Tłoczarz w metalu

Print Drukuj

Tłoczarz w metalu  zajmuje się pracami związanymi z tłoczeniem metali, w trakcie którego, blachy podawane są gięciu, prasowaniu, ciągnięciu, obcinaniu i tłoczeniu na prasach hydraulicznych, mechanicznych, automatycznych i wielooperacyjnych oraz pracą polegająca na nacinaniu pilników na nacinarkach i innych urządzeniach. Przeprowadza także obróbkę plastyczną za pomocą przyrządów zwanych tłocznikami Proces ten realizowany jest głównie na zimno i stosowany do rozdzielania, kształtowania  i łączenia materiałów w postaci blach, folii i płyt.
 

Zadania zawodowe:
 

  • wykonywanie operacji tłoczenia zgodnie z dokumentacją technologiczną oraz instrukcjami technologicznymi,
  • dobieranie optymalnych parametrów obróbki plastycznej,
  • ustawianie pras zgodnie z parametrami plastyczności metali,
  • ustawienie i mocowanie tłoczonych przedmiotów,
  • wykonywanie obróbki plastycznej – tłoczenie przedmiotów z różnych materiałów, o różnych kształtach i wymiarach,
  • wykonywanie pomiarów wyrobów poddawanych procesowi tłoczenia,
  • kontrolowanie przebiegu procesu tłoczenia,
  • konserwacja użytkowanych maszyn, urządzeń i narzędzi.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Obecnie do podjęcia pracy w zawodzie tłoczarza w metalu preferowane jest wykształcenie na poziomie branżowej szkoły I stopnia w zawodach z obszaru mechanicznego. Osoby, które chcą się dalej kształcić mogą kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia lub technikum w zawodzie technik mechanik, a po zdaniu matury podjąć studia na uczelni wyższej (np. na kierunkach związanych z mechaniką i budową maszyn). Podjęcie pracy w zawodzie tłoczarz w metalu ułatwia także posiadanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie pokrewnym (szkolnym) ślusarz, uzyskanym po zdaniu egzaminu organizowanego przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne oraz ukończenie kwalifikacyjnego kursu zawodowego i zdanie egzaminu organizowanego przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne, potwierdzającego kwalifikację cząstkową: MG.20 - wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi, wyodrębnioną w zawodzie pokrewnym (szkolnym) ślusarz, posiadanie świadectwa czeladniczego lub dyplomu mistrzowskiego w zawodzie pokrewnym ślusarz, nadawanych w ramach kształcenia rzemieślniczego po zdaniu egzaminu organizowanego przez Izby Rzemieślnicze.
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Niezbędnymi cechami w zawodzie tłoczarza w metalu jest:
  • dokładność,
  • cierpliwość,
  • uzdolnienia techniczne,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • umiejętność czytania rysunku technicznego,
  • znajomość właściwości fizycznych różnych rodzajów stali,
  • umiejętności obsługi narzędzi i maszyn o profilu ślusarskim,
  • umiejętność planowania i organizowania pracy.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Przeciwwskazaniami do wykonywania pracy w zawodzie tłoczarz w metalu są zaburzenia równowagi, choroby neurologiczne powodujące gwałtowne, niekontrolowane ataki, choroby skóry, alergie, choroby układu oddechowego, wady wzroku i słuchu niepoddające się korekcji, choroby ograniczające sprawność ruchową, epilepsja.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Tłoczarz w metalu może podjąć pracę w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją i obróbką elementów metalowych, m.in. w: zakładach produkujących elementy metalowe, firmach produkujących konstrukcje stalowe, stoczniach, zakładach konserwacyjnych i naprawczych wykonujących produkty z metali i ich stopów, zakładach ślusarskich, zakładach spawalniczych. Tłoczarz w metalu może również prowadzić własną działalność gospodarczą związaną z gięciem, prasowaniem, obcinaniem, ciągnieniem i tłoczeniem metali.
 

Szkoły:

 
Obecnie do podjęcia pracy w zawodzie tłoczarz w metalu preferowane jest wykształcenie na poziomie branżowej szkoły I stopnia w zawodach z obszaru mechanicznego. Osoby, które chcą się dalej kształcić mogą kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia lub technikum w zawodzie technik mechanik, a po zdaniu matury podjąć studia na uczelni wyższej (np. na kierunkach związanych z mechaniką i budową maszyn). Podjęcie pracy w zawodzie tłoczarza w metalu ułatwia także posiadanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie pokrewnym (szkolnym) ślusarz, uzyskanym po zdaniu egzaminu organizowanego przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne oraz ukończenie kwalifikacyjnego kursu zawodowego i zdanie egzaminu organizowanego przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne, potwierdzającego kwalifikację cząstkową: MG.20 - wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi, wyodrębnioną w zawodzie pokrewnym (szkolnym) ślusarz, posiadanie świadectwa czeladniczego lub dyplomu mistrzowskiego w zawodzie pokrewnym ślusarz, nadawanych w ramach kształcenia rzemieślniczego po zdaniu egzaminu organizowanego przez Izby Rzemieślnicze.
 

Dane kontaktowe:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Skierniewicach
ul. Senatorska 10, 96-100 Skierniewice
tel.46 833 39 74, 833 36 50
e-mail:centrumsk@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Informacje o publikacji dokumentu