Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie to zawód bardzo wszechstronny, który daje kwalifikacje do wykonywania licznych prac budowlanych: malarskich, tapeciarskich, tynkarskich, posadzkarskich czy glazurniczych.
Zadania zawodowe:
- montowanie systemów suchej zabudowy: wykonywanie ścianek działowych, okładzin ściennych, sufitów podwieszanych oraz wykonywanie obudów konstrukcji,
- wykonywanie robót malarskich: nanoszenie powłok malarskich w różnych technikach,
- z uwzględnieniem różnego rodzaju podłoża,
- wykonywanie robót tapeciarskich: tapetowanie różnymi rodzajami tapet
- wykonywanie robót posadzkarskich: wykonywanie posadzek z drewna, płytek lastrykowych, płytek ceramicznych, płytek,
- z tworzyw sztucznych, wykładzin rulonowych,
- z tworzyw sztucznych oraz posadzek bezspoinowych,
- wykonywanie robót okładzinowych: wykonywanie okładzin ściennych z materiałów drewnianych, ceramicznych, kamiennych oraz z tworzyw sztucznych.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Aby zdobyć kwalifikacje w zawodzie montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie należy ukończyć trzyletnią branżową szkołę I stopnia.
Istnieje również możliwość kształcenia w tym zawodzie na kwalifikacyjnych kursach zawodowych. W zawodzie tym wyodrębniono jedną kwalifikację: BUD.11. „Wykonywanie robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych".
Wymagania psychofizyczne:
Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie pracuje w zespole ludzi, współpracując z członkami brygady i nadzorem technicznym. Powinien w związku z tym cechować się umiejętnością nawiązywania kontaktów i bezkonfliktowego współdziałania ze współpracownikami. Osoby pracujące w tym zawodzie posiadają zdolności manualne i techniczne przydatne przy posługiwaniu się podczas pracy różnymi narzędziami i urządzeniami. Kandydata do tej pracy powinna charakteryzować również odpowiedzialność i zdyscyplinowanie, a także dokładność przy wykonywaniu zadań, co jest podstawą jakości i trwałości wykonywanej pracy, a także wyczucie proporcji i estetyki, co ma wpływ na efekt końcowy jego pracy
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniem do pracy jako monter zabudowy jest ogólny zły stan zdrowia i brak odporności na długotrwały wysiłek fizyczny oraz zmienne warunki środowiskowe. Uniemożliwiać pracę będą przede wszystkim schorzenia narządu ruchu, w szczególności ograniczające sprawność rąk, znaczne wady wzroku i daltonizm, epilepsja, częste omdlenia, przewlekłe choroby układu nerwowego, a także – w związku z kontaktem z rozmaitymi substancjami i pyłami – choroby płuc i silne alergie.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie może być zatrudniony w firmach budowlanych, remontowych lub wykonywać pracę prowadząc własną działalność gospodarczą.
Szkoły:
Zespół Szkół Budowlano-Technicznych
ul. Kopcińskiego 5/11; 90-242 Łódź,
tel. 42 678 19 20
e-mail: zsbt@zsbt-lodz.pl
www.zsbt-lodz.pl
Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Łęczycy
ul. Ozorkowskie Przedmieście 2, 99-100 Łęczyca
tel. 24 721 23 41
email: zsp1@oswiata.org.pl
www.zsp1.oswiata.org.pl
Branżowa Szkoła I stopnia „Cosinus" w Łodzi
ul. Wólczańska 4a, 90-720 Łódź
tel. 42 632 52 20, 798 40 10 50
e-mail: lodz@cosinus.pl
www.cosinus.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
ul. Wólczańska 49, 90 - 608 Łódź,
tel. 42 663 02 55
e-mail: centrum@wup.lodz.pl