Strażnik Straży Marszałkowskiej to funkcjonariusz formacji podległej Marszałkowi Sejmu i stanowiącej jedną z komórek organizacyjnych Kancelarii Sejmu. Strażnik Straży Marszałkowskiej strzeże porządku na terenie zarządzanym przez Kancelarię Sejmu, w szczególności w trakcie obrad Sejmu lub Senatu.
Zadania zawodowe:
- pełnienie służby na wyznaczonych posterunkach, stosownie do obowiązujących w tym zakresie przepisów wewnętrznych,
- zapewnienie ochrony terenu i budynków oraz nienaruszalności mienia ruchomego stanowiącego własność Kancelarii Sejmu i Senatu, współdziałanie w tym zakresie z wyspecjalizowanymi służbami (Policją, jednostkami Straży Pożarnej itp.),
- utrzymywanie porządku na terenie oraz w budynkach Kancelarii Sejmu i Senatu, ze szczególnym uwzględnieniem posiedzeń Sejmu oraz ich organów,
- kontrolowanie dokumentów uprawniających do wjazdu lub wejścia na teren oraz do budynków Kancelarii Sejmu i Senatu,
- kontrolowanie przedmiotów wnoszonych na teren Kancelarii Sejmu i Senatu, mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa,
- konwojowanie i zabezpieczanie przewożonych wartości pieniężnych i przedmiotów wartościowych,
- udział w akcjach ratunkowych w przypadkach nadzwyczajnych wydarzeń (pożar, katastrofa itp.),
- wykonywanie innych zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa Marszałkowi Sejmu i Senatu oraz posłom i senatorom na terenie i w obiektach będących w zarządzie Kancelarii Sejmu i Senatu.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Strażnikiem Straży Marszałkowskiej może być osoba posiadająca obywatelstwo polskie, korzystająca z pełni praw publicznych, posiadająca co najmniej średnie wykształcenie, niekarana za popełnienie przestępstwa, ciesząca się nieposzlakowaną opinią, posiadająca zdolność fizyczną oraz psychiczną do wykonywania zadań strażnika Straży Marszałkowskiej, dopuszczona do posiadania broni palnej i mająca uregulowany stosunek do służby wojskowej. Dodatkowym atutem są kwalifikacje pożarnicze uzyskane na podstawie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Korzystne jest także posiadanie doświadczenia w pracy o podobnym profilu, np. w policji, agencjach ochrony, straży przemysłowej. Mile widziana jest znajomość języków obcych, umiejętność kierowania pojazdami oraz obsługi podstawowych urządzeń biurowych. Przyjęcie kandydata do pracy w Straży Marszałkowskiej poprzedza postępowanie kwalifikacyjne, na które składa się m.in. test sprawności fizycznej oraz badania psychologiczne.
Wymagania psychofizyczne:
Od specjalisty w tym zawodzie oczekuje się:
- umiejętności nawiązywać kontaktu z ludźmi oraz jasnego formułowania i wypowiadania myśli,
- spostrzegawczości, cierpliwości i dociekliwości,
- podzielności uwagi oraz umiejętności szybkiego reagowania,
- bardzo dobrego wzroku, zdolności rozróżniania barw oraz widzenia o zmroku,
- silnej budowy ciała i wysokiej wydolności fizycznej organizmu, a także
dużej sprawności układu kostno-stawowego.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniami do wykonywania tego zawodu są choroby psychiczne, socjopatie, zaburzenia świadomości (padaczka), wady wzroku niepoddające się korekcji, daltonizm, wady słuchu oraz choroby ograniczające sprawność ruchową.Możliwości i szanse zatrudnienia:
W Straży obowiązują stopnie służbowe. O awansie decyduje przede wszystkim doświadczenie zawodowe, wykształcenie ogólne i osiągnięcia w pracy. Ilość osób mogących podjąć pracę w tym zawodzie jest niewielka, zależy od zmian obecnej kadry oraz od ilości przyznawanych na etaty środków budżetowych.
Szkoły:
Nie ma szkół ani kursów kształcących w zawodzie strażnika Straży Marszałkowskiej.Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZICentrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Skierniewicach
ul. Senatorska 10, 96-100 Skierniewice
tel. 46 833 39 74, 833 36 50
e-mail: centrumsk@wup.lodz.pl