścieżki awansu zawodowego. Ważne jest ciągłe rozwijanie posiadanych i uzyskiwanie nowych umiejętności poprzez uczestnictwo w różnych formach edukacji formalnej i pozaformalnej. Osoba do towarzystwa ma możliwości rozwoju zawodowego poprzez: - uczestnictwo w szkoleniach, konferencjach, warsztatach tematycznych dotyczących organizacji czasu wolnego, prowadzenia domu, - kontynuację nauki w uczelni wyższej (np. na kierunkach medycznych, społecznych, humanistycznych).
Wymagania psychofizyczne:
Ze względu na charakter pracy i zakres obowiązków, w zawodzie osoba do towarzystwa wymagane są: dobry wzrok i słuch, sprawność kończyn górnych, ogólna dobra sprawność fizyczna. Zawód ten jest zajęciem dla osób, które lubią ludzi i mają z nimi dobry kontakt. Od takiej osoby oczekuje się przede wszystkim cierpliwości, odpowiedzialności, łagodności, ale równocześnie pewnego zdecydowania. Ważna jest również umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktu oraz kreatywność, potrzebna przy organizacji czasu wolnego. Osoba do towarzystwa powinna także posiadać umiejętność udzielania pierwszej pomocy.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniem bezwzględnym do wykonywania zawodu jest niewydolność układu kostno-stawowego i mięśniowego, wady wymowy, nosicielstwo chorób zakaźnych i pasożytniczych oraz zaburzenia psychiczne, i nałogi.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Głównym miejscem pracy w zawodzie osoby do towarzystwa jest środowisko domowe klienta. Praca może być zatem wykonywana w budynkach, na wolnym powietrzu oraz w innych pomieszczeniach, np. podczas wyjść do kina, w trakcie podróży lub załatwiania spraw w urzędach. Osoba do towarzystwa może wykonywać swój zawód na podstawie umowy o pracę lub na podstawie umowy cywilno-prawnej. Posiadając odpowiednie doświadczenie zawodowe, może założyć własną działalność gospodarczą, świadczącą usługi w tym zakresie.
Szkoły:
Centrum Usług Edukacyjnych „WIED” w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Owocowa 12, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 647 48 76
e-mail: info2wied.pl
TEB Edukacja
ul. Wojska Polskiego 13, 97-400 Bełchatów
tel. 44 715 23 80
e-mail: belchatow@teb.pl
https://teb.pl/kontakt/belchatow,50
Studium Pracowników Medycznych i Społecznych
Budynek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 15 w Łodzi
ul. Kopcińskiego 5/11, 90-242 Łódź
tel. 501 763 708
e-mail: lodz@oswiatalingwista.eu
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. J. Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski,
tel. 44 649 60 87
e-mail: piotrkow@wup.lodz.pl
Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.