Często zadawane pytania do konkursu - Poddziałanie IX.2.1 (4/2017) - Regionalny Program Operacyjny WUP Łódź

Często zadawane pytania do konkursu Centra Usług Społecznych - Poddziałanie IX.2.1 (2/2017)

Опубліковувач

Dane z Kuratorium Oświaty (wrzesień 2016), które zostały przedstawione w Programie badań przesiewowych słuchu oraz mowy dla uczniów pierwszych klas szkół podstawowych z terenu województwa łódzkiego na lata 2018 – 2020 są danymi szacunkowymi. W związku z czym na etapie realizacji projektu możliwa jest sytuacja gdzie faktyczna liczba uczniów klas pierwszych będzie inna niż wskazano w Programie. Wnioskodawca ma obowiązek dotrzeć do wszystkich szkół na terenie danego podregionu i umożliwić udział w projekcie potencjalnie wszystkim uczniom z klas pierwszych w roku szkolnym 2018/2019 i 2019/2020. Natomiast ze względu na brak zgody rodziców, czy objecie niektórych dzieci świadczeniami finansowanymi z NFZ w zakresie opieki medycznej słuchu i mowy, odsetek dzieci objętych badaniami będzie niższy niż łączna liczba dzieci uczęszczających do klas pierwszych. Planując grupę docelową i budżet projektu należy uwzględnić potencjalnych wszystkich uczniów klas pierwszych we wskazanych rocznikach. W związku z czym wraz ze wzrostem liczby uczestników kalkulacja kosztów może być większa niż szacunkowa kwota przedstawiona w Regulaminie konkursu na dany podregion.
 
W trakcie realizacji projektu Beneficjent na bieżąco monitoruje przebieg projektu i ryzyko nieosiągnięcia rezultatów na wskazanym poziomie. W przypadku wystąpienia problemów z osiągnieciem zaplanowanych wskaźników należy podjąć działania naprawcze, zminimalizować ryzyko ich nieosiągnięcia. Jeżeli przyczyna nieosiągnięcia rezultatów/ produktów nie będzie zawiniona przez Wnioskodawcę to Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi odstępuje w takich przypadkach od zastosowania reguły proporcjonalności. Co oznacza, że Wnioskodawca nie będzie zobowiązany zwracać poniesionych wydatków.
Podczas samego badanie nie ma obowiązku by uczestniczył w nim rodzic/ opiekun prawny. Natomiast badanie musi być poprzedzone przeprowadzeniem przez lekarza wywiadu
z rodzicami/ opiekunami prawnymi. W zależności od możliwości i zastosowanych rozwiązań wywiad może być przeprowadzony osobiście lub w formie telefonicznej albo za pomocą poczty elektronicznej.
Objęcie badaniem przesiewowym dziecka nie jest uzależnione od udziału jego rodziców/ opiekunów prawnych w spotkaniu edukacyjnym. Wymagana jest zgoda rodzica/ opiekuna prawnego na udział dziecka w badaniu. Ponadto należy pamiętać, że zgodnie z Programem badań przesiewowych słuchu oraz mowy dla uczniów pierwszych klas szkół podstawowych z terenu województwa łódzkiego na lata 2018 – 2020 wyłączone z badań przesiewowych słuchu są dzieci objęte specjalistyczną opieką medyczną w zakresie zaburzeń słuchu finansowaną ze środków NFZ. Natomiast z badań przesiewowych mowy wyłączone są dzieci objęte stałą opieką logopedyczną finansowaną z NFZ.
 

wybierz kategorię pytań