Inżynier mechanik - maszyny i urządzenia przemysłowe

Print Drukuj

Inżynier mechanik – maszyny i urządzenia przemysłowe planuje i organizuje prace oraz rozwiązuje problemy techniczne budowy i eksploatacji maszyn i urządzeń przemysłowych w różnych gałęziach gospodarki, jak: budownictwo, drogownictwo, przemysł ciężki, lekki, chemiczny, przetwórstwo żywności itp.; opracowuje dokumentację techniczną, konstrukcyjną oraz wykonawczą dotyczącą obsługi wyżej wymienionych maszyn i urządzeń.
 

Zadania zawodowe:

 
  • prowadzenie prac badawczych i rozwiązywanie problemów technicznych, dotyczących opracowania i wdrażania nowych rozwiązań konstrukcyjnych, technologicznych oraz zasad eksploatacji maszyn i urządzeń; doradzanie w wyżej wymienionych zakresach,
  • opracowywanie projektów maszyn i urządzeń z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć nauki i techniki,
  • organizowanie i nadzorowanie produkcji maszyn, kontrolowanie procesów produkcyjnych,
  • opracowywanie dokumentacji techniczno-ruchowej dla maszyn i urządzeń,
  • opracowywanie instrukcji obsługi technicznej produkowanych maszyn i urządzeń, określanie harmonogramów niezbędnych przeglądów technicznych oraz napraw, ze wskazaniem czasokresów pracy najważniejszych elementów maszyn i urządzeń,
  • zapewnianie bezawaryjnej pracy maszyn i urządzeń,
  • organizowanie grup serwisowych do utrzymywania w sprawności maszyn i urządzeń oraz kierowanie naprawami,
  • przeprowadzanie odbiorów technicznych maszyn i urządzeń nowych lub po remoncie,
  • organizowanie i prowadzenie szkoleń dla pracowników, opracowywanie ich tematyki,
  • aktualizowanie dokumentacji technicznej maszyn i urządzeń w miarę wprowadzania postępu technicznego, racjonalizacji itp.,
  • kontrolowanie pracy podległego zespołu pracowników w zakresie przestrzegania bezpiecznych metod pracy, stosowania ochron osobistych i innych zabezpieczeń.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Warunkiem podjęcia pracy w omawianym zawodzie jest uzyskanie wyższego wykształcenia na kierunku mechanika i budowa maszyn przemysłowych. Absolwenci są przygotowani teoretycznie i praktycznie do podejmowania i rozwiązywania problemów inżynierskich w zakresie projektowania urządzeń mechanicznych i pojazdów oraz systemów technicznych i procesów technologicznych, jak również w zakresie ich optymalnej eksploatacji oraz sterowania i automatyzacji procesów produkcyjnych. Otrzymują wiedzę potrzebną przy rozwiązywaniu zagadnień menedżerskich w przedsiębiorstwach produkcyjnych i transportowych oraz wiedzę potrzebną specjalistom pracującym w dziedzinie zastosowań technik informatycznych i metod cyfrowego przetwarzania danych przy projektowaniu, eksploatacji i sterowaniu systemami produkcyjnymi. Nabywają wiedzę w zakresie przedmiotów podstawowych ogólnych i podstawowych technicznych, potrzebną dla prawidłowej eksploatacji, utrzymania i odtwarzania oraz modernizacji istniejącego potencjału wytwórczego. Potrafią posługiwać się sprzętem komputerowym oraz posiadają umiejętność posługiwania się programami w zakresie projektowania i technologii wytwarzania, a także organizacji i zarządzania.
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Inżynier mechanik – maszyny i urządzenia przemysłowe musi wykazywać się uzdolnieniami matematycznymi technicznymi, ale także musi mieć szerokie zainteresowania - ciekawość zasad działania i konstrukcji różnych urządzeń technicznych, być osobą kreatywną technicznie oraz otwartą na wiedzę interdyscyplinarną – znać się na wielu dziedzinach: mechanice, elektronice, sterowaniu, informatyce, oprogramowaniu i energetyce. A to z kolei wymusza na nim konieczność myślenia globalnego. Praca wymaga odpowiedzialności i dokładności. Osobę wykonującą ten zawód powinna cechować spostrzegawczość i wyobraźnia przestrzenna. Powinien posiadać również umiejętności analizowania sytuacji oraz podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Ważną cechą osoby pracującej na tym stanowisku jest posiadanie kompetencji miękkich - umiejętność organizowania pracy sobie i innym – jeżeli pełni funkcje kierownicze, odporność na stres, samodzielność oraz umiejętność postępowania z ludźmi.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu są: sprawność fizyczna znacznie poniżej przeciętnej, w tym zaburzenia równowagi, silne wady wzroku i słuchu (nie podlegające korekcji), brak widzenia obuocznego, daltonizm, a także zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Absolwenci mają możliwości otrzymania pracy w podmiotach gospodarczych zajmujących się wytwarzaniem maszyn i urządzeń mechanicznych.
 

Szkoły:

Politechnika Wrocławska Wydział Mechaniczny

Kierunek: Mechanika i Budowa Maszyn
Wybrzeże Wyspiańskiego 27, 50-370 Wrocław
tel. 71 320 41 11
e-mail: rekrutacja@pwr.edu.pl
https://pwr.edu.pl
 

Politechnika Śląska Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki

Kierunek: Mechanika i Budowa Maszyn
ul. Konarskiego 18, 44-100 Gliwice
tel. 32 237 23 10
e-mail: rie@polsl.pl
http://ise.polsl.pl
 

Politechnika Świętokrzyska Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn

Kierunek: Mechanika i Budowa Maszyn
aleja Tysiąclecia Państwa Polskiego 7, 25-314 Kielce
tel. 41 342 48 18
e-mail: international@tu.kielce.pl
https://tu.kielce.pl
 

Dane kontaktowe:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Jarosława Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Inżynier mechanik – maszyny i urządzenia przemysłowe 2021
Inżynier mechanik – maszyny i urządzenia przemysłowe 2021.pdf 282 KB
Informacje o publikacji dokumentu