Kynoterapeuta

Print Drukuj

Kynoterapeuta prowadzi zajęcia terapeutyczne osób niepełnosprawnych w różnych stopniach, osób starszych oraz chorych, z udziałem odpowiednio przygotowanego do tego psa, w celu poprawy ich stanu fizycznego, emocjonalnego, poznawczego oraz społecznego.
 

Zadania zawodowe:

 
  • planowanie indywidualnych i grupowych zajęć z udziałem psa, zgodnie z zaleceniami lekarza specjalisty;
  • prowadzenie zajęć terapeutycznych, edukacyjnych oraz rehabilitacyjnych przy zastosowaniu określonych metod i technik kynoterapeutycznych osób niepełnosprawnych oraz osób chorych, samotnych i starszych;
  • obserwacja reakcji organizmu osoby niepełnosprawnej na kynoterapię
    i przekazywanie jej wyników osobie kierującej terapią;
  • stosowanie określonych metod i technik kynoterapeutycznych wspomagających edukację i rozwój uczestników terapii oraz ich rehabilitację;
  • współdziałanie z zespołem prowadzącym rehabilitację;
  • prowadzenie dokumentacji terapii;
  • dochowywanie tajemnicy o przebiegu leczenia oraz dokumentacji medycznej pacjenta;
  • selekcja i szkolenie psa terapeutycznego;
  • opieka nad psem terapeutycznym.
     

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Obecnie zawód kynoterapeuty nie jest zawodem regulowanym prawnie. Oznacza to, że nie istnieją żadne oficjalne przepisy określające wykonywanie tego zawodu. Warunkiem zostania certyfikowanym kynoterapeutą jest wpis do rejestru kynoterapeutów prowadzonego przez Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne (PTK). By go uzyskać preferowane jest posiadanie wykształcenia wyższego, najlepiej z zakresu pedagogicznego, oraz koniecznie odbycie szkolenia z zakresu kynoterapii lub ukończenia kursów kształcących w obrębie zawodu kynoterapeuty. Kynoterapeuta podczas pracy powinien posiadać także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), wskazane jest również ubezpieczenie od wypadków (NW). Dodatkowo kynoterapeuta powinien posiadać komplet dokumentów psa terapeutycznego, w którego w skład wchodzić musi aktualne zaświadczenie o szczepieniach oraz o odrobaczeniu, zaświadczenie weterynaryjne o dobrej kondycji zdrowotnej psa oraz ważne zaświadczenie o zdaniu egzaminu psa terapeutycznego. Istotny jest również dobór psa terapeutycznego, który również leży w kwestii kynoterapeuty. Istnieją bowiem zalecenia co do rasy i charakteru psa terapeutycznego. Pies powinien być społeczny oraz przewidywalny. Nie powinien zatem pochodzić z ras obronnych, stróżujących oraz bojowych. Musi mieć ukończone 12 (rasy małe) lub 14 miesięcy (pozostałe rasy) oraz być w dobrym stanie psychicznym i fizycznym.

Wymagania psychofizyczne:

 
Kynoterapeuta powinien cechować się dobrą sprawnością zarówno fizyczną jak i psychiczną.  Ważne w jego zawodzie jest także posiadanie umiejętności pracy z dziećmi oraz osobami niepełnosprawnymi. Cechować go również powinna kreatywność oraz elastyczność w dziedzinie prowadzenia zajęć. Istotna w tym zawodzie jest także umiejętność pracy ze zwierzętami, otwartość w kontaktach z innymi oraz cierpliwość. Dodatkowo kynoterapeutę cechować musi odpowiedzialność, wysoka kultura osobista, a także uczciwość oraz rzetelność.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Zawód nie jest przeznaczony dla osób bojących się kontaktów z psami oraz chorujących na alergię na sierść psów. By móc zostać kynoterapeutą należy posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Kynoterapeuci prowadzą zajęcia w przedszkolach i szkołach specjalnych oraz szpitalach. Możliwe jest także prowadzenie indywidualnych terapii. Najczęściej zatrudniani są jednak przez fundacje zajmujące się kynoterapią.
 

Szkoły:

 
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
w Elblągu
Kierunek: kynoterapia
ul. Czerniakowska 22
82-300 Elbląg
tel. 55 629 0700
email: ipj@pwsz.elblag.pl
www.pwsz.elblag.pl
 
Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie
ul. Choiny 2, 20-816 Lublin
tel. 81 740 72 40
e-mail: info@wssp.edu.pl
www.wssp.edu.pl
 
Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa
ul. Harcerzy Września, 340-659 Katowice
tel. 32 35 70 582, 35 70 528
email: podyplomowe@gwsh.pl
www.gwsh.pl
 
Inne:
 
Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne
Ul. Rysia 2a, 85-809 Bydgoszcz
tel. 793 669 927
email: info@kynopark.pl
www.kynoterapia.eu
 
Dogoterapia w Łodzi
Małgorzata Waczyńska
ul. Łososiowa 22 m 25
91-496 Łódź,
tel. 517 255 632
email: kontakt@dogoterapiawlodzi.pl
www.dogoterapiawlodzi.pl
 

Dane kontaktowe:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
ul. Wólczańska 49, 90 - 608 Łódź,
tel. 42 663 02 55
e-mail: centrum@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Kynoterapeuta 2020
Kynoterapeuta 2020.pdf 68 KB
Informacje o publikacji dokumentu