W przedmiotowym konkursie można jedynie wykorzystać istniejące już struktury np. mieszkania treningowe itp. do aktywizacji określonych grup uczestników. W mieszkaniach aktywizowani mogą być uczestnicy z wykorzystaniem przewidzianych w ramach konkursu instrumentów aktywizacji.
Często zadawane pytania - Poddziałanie IX.1.1 (1/2021) - Regionalny Program Operacyjny WUP Łódź
W przedmiotowym konkursie można jedynie wykorzystać istniejące już struktury np. mieszkania treningowe itp. do aktywizacji określonych grup uczestników. W mieszkaniach aktywizowani mogą być uczestnicy z wykorzystaniem przewidzianych w ramach konkursu instrumentów aktywizacji.
Wraz z wnioskiem nie należy składać żadnych innych dokumentów, z wyjątkiem ww. załącznika, w którym należy przedstawić wyjaśnienia dotyczące złożenia wniosku po terminie. Inne załączniki nie będą przedmiotem oceny.
Natomiast ocena okoliczności, które spowodowały uchybienie terminowi leży w gestii IOK i zostanie dokonana po złożeniu wniosku (wraz z wymaganym załącznikiem) i zapoznaniu się IOK z jego treścią.
Szczegółowe informacje w tym zakresie zostały przedstawione w rozdziale 6.2 „Miejsce i termin składania wniosków" Regulaminu konkursu.
Zgodnie z brzmieniem kryterium, w przypadku projektów OPS/PCPR z każdym uczestnikiem podpisywany i realizowany jest kontrakt socjalny lub inny indywidualny program, lub program aktywności lokalnej, lub projekt socjalny, natomiast w przypadku pozostałych podmiotów obowiązuje umowa na wzór kontraktu socjalnego. O tym, na podstawie którego z ww. dokumentów świadczone będzie wsparcie decyduje status podmiotu będącego liderem projektu.
Nie mniej jednak należy zauważyć, że fakt bycia osobą bezrobotną (zarejestrowaną lub niezarejestrowaną w PUP) nie stanowi przesłanki do objęcia wsparciem w ramach projektu. Tak więc poza bezrobociem, warunkiem udziału w projekcie jest spełnianie innych niż bezrobocie, przesłanek ubóstwa i/lub wykluczenia społecznego o których mowa w Rozdziale 3 pkt 13 Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020. Należy podkreślić, że w ramach Osi priorytetowej IX Włączenie społeczne, w przypadku osób bezrobotnych, wsparcie kierowane jest do tych bezrobotnych, wobec których zastosowanie wyłącznie instrumentów i usług rynku pracy jest niewystarczające i istnieje konieczność zastosowania w pierwszej kolejności usług aktywnej integracji o charakterze społecznym.
Przedmiotowe kryterium nie dotyczy przypadku, gdy wnioskodawcą jest przedsiębiorca. Jednakże należy mieć na uwadze, że jeżeli w projekt jest zaangażowana jednostka pomocy społecznej, jako partner, powinna ona aktywnie uczestniczyć w realizacji projektu chociażby poprzez świadczenie pracy socjalnej, gdyż posiada do tego odpowiednio przygotowaną kadrę merytoryczną.
W przypadku zdiagnozowanych u uczestników z niepełnoprawnościami potrzeb możliwe jest sfinansowanie wsparcia trenera pracy realizującego działania w zakresie zatrudnienia wspomaganego, któremu może również pomóc psycholog, doradca zawodowy lub terapeuta.
Osoby z niepełnosprawnościami, mogą w trakcie zatrudnienia wspomaganego, korzystać również z usług asystenta osób z niepełnosprawnościami oraz ze wsparcia innych specjalistów.
Szczegółowe informacje o zatrudnieniu wspomaganym zostały przedstawione w Załączniku nr 6 do Regulaminu konkursu - Wymagania dotyczące standardu oraz cen rynkowych.
Należy jednak pamiętać, że z uwagi na status na rynku pracy, osób z tej grupy nie będzie można wykazać w obligatoryjnych wskaźnikach efektywności zatrudnieniowej oraz wskaźnikach rezultatu Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym poszukujących pracy po opuszczeniu programu i Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym pracujących po opuszczeniu programu (łącznie z pracującymi na własny rachunek).
Ponadto w tym kontekście pragniemy poinformować, że w ramach konkursu obowiązuje kryterium premiujące - Kwalifikacje/kompetencje w zawodach uznanych za deficytowe. Aby kryterium zostało uznane za spełnione, realizowane w projekcie szkolenia zawodowe muszą prowadzić do uzyskania kwalifikacji/kompetencji w zawodach uznanych za deficytowe zgodnie z wykazem zawartym w Barometrze zawodów - Raport podsumowujący badanie w województwie łódzkim, aktualny na dzień ogłoszenia konkursu.
Należy jednak pamiętać, że takie osoby nie będą mogły zostać wykazane w obligatoryjnych wskaźnikach efektywności zatrudnieniowej, gdyż jest ona mierzona wśród osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które skorzystały z instrumentów aktywnej integracji o charakterze zawodowym.
Więcej informacji w tym zakresie zawartych zostało w treści załącznika nr 6 do Regulaminu konkursu.
- Liczba osób objętych wsparciem w programie w zakresie zwalczania lub przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19
- Wartość wydatków kwalifikowalnych przeznaczonych na działania związane z pandemią COVID-19