Inżynier ruchu drogowego zajmuje się projektowaniem organizacji ruchu drogowego; sporządza analizy szczegółowe dla dróg i ulic, w tym dla miejsc szczególnie niebezpiecznych na tych drogach; opracowuje projekty organizacji ruchu na drogach i ulicach uwzględniając wnioski wynikające z przeprowadzonych analiz organizacji i bezpieczeństwa ruchu drogowego; zajmuje się opracowywaniem projektów tymczasowej organizacji ruchu w nagłych przypadkach oraz przygotowuje specyfikacje techniczne do projektów związanych z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Zadania zawodowe:
- sporządzanie projektów organizacji ruchu drogowego,
- projektowanie sygnalizacji świetlnej oraz sterowania ruchem na skrzyżowaniach drogowych,
- opiniowanie projektów organizacji ruchu oraz prowadzenie ewidencji zatwierdzonych projektów organizacji ruchu drogowego,
- analizowanie i ocena stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez m.in. prowadzenie mapy wypadków,
- sporządzanie analiz projektów sygnalizacji świetlnych i projektów koordynacji ciągów skrzyżowań z sygnalizacją,
- dokonywanie okresowych pomiarów natężenia ruchu drogowego,
- opracowywanie analiz szczegółowych dla zagrożonych dróg i miejsc szczególnie niebezpiecznych na tych drogach,
- prowadzenie cyfrowej ewidencji oznakowanie sieci dróg wojewódzkich w postaci plików graficznych i rastrowych,
- zarządzanie ruchem na drogach publicznych zgodnie z zatwierdzoną organizacją ruchu i obowiązującymi przepisami prawa,
- zlecanie i nadzorowanie prac związanych z bieżącym utrzymaniem, konserwacją i modernizacją sygnalizacji świetlnych, oznakowania poziomego, pionowego i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego;
- współpraca w zakresie organizacji ruchu i jego bezpieczeństwa z innymi organami zarządzającymi ruchem, zarządami dróg i kolei, policją oraz innymi jednostkami.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Aby zostać inżynierem ruchu drogowego należy ukończyć studia inżynierskie w dziedzinie drogownictwa lub transportu, ewentualnie w innej pokrewnej dziedzinie. Ważne jest posiadanie co najmniej 3 letniego doświadczenia zawodowego (praktyczne umiejętności) w szeroko rozumianej dziedzinie drogownictwa (planowanie, projektowanie, budowa, eksploatacja, utrzymanie, zarządzanie, administracja). Można również wybrać kierunek związany z ruchem drogowym na studiach podyplomowych, których celem jest uaktualnienie wiedzy z zakresu inżynierii ruchu drogowego inżynierów budownictwa drogowego i inżynierów transportu, zajmujących się projektowaniem i eksploatacją infrastruktury drogowej a także zarządzających ruchem drogowym, oraz uzupełnienie wiedzy inżynierów budownictwa, którzy nie mieli w programie studiów tematyki inżynierii ruchu.
Wymagania psychofizyczne:
Inżynier ruchu drogowego musi wykazywać się uzdolnieniami matematycznymi i technicznymi. Musi być osobą kreatywną technicznie oraz otwartą na wiedzę interdyscyplinarną – znać się na wielu dziedzinach: mechanice, elektronice, sterowaniu, informatyce, oprogramowaniu i energetyce. A to z kolei wymusza na nim konieczność myślenia globalnego, całościowego (pod kątem wielu użytkowników danej konstrukcji). Niezbędne są zatem takie cechy jak ciekawość, zainteresowanie nowymi rozwiązaniami technicznymi, wysoki poziom wiedzy fachowej. Praca wymaga odpowiedzialności i dokładności. Osobę wykonującą ten zawód powinna cechować spostrzegawczość i wyobraźnia przestrzenna. Powinien posiadać również umiejętności analizowania sytuacji oraz podejmowania szybkich i trafnych decyzji.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu są: sprawność fizyczna znacznie poniżej przeciętnej, w tym zaburzenia równowagi, silne wady wzroku i słuchu (nie podlegające korekcji), brak widzenia obuocznego, daltonizm, a także zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Zatrudnienie w tym charakterze oferują przedsiębiorstwa transportowe, spedycyjne, centra dystrybucyjne i logistyczne oraz firmy współpracujące z szeroko rozumianym międzynarodowym sektorem transportu.
Szkoły:
Podkarpacka Szkoła Wyższa w Jaśle
Kierunek Transport, Specjalność: Inżynieria Ruchuul. Na Kotlinę 8, 38-200 Jasło
tel. 13 445 95 13
e-mail: psw@psw.jaslo.pl
https://www.psw.jaslo.pl
Politechnika Krakowska Katedra Dróg, Kolei i Inżynierii Ruchu
Kierunek: Inżynieria Ruchu Drogowego (studia podyplomowe)ul. Warszawska 24, 31-155 Kraków
tel. 12 628 23 20
e-mail: kbdiir@pk.edu.pl
http://kbdir.pk.edu.pl/pl/
Politechnika Poznańska
Kierunek: Inżynieria Ruchu i Planowanie Transportu (studia podyplomowe)Pl. Marii Skłodowskiej-Curie 5, 60-965 Poznań
tel. 61 665 22 60
e-mail: instytut.transportu@put.poznan.pl
https://www.put.poznan.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Jarosława Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl