Inżynier mechanik - maszyny i urządzenia do obróbki metali

Print Drukuj

Inżynier mechanik – maszyny i urządzenia do obróbki metali planuje i organizuje prace oraz rozwiązuje problemy techniczne z zakresu budowy i eksploatacji maszyn i urządzeń do obróbki metali, takich jak na przykład: maszyny skrawające (tokarki, wiertarki, wytaczarki i wiertarki, frezarki, przecinarki, dłutownice, przeciągarki, wiórkarki, szlifierki, linie i zespoły oraz jednostki obróbcze), obrabiarki i urządzenia do obróbki metali przy zastosowaniu skoncentrowanej energii.
 

Zadania zawodowe:

  • doradzanie oraz prowadzenie prac badawczych w zakresie konstrukcji, technologii i eksploatacji maszyn do obróbki metali,
  • opracowywanie dokumentacji techniczno-ruchowej dla maszyn i urządzeń do obróbki metali,
  • projektowanie i kontrolowanie procesów technologicznych produkcji części maszyn i urządzeń do obróbki metali oraz technologii montażu i demontażu podzespołów i zespołów,
  • opracowywanie instrukcji obsługi technicznej produkowanych maszyn i urządzeń, tj. przeglądów technicznych i naprawy,
  • sporządzanie harmonogramów obsługi technicznej,
  • przeprowadzanie odbiorów technicznych maszyn i urządzeń, nowych lub po remoncie,
  • organizowanie i nadzorowanie pracy podległego zespołu pracowników oraz zapewnianie niezbędnych środków do realizacji wyznaczonych zadań,
  • organizowanie i prowadzenie szkoleń dla pracowników, opracowywanie ich tematyki,
  • kontrolowanie stosowania przez pracowników ochron i innych zabezpieczeń oraz przestrzegania przepisów bhp, ppoż. i ochrony środowiska.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Warunkiem podjęcia pracy w omawianym zawodzie jest uzyskanie wyższego wykształcenia na kierunku mechanika o specjalności maszyny i urządzenia do obróbki. W trakcie kształcenia studenci otrzymują wiedzę i umiejętności z zakresu wytwarzania i eksploatacji maszyn oraz projektowania z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Istotą jest także zapoznanie z budową i funkcjonowaniem urządzeń, maszyn i linii produkcyjnych oraz specjalistyczną z zakresu budowy i eksploatacji maszyn i urządzeń do obróbki metali, takich jak: maszyny skrawające (tokarki, wiertarki, wytaczarki i wiertarki współrzędnościowe, frezarki, przecinarki, dłutownice, przeciągarki, wiórkarki, szlifierki, linie i zespoły oraz jednostki obróbcze), obrabiarki i urządzenia do obróbki metali przy zastosowaniu skoncentrowanej energii oraz metodami elektrochemiczną i strumieniowościerną, urządzenia do spawania, cięcia (żłobienia) i zgrzewania metali.
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Inżynier mechanik - maszyny i urządzenia do obróbki metali musi wykazywać się uzdolnieniami matematycznymi technicznymi, ale także musi mieć szerokie zainteresowania - ciekawość zasad działania i konstrukcji różnych urządzeń technicznych, być osobą kreatywną technicznie oraz otwartą na wiedzę interdyscyplinarną – znać się na wielu dziedzinach: mechanice, elektronice, sterowaniu, informatyce, oprogramowaniu i energetyce. A to z kolei wymusza na nim konieczność myślenia globalnego, całościowego (pod kątem wielu użytkowników danej konstrukcji). Niezbędne są zatem takie cechy jak ciekawość, zainteresowanie nowymi rozwiązaniami technicznymi, wysoki poziom wiedzy fachowej. Praca wymaga odpowiedzialności i dokładności. Osobę wykonującą ten zawód powinna cechować spostrzegawczość i wyobraźnia przestrzenna. Powinien posiadać również umiejętności analizowania sytuacji oraz podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Ważną cechą osoby pracującej na tym stanowisku jest posiadanie kompetencji miękkich - umiejętność organizowania pracy sobie i innym – jeżeli pełni funkcje kierownicze, odporność na stres, samodzielność oraz umiejętność postępowania z ludźmi.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu są: sprawność fizyczna znacznie poniżej przeciętnej, w tym zaburzenia równowagi, silne wady wzroku i słuchu (nie podlegające korekcji), brak widzenia obuocznego, daltonizm, a także zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Inżynier mechanik – maszyny i urządzenia do obróbki metali znajduje zatrudnienie zarówno w przemyśle maszynowym, jak i innych branżach przemysłu: transporcie, energetyce czy budownictwie. Z powodzeniem kierują przedsiębiorstwami wielkiego przemysłu i własnymi firmami.
 

Szkoły:

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie Wydział Metali Nieżelaznych

Kierunek: Mechanika i Budowa Maszyn
al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
tel. 12 617 36 84
e-mail: rekrutacja@agh.edu.pl
https://kandydaci.agh.edu.pl
 

Politechnika Wrocławska Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Kierunek: Mechanika i Budowa Maszyn Energetycznych
Wybrzeże Wyspiańskiego 27, 50-370 Wrocław
tel. 71 320 41 11
e-mail: rekrutacja@pwr.edu.pl
https://rekrutacja.pwr.edu.pl
 

Politechnika Śląska Wydział Inżynierii Materiałowej

Kierunek: Mechanika i Budowa Maszyn
ul. Konarskiego 18, 44-100 Gliwice
tel. 32 237 23 10
e-mail: rie@polsl.pl
http://ise.polsl.pl
 

Politechnika Białostocka Wydział Mechaniczny

ul. Wiejska 45A, 15-351 Białystok
tel. 85 746 90 00
e-mail: rekrutacja@pb.edu.pl
https://pb.edu.pl
 

Dane kontaktowe:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Inżynier mechanik - maszyny i urządzenia do obróbki metali 2021
Inżynier mechanik - maszyny i urządzenia do obróbki metali 2021.pdf 262 KB
Informacje o publikacji dokumentu