W takim wypadku w treści wniosku (punkt 3.2 „Grupy docelowe") wnioskodawca musi podać wiarygodną informację uzasadniającą tego rodzaju założenie.
Często zadawane pytania do konkursu - Poddziałanie IX.1.1 (6/2017) - Regionalny Program Operacyjny WUP Łódź
W takim wypadku w treści wniosku (punkt 3.2 „Grupy docelowe") wnioskodawca musi podać wiarygodną informację uzasadniającą tego rodzaju założenie.
Ponadto zgodnie z zapisami Wymagań dotyczących standardu oraz cen rynkowych w ramach konkursu nr RPLD.09.01.01-IP.01-10-006/17 staż nie może trwać krócej niż 3 miesiące i nie dłużej niż 12 miesięcy kalendarzowych. Z kolei obowiązująca od 1 stycznia 2018 r. wersja Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze rynku pracy na lata 2014-2020 co do zasady zaleca realizację staży do 6 miesięcy, przy czym dopuszcza możliwość wydłużenia tego okresu stosownie do programu stażu jedynie w uzasadnionych przypadkach, wynikających ze specyfiki stanowiska pracy, na którym odbywa się staż. Okres realizacji staży powinien być skorelowany z aktywizacją społeczno-zawodową umożliwiającą uczestnikom projektu powrót na rynek pracy. Biorąc pod uwagę stopień oddalenia od rynku pracy grupy docelowej, do której adresowany jest konkurs RPLD.09.01.01-IP.01-10-006/17, WUP w Łodzi sugeruje by realizacja staży odnośnie długości ich trwania odbywała się w oparciu o zapisy Załącznika nr 7 Regulaminu Konkursu Wymagania dotyczące standardu oraz cen rynkowych w ramach konkursu nr RPLD.09.01.01-IP.01-10-006/17.
Ponadto przypominamy, że aby spełnić kryterium dostępu nr 4 „Indywidualizacja wsparcia", należy tak zaplanować działania projektowe by proces wsparcia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym odbywał się w oparciu o indywidualną ścieżkę reintegracji z uwzględnieniem diagnozy sytuacji problemowej, zasobów, potencjału, predyspozycji, potrzeb z zastrzeżeniem, że nie może ona obejmować wyłącznie pracy socjalnej, a instrument aktywizacji zawodowej nie stanowi pierwszego elementu wsparcia. Oznacza to, że realizacja projektu wyłącznie przez PUP nie jest możliwa, gdyż PUP musi świadczyć usługi zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zatem aktywizacja społeczna powinna być świadczona przez podmiot do tego uprawniony, który może wystąpić w roli partnera projektu.
Oddzielną kwestią jest ustalenie wartości dofinansowania zakupu i instalacji windy. Jeżeli zakupiona w ramach projektu winda wykorzystywana byłaby także do innych zadań niż założone w projekcie, wydatki na jej zakup kwalifikują się do współfinansowania w wysokości odpowiadającej proporcji jej wykorzystania w celu realizacji projektu. W związku z tym we wniosku o dofinansowanie należy przedstawić metodologię uzasadniającą częściową lub pełną kwotę zakupu i instalacji windy, w zależności od stopnia jej wykorzystania na potrzeby realizacji projektu.
Przykładowa metodologia w tym przypadku może wyglądać następująco – w sytuacji, w której KIS zostanie utworzony w budynku wielokondygnacyjnym, w projekcie kwalifikowana jest tyko ta część kosztów zakupu i instalacji windy, która odpowiada stosunkowi kondygnacji budynku, na których mieści KIS