Lektor języka obcego to osoba, której głównym zadaniem jest prowadzenie zajęć indywidualnych i grupowych dla słuchaczy w różnych przedziałach wiekowych i na różnych poziomach zaawansowania w szkole językowej lub innej placówce. Lektor języka obcego dostosowuje charakter, tematykę i sposób prowadzenia zajęć do indywidualnych potrzeb każdego klienta lub grupy.
Zadania zawodowe:
- Dobór programu i metod nauczania językowych dla poszczególnych grup
na różnych poziomach zaawansowania - Przygotowywanie i prowadzenie zajęć indywidualnych i grupowych
- Prowadzenie i koordynacja szkoleń językowych na zlecenie firm zewnętrznych
- Opieka metodyczna i językowa nad słuchaczami
- Zapewnienie uczestnikom różnorodnych pomocy naukowo – dydaktycznych dostosowanych do ich potrzeb
- Ewidencjonowanie odbytych zajęć i tematów oraz sprawdzanie listy obecności.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Lektor języka obcego powinien mieć ukończone studia filologiczne lub lingwistykę stosowaną w zakresie danego języka obcego, kolegium językowe bądź mieć umiejętności językowe potwierdzone świadectwem państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia II lub świadectwem znajomości danego języka obcego w zakresie zaawansowanym lub biegłym.W zależności od tego, gdzie osoba ucząca będzie pracowała, potrzebne mogą być też kursy z zakresu specjalistycznego języka obcego. Dodatkowym wymogiem często są kursy metodyczne, np. związane z metodą nauczania stosowaną w danej szkole. Oprócz tego lektor musi posiadać odpowiednie przygotowanie pedagogiczne.
Wymagania psychofizyczne:
Lektor powinien umieć nawiązać kontakt z osobami w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. W tym zawodzie bardzo istotne są wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne, takie jak komunikatywność, otwartość, umiejętność słuchania, empatia i wyczulenie na potrzeby uczniów. Przydatne są również takie cechy charakteru jak poczucie humoru, kreatywność i przebojowość.Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Poważnym przeciwwskazaniem do podjęcia tej pracy jest bardzo słaby wzrok i niska wydolność fizyczna. W tym zawodzie nie mogą pracować osoby niepełnosprawne - niewidome, głuchonieme, z wadami wymowy.Możliwości i szanse zatrudnienia:
Lektor języka obcego może znaleźć zatrudnienie w placówkach takich jak: przedszkola, szkoły podstawowe, licea, technika, szkoły zawodowe, szkoły policealne, szkoły prywatne, szkoły dla dorosłych, wieczorowe i zaoczne oraz przede wszystkim szkoły języków obcych. Ponadto, może założyć własną działalność i współpracować z wieloma placówkami, bądź otworzyć własną szkołę językową.Kształcenie:
Uniwersytet Łódzki
Wydział Filologiczny
90-236 Łódź, ul. Pomorska 171/173tel.: 42 665 51 06
e-mail: filolog@uni.lodz.pl
http://filolog.uni.lodz.pl/
Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Łodzi
92-511 Łódź, ul. Czajkowskiego 14,tel.: 42 672 74 90
e-mail: szkola@nkjo.piontek.edu.pl
http://www.nkjo.piontek.edu.pl/
Dane kontaktowe do urzędu:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZICentrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
ul. Wólczańska 49, 90-608 Łódź
tel. 42 66 30 255, 42 66 30 273, 42 66 30 279
e-mail: centrum@wup.lodz.pl