Psycholog kliniczny

Print Drukuj
 
Psycholog kliniczny prowadzi badania diagnostyczne oraz działalność korekcyjno-wyrównawczą zaburzeń u dzieci i ludzi dorosłych w ramach: psychologii lekarskiej (u osób z zaburzeniami somatycznymi i psychicznymi), psychologii sądowej (u przestępców), defektologii (u osób ze zmianami w psychice wywołanej defektami organicznymi); stosuje profilaktykę w celu zapobiegania występowaniu zaburzeń.
 

Zadania zawodowe:

 
  • badanie i analizowanie psychologicznych czynników wpływających np. na zaburzenia psychosomatyczne oraz psychologicznych konsekwencji chorób przewlekłych;
  • diagnozowanie zaburzeń w rozwoju umysłowym i społecznym, zaburzeń neurologicznych u dzieci i dorosłych (mowy, pamięci, percepcji wzrokowej) oraz zaburzeń osobowości u pacjentów psychiatrycznych, na podstawie wywiadu diagnostycznego i testów klinicznych;
  • stosowanie psychoterapii w leczeniu schorzeń wewnętrznych, chirurgicznych i innych (psychoterapia podtrzymująca), nerwic i psychoz (psychoterapia objawowa, relaksacyjna i psychoanalityczna), schorzeń neurologicznych (psychoterapia grupowa);
  • prowadzenie rehabilitacji psychologicznej chorych po przebytych ostrych chorobach internistycznych i chirurgicznych;
  • ścisła współpraca z personelem lekarskim przy diagnozowaniu, leczeniu i prewencji chorób;
  • badanie procesów psychologicznych towarzyszących okresowi ciąży i porodu oraz psychoprofilaktyka porodu;
  • prowadzenie badań w zakresie eugeniki, psychologii zeznań świadków, przydatności zawodowej więźniów itp. oraz doradztwo psychologiczne służące zapobieganiu przestępstwom i reedukacji przestępców;
  • analizowanie i interpretowanie wyników badań, formułowanie wskazań (doradztwo, dobór metod psychokorekcji);
  • opracowywanie ekspertyz, raportów i referatów naukowych;
  • prowadzenie dokumentacji badań, diagnoz i działalności psychokorekcyjnej;\
  • utrzymywanie wymaganych kontaktów z członkami rodzin pacjentów, przedstawicielami innych dyscyplin psychologicznych i pokrewnych, nauczycielami, pracodawcami i in.

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Kwalifikacje dla zawodu można zdobyć podejmując kształcenie na studiach jednolitych magisterskich, na kierunku psychologia, ze specjalnością psychologia pracy i biznesu. Ustawa o zawodzie psychologa reguluje zasady wykonywania pracy psychologa oraz określa wymogi kwalifikacyjne, obowiązki zawodowe i odpowiedzialność cywilną psychologa. Ustawa ma na celu ochronę zdrowia psychicznego i dobrostanu osób korzystających z usług psychologicznych (Ustawa z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1026).

Wymagania psychofizyczne:

 
Psycholog powinien być otwarty, empatyczny, charakteryzować się umiejętnością nawiązywania kontaktów i słuchania, cierpliwością, zdolnością koncentracji uwagi, a także podzielnością uwagi i dobrą pamięcią. Musi być osobą tolerancyjną, o dużej dozie obiektywizmu. Praca wiąże się z dużą odpowiedzialnością społeczno-moralną, powinien więc cechować się dojrzałością  oraz empatią i umiejętnością słuchania. Jest zobowiązany do przestrzegania tajemnicy zawodowej.

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
W zawodzie psychologa mogą pracować osoby niepełnosprawne z dysfunkcją kończyn dolnych i poruszające się na wózkach inwalidzkich. Przeszkodę w wykonywaniu tego zawodu stanowią upośledzenia słuchu, wzroku, mowy, kończyn górnych.

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Ze względu na szerokie kompetencje i duże grono pacjentów, którym pomaga psycholog kliniczny, może on podjąć pracę w wielu różnych placówkach i ośrodkach. Kompetencje specjalistów z tego obszaru pozwalają na pracę w: szpitalach dla osób z chorobami psychicznymi i somatycznymi, sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych, poradniach zdrowia psychicznego i poradniach psychologicznych, domach pomocy społecznej.
 

Szkoły:

Uniwersytet Łódzki

ul. Uniwersytecka 3, 90-137 Łódź
tel. 42 635 40 83, 635 40 86
e-mail: rekrutacja@uni.lodz.pl
www.rekrutacja.uni.lodz.pl
 

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

ul. S. Sterlinga 26, 90-212 Łódź
tel. 42 631 58 00, 42 631 58 01
e-mail: rekrutacja@ahe.lodz.pl
www.ahe.lodz.pl
 

Społeczna Akademia Nauk w Łodzi

ul. H. Sienkiewicza 9, 90-113 Łódź
tel. 42 664 66 56
e-mail: rekrutacja@san.edu.pl
www.san.edu.pl
 

Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi

ul. Piotrkowska 278, 90-361 Łódź
tel. 42 683 44 18
e-mail: rekrutacja@wsbinoz.pl
www.wsbinoz.edu.pl
 

Dane kontaktowe do urzędu:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87
e-mail: piotrkow@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Informacje o publikacji dokumentu