Asystent edukacji romskiej

Print Drukuj

Asystent edukacji romskiej uczestniczy w działaniach na rzecz społeczności romskiej, zmierzających do poprawy stanu ich edukacji poprzez zapewnienie uczącym się dzieciom i młodzieży wszechstronnej opieki i pomocy w szkole oraz poza nią. Asystent edukacji romskiej jest pracownikiem samorządowym, zajmującym stanowisko określone jako pomoc nauczyciela w placówkach edukacyjnych. Jest to osoba wskazana przez lokalne środowiska romskie, znająca dobrze uczniów, ich szkolne i domowe problemy, niebojąca się wyzwania i ewentualnej presji ze strony samych Romów, a także rozumiejąca potrzebę edukacji.
Celem pracy asystenta jest przede wszystkim poprawa frekwencji i ocen uczniów narodowości romskiej. Aby go osiągnąć, asystent edukacji romskiej motywuje uczniów do systematycznej nauki. Pracuje również z rodzicami tych uczniów, aby poprawić ich relacje ze szkołą. Uświadamia rodziców i uczniów narodowości romskiej o korzyściach płynących z edukacji.
 

Zadania zawodowe:

  • ułatwianie nauczycielom i pedagogom rozpoznania potrzeb i problemów ucznia romskiego;
  • pomaganie nauczycielom i dzieciom i mediowanie w sytuacjach trudnych i konfliktowych;
  • zapewnianie wsparcia społecznego dla ucznia romskiego;
  • sprawdzanie frekwencji ucznia romskiego w szkole;
  • towarzyszenie uczniowi romskiemu w odrabianiu lekcji;
  • monitorowanie stanu wyposażenia ucznia romskiego w podręczniki i przybory szkolne;
  • budowanie dobrego kontaktu miedzy rodzicami ucznia romskiego, a szkołą;
  • współpracowanie z rodzicami uczniów romskich w zakresie edukacji ich dzieci;
  • wyjaśnianie różnic kulturowych stronie polskiej i stronie romskiej;
  • przybliżanie społeczności szkoły, tradycji i kultury Romów.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Do podjęcia pracy w zawodzie asystenta edukacji romskiej preferowane jest wykształcenie średnie. Istotne jest, aby pracownik w tym zawodzie wywodził się ze społeczności romskiej. W zawodzie tym nie występują specyficzne wymagania w zakresie tytułów zawodowych, kwalifikacji i uprawnień dla kandydata do pracy. W odróżnieniu od nauczycieli nie musi on posiadać uprawnień pedagogicznych, aczkolwiek ukończenie kursu pedagogicznego stanowi atut przy zatrudnieniu, podobnie jak umiejętność obsługi komputera czy biegłe posługiwanie się językiem romskim. Mile widziane są również certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniach, warsztatach adresowanych do asystentów edukacji romskiej w zakresie edukacji dzieci romskich, wiedzy na temat kultury romskiej. Asystent edukacji romskiej musi spełniać warunek niekaralności potwierdzony zaświadczeniem z Krajowego Rejestru Karnego i nie może przeciwko niemu toczyć się postępowanie karne.
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Osoba wykonująca obowiązki asystenta edukacji romskiej powinna odznaczać się dużą otwartością, wzbudzać zaufanie oraz łatwo nawiązywać kontakty. Musi być osobą tolerancyjną o dużej dozie obiektywizmu, dyskretną, powinien cechować się samokontrolą i dojrzałością emocjonalną. Bardzo ważna jest cierpliwość, zdolność koncentracji uwagi, a także spostrzegawczość, podzielność uwagi i dobra pamięć. Pożądana jest zdolność obserwacji, wyciągania logicznych wniosków, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. Ze względu na dużą odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci, asystent edukacji romskiej powinien być osobą odporną na stres i zrównoważoną emocjonalnie. Przydatną w tym zawodzie umiejętnością jest również zdolność formułowania myśli w mowie i na piśmie, umiejętność planowania i organizacji pracy.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Przeciwwskazaniem do pracy na stanowisku asystenta edukacji romskiej są: wady wymowy, znaczne dysfunkcje kończyn, choroby powodujące zaburzenia świadomości, nosicielstwo chorób zakaźnych oraz choroby pasożytnicze.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Asystent edukacji romskiej może pracować w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych, zwłaszcza w przedszkolach, szkołach podstawowych oraz świetlicach środowiskowych.
 

Szkoły:

 
Obecnie w ramach systemu kształcenia zawodowego w Polsce nie przygotowuje się kandydatów do pracy w zawodzie asystenta edukacji romskiej. Od kandydatów wymaga się posiadania wykształcenia średnie oraz tego, by wywodził się on ze społeczności romskiej.
 

Stowarzyszenie Asystentów Edukacji Romskiej w Polsce

ul. Lipowa 5a lok. 11, 58-400 Kamienna Góra
tel. 75 744 67 56
 

Stowarzyszenie Romów w Polsce

ul. Berka Joselewicza 5, 32-600 Oświęcim
tel. 33 842 69 89
e-mail: stowarzyszenie@romowie.net
http://stowarzyszenie.romowie.net/
 

Departament Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych

ul. Domaniewska 36/38, 02-672 Warszawa
tel. 22 601 22 25
https://www.gov.pl/web/mniejszosci-narodowe-i-etniczne/programy-integracji-spolecznosci-romskiej
 

Dane kontaktowe:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87
e-mail: piotrkow@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Asystent edukacji romskiej 2021
Asystent edukacji romskiej 2021.pdf 460 KB
Informacje o publikacji dokumentu