Często zadawane pytania - Poddziałanie IX.2.1 (2/2016) - Regionalny Program Operacyjny WUP Łódź
Osoby niesamodzielne należy wspierać w ich naturalnym środowisku, w najbliższym otoczeniu poprzez skierowanie do nich przykładowo pielęgniarek, czy lekarzy.
Jedynie w przypadku okresowego braku możliwości sprawowania opieki przez opiekuna faktycznego lub potrzeby zapewnienia temu opiekunowi odpoczynku możliwe jest umieszczenie osoby niesamodzielnej w zdeinstytucjonalizowanej placówce stacjonarnej. Usługi świadczone w placówce zdeinstytucjonalizowanej świadczone są w sposób:
- zindywidualizowany (dostosowany do potrzeb i możliwości danej osoby) oraz jak najbardziej zbliżony do warunków odpowiadających życiu w środowisku domowym i rodzinnym;
- umożliwiający odbiorcom tych usług kontrolę nad swoim życiem i nad decyzjami, które ich dotyczą;
- zapewniający, że odbiorcy usług nie są odizolowani od ogółu społeczności lub nie są zmuszeni do mieszkania razem;
- gwarantujący, że wymagania organizacyjne związane ze świadczeniem danej usługi nie mają pierwszeństwa przed indywidualnymi potrzebami osoby z niej korzystającej.
Ponadto informujemy, że zgodnie ze szczegółowym kryterium dostępu nr 4 z zakresu realizacji projektu wyłączone jest wsparcie działalności lub tworzenia nowych dziennych domów opieki medycznej. Wsparcie może zostać ukierunkowane na tzw. „opiekę wytchnieniową". Usługi te mają zapewnić osobie niesamodzielnej prawidłowe funkcjonowanie w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez opiekuna faktycznego lub potrzeby odpoczynku opiekuna.
Możliwe jest również wsparcie zespołu środowiskowego, jednakże należy pamiętać, że projekt powinien zapewniać kompleksowe działania z zakresu deinstytucjonalizacji opieki medycznej nad osobami niesamodzielnymi. W pierwszej kolejności podejmowane działania powinny być świadczone bezpośrednio na rzecz osób niesamodzielnych. Działania skierowane do osób niesamodzielnych można rozszerzyć o wsparcie dla opiekunów faktycznych i podmiotów świadczących usługi na rzecz osób niesamodzielnych.
- opieki długoterminowej (świadczenia pielęgnacyjne oraz opiekuńcze) zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 22.11.2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej ;
- opieki paliatywnej i hospicyjnej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29.10.2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu paliatywnej i hospicyjnej.
W ramach kosztów pośrednich jest możliwość zatrudnienia specjalisty ds. zamówień publicznych, który powinien doradzać w kwestiach dotyczących procedur zamówień publicznych.
Wydatek musi być dokonany w sposób racjonalny, efektywny i przejrzysty .
- świadczenia udzielane przez pielęgniarkę;
- przygotowanie świadczeniobiorcy i jego rodziny do samoopieki i samopielęgnacji, w tym kształtowanie umiejętności w zakresie radzenia sobie z niesprawnością;
- świadczenia pielęgnacyjne, zgodnie z procesem pielęgnowania;
- edukację zdrowotną świadczeniobiorcy oraz członków jego rodziny;
- pomoc w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych związanych z samodzielnym funkcjonowaniem w środowisku domowym;
- pomoc w pozyskiwaniu sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego niezbędnego do właściwej pielęgnacji i rehabilitacji świadczeniobiorcy w domu.
Regulamin konkursu nie zakłada udziału w projekcie lekarza POZ danego uczestnika. Natomiast zgodnie z kryterium premiującym nr 1 dodatkowe punkty podczas oceny przyznane zostaną projektom, których wnioskodawcą lub partnerem jest podmiot wykonujący działalność leczniczą, udzielający świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna na podstawie zawartej umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z dyrektorem właściwego dla obszaru realizacji projektu Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Jednocześnie należy pamiętać, że realizowane w projekcie działania mają na celu deinstytucjonalizację opieki medycznej i zgodnie z kryterium dostępu nr 4, nie może być realizowane wsparcie działalności lub tworzenia nowych dziennych domów opieki medycznej.
Za osobę niesamodzielną uznaje się osobę, która ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymaga opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego (spożywanie posiłków, poruszanie się, wchodzenie i schodzenie po schodach, siadanie, ubieranie się i rozbieranie, utrzymanie higieny osobistej, korzystanie z toalety).
W wypadku dzieci niesamodzielność nie może wynikać z etapu ich rozwoju (młodego wieku), lecz innych przesłanek, przez które nie mogą wykonywać podstawowych czynności życia codziennego.
Należy pamiętać, że świadczenia gwarantowane powinny być świadczone zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem. W przypadku usług w ramach świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej wymagane jest by były realizowane z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej (Dz. U. z 2013 poz. 1480), w szczególności zaś z warunkami realizacji określonymi w Załączniku 4 do ww. Rozporządzenia. Natomiast podstawowe usługi w ramach opieki paliatywnej i hospicyjnej wymagane jest by były realizowane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (Dz. U. z 2013 poz. 1347), w szczególności zaś z warunkami realizacji określonymi w Załączniku 2 do ww. Rozporządzenia.
- lekarze prowadzący działalność leczniczą w formie spółki cywilnej, spółki jawnej albo spółki partnerskiej jako grupowa praktyka lekarska,
- pielęgniarki prowadzące działalność leczniczą w formie spółki cywilnej, spółki jawnej albo spółki partnerskiej jako grupowa praktyka pielęgniarek
Istnieje natomiast możliwość zorganizowania szkoleń i doradztwa w celu przystosowania podmiotów leczniczych do świadczenia usług zdrowotnych na rzecz osób niesamodzielnych.
