Inżynier telekomunikacji zajmuje się: telewizją, radiokomunikacją, telekomutacją, teleinformatyką, telefonią klasyczną i komórkową i innymi dziedzinami telekomunikacji; prowadzi badania, nadzoruje prace techniczne i modernizacyjne, wprowadza do tradycyjnych i nowych działów technikę cyfrowa, wdraża nowe rozwiązania, posługuje się aparaturą pomiarową i testującą, coraz częściej skomputeryzowaną.
Zadania zawodowe:
- wykonywanie pomiarów elektrycznych urządzeń radiokomunikacyjnych,
- dopuszczanie urządzeń radiokomunikacyjnych do eksploatacji,
- nadzorowanie prac instalacyjno-montażowych urządzeń radiokomunikacji stałej i ruchomej lądowej, morskiej i lotniczej,
- projektowanie i nadzorowanie procesów technologicznych wytwarzania elektronicznych podzespołów stacji radiolokacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem mikrofalowych urządzeń nadawczych średniej i dużej mocy,
- nadzorowanie prac instalacyjno-montażowych oraz uruchamianie urządzeń radiolokacji aktywnej (czynnej) średniej i dużej mocy: stacji lądowych stałych i przewoźnych, okrętowych oraz instalowanych na statkach powietrznych,
- projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych w radiofonii i telewizji,
- projektowanie, nadzorowanie wykonawstwa oraz uruchamianie urządzeń radiolokacji pasywnej (biernej), z wykorzystaniem źródeł sygnału pomocniczego, np. radiolatarni,
- projektowanie procesów technologicznych i wdrażanie do produkcji nowych rozwiązań konstrukcyjnych, elementów, podzespołów i urządzeń radionawigacyjnych.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Aby zostać inżynierem telekomunikacji konieczne jest ukończenie studiów na uczelni technicznej. Kierunki takie jak telekomunikacja czy elektronika i telekomunikacja pozwalają dodatkowo na kształcenie w ramach wybranych specjalności, przykładowo telekomunikacja mobilna, sieci teleinformatyczne, multimedia w telekomunikacji, techniki teleinformatyczne czy techniki bezprzewodowe i multimedialne. Absolwent inżynier może rozwijać swoje umiejętności wybierając ścieżkę naukową (studia podyplomową, doktorat). Taką możliwość dają same uczelnie oraz zakłady o charakterze naukowo-badawczym. Inżynier telekomunikacji ma duże możliwości awansu i stoi wysoko w hierarchii swojej branży. Należy jednak stale się doszkalać w tej dziedzinie, ponieważ rozwój tego rynku jest bardzo dynamiczny.
Wymagania psychofizyczne:
Aby być inżynierem telekomunikacji bardzo pożądana jest otwartość na nowości technologiczne oraz chęć do ciągłego rozwoju się i nauki. Osoba na tym stanowisku powinna też być inicjatorem nowoczesnych rozwiązań. Wymagana jest umiejętność logicznego myślenia, zdolności matematyczne, obsługa komputera, programów specjalistycznych oraz narzędzi. Ponadto praca inżyniera telekomunikacji wymaga odpowiedzialności i dokładności. Osobę wykonującą ten zawód powinna cechować spostrzegawczość i wyobraźnia przestrzenna. Powinien posiadać również umiejętności analizowania sytuacji oraz podejmowania szybkich i trafnych decyzji. W przypadku inżynierów pracujących w biurze nie ma większych zagrożeń. Występują one natomiast dla prac na stanowiskach technicznych oraz w laboratorium. Zagrożenia te to oczywiście kontakt z napięciem do 1kV. Ponadto można tu zaobserwować promieniowania elektromagnetyczne z urządzeń radiowych oraz telewizyjnych. Jak również promieniowanie źródeł laserowych z urządzeń światłowodowych. W pracy inżyniera telekomunikacji ważne jest przestrzeganie zasad BHP. To znaczenie eliminuje wszelkiego rodzaju zagrożenia.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu są: sprawność fizyczna znacznie poniżej przeciętnej, w tym zaburzenia równowagi, silne wady wzroku i słuchu (nie podlegające korekcji), brak widzenia obuocznego, daltonizm, a także zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Zatrudnienie można znaleźć w telewizji, radiu, zakładach telekomunikacyjnych, sieciach telefonii komórkowej i stacjonarnej, w zakładach produkcyjnych, placówkach naukowo-badawczych.
Szkoły:
Uniwersytet Morski w Gdyni Wydział Elektryczny
Kierunek: Elektronika i telekomunikacjaul. Morska 81-87, 81-225 Gdynia
tel. 58 558 66 30
e-mail: biuro@we.emg.edu.pl
http://we.umg.edu.pl
Politechnika Śląska Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki
Kierunek: Elektronika i telekomunikacjaul. Akademicka 16, 44-100 Gliwice
tel. 32 237 26 18
e-mail: eit_waei_rekrutacja@polsl.pl
https://polsl.pl
Politechnika Bydgoska Wydział Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki
Kierunek: Elektronika i telekomunikacjaPl. Marii Skłodowskiej-Curie 5, 60-965 Poznań
tel. 52 374 94 11
e-mail: rekrutacja@pbs.edu.pl
https://pbs.edu.pl
Dane kontaktowe do urzędu:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87
e-mail: piotrkow@wup.lodz.pl