Należy pamiętać, że zgodnie z Regulaminem konkursu, projekty powinny zapewniać kompleksowe działania z zakresu deinstytucjonalizacji opieki medycznej nad osobami niesamodzielnymi. W pierwszej kolejności podejmowane działania powinny być świadczone bezpośrednio na rzecz osób niesamodzielnych.
Działania skierowane do osób niesamodzielnych można rozszerzyć o wsparcie dla opiekunów faktycznych i podmiotów świadczących usługi na rzecz osób niesamodzielnych.
W ramach niniejszego konkursu istnieje również możliwość przeszkolenia osób będących personelem projektu w zakresie opieki nad osobami niesamodzielnymi, jeżeli jest to niezbędne dla prawidłowej realizacji projektu. Zdobyta przez nich wiedza musi zostać wykorzystana podczas realizacji projektu na rzecz uczestników projektu.
Dostosowanie lub adaptacja (prace remontowo-wykończeniowe) budynków, pomieszczeń będą stanowiły wydatki w ramach cross-financingu. Szczegółowe informacje dotyczące cross-financingu zostały opisane w Regulaminie konkursu strony 28-20 i w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w rozdz. 6.8 oraz 8.7.
Zgodnie z Regulaminem konkursu :
- wydatki poniesione na zakup środków trwałych wykorzystywanych w ramach i na rzecz projektu są kwalifikowalne w całości lub w części swojej wartości zgodnie ze wskazaniem wnioskodawcy opartym o faktyczne wykorzystanie środka trwałego na potrzeby projektu (o ile dotyczą wsparcia w zakresie opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz w zakresie przygotowania i tworzenia wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, pielęgnacyjnego i wspomagającego, a także koszty ich dostaw, montażu i uruchomienia)
- w pozostałych przypadkach wydatki na zakup środków trwałych wykorzystywanych w ramach i na rzecz projektu są kwalifikowalne wyłącznie w wysokości odpowiadającej odpisom amortyzacyjnym za okres, w którym będą wykorzystywane w projekcie. W ramach projektu rozlicza się wtedy odpisy amortyzacyjne a nie wydatki na zakup środków trwałych i stosuje się warunki oraz procedury określone w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności sekcja 6.12.2 Amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.Powyższe dotyczy wszystkich środków trwałych o wartości powyżej 350 PLN netto.
W przypadku gdy środki trwałe zakupione w ramach projektu będą wykorzystywane po jego zakończeniu częściowo lub w całości w celu świadczenia usług komercyjnych, wówczas wydatki te objęte będą regułami pomocy de minimis lub pomocy publicznej.
Wydatki poniesione w ramach projektu na zakup środków trwałych nie mogą przekroczyć 10% wydatków kwalifikowalnych. Do powyższego limitu - 10% wydatków kwalifikowalnych nie zalicza się odpisów amortyzacyjnych środków trwałych wykorzystywanych w ramach projektu.
Zarówno przedsiębiorca, którego działalność jest zaklasyfikowana pod nr PKD 86.90A (działalność fizjoterapeutyczna), jak i stowarzyszenie zajmujące się organizacją i promocją opieki paliatywnej na rzecz przewlekle i nieuleczalnie chorych, ich rodzin i osieroconych, mająca w statucie ochronę i promocję zdrowia, mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach niniejszego konkursu, o ile posiadają wpis do rejestru działalności leczniczej.
Jako przykładowe źródła pomiaru danych do wskaźnika można wskazać np. regulamin powstałej wypożyczalni, status jednostki w której utworzono wypożyczalnie, dokumentację fotograficzną, faktury na zakup sprzętu do wypożyczalni, umowy na wypożyczenie sprzętu podpisane z klientami, umowy o pracę z pracownikami wypożyczalni.
Natomiast pomiar wskaźnika „Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym poszukujących pracy, uczestniczących w kształceniu lub szkoleniu, zdobywających kwalifikacje, pracujących (łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek) po opuszczeniu programu" następuje do 4 tygodni od zakończenia udziału danego uczestnika w projekcie. W związku z czym do wskaźnika nie liczymy szkoleń z zakresu obsługi wypożyczonego sprzętu, liczone są natomiast np. szkolenia podnoszące kwalifikacje/ kompetencje zawodowe. Z założenia każdy projekt chodź w minimalnym stopniu powinien przyczyniać się do osiągnięcia każdego ze określonych wskaźników. Natomiast nie można wykluczyć sytuacji w której ze względu na specyfikę grupy uczestników (np. osoby objęte opieką paliatywną) i zaplanowane wsparcie wartość przedmiotowego wskaźnika wyniesie „0". Jednakże należy pamiętać, że wartości docelowe wskaźnika podlegają ocenie pod względem m.in. adekwatności i racjonalności w związku z powyższym ich poziom powinien być odpowiednio uzasadniony we wniosku.
1. Otoczeniem osób niesamodzielnych są osoby spokrewnione lub niespokrewnione z osobami zagrożonymi ubóstwem lub wykluczeniem społecznym wspólnie zamieszkujące i gospodarujące, a także inne osoby z najbliższego środowiska osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Za otoczenie osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym można uznać wszystkie osoby, których udział w projekcie jest niezbędny dla skutecznego wsparcia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
2. Opiekun faktyczny to osoba pełnoletnia opiekująca się osobą niesamodzielną, niebędąca opiekunem zawodowym i niepobierająca wynagrodzenia z tytułu opieki nad osobą niesamodzielną, najczęściej członek rodziny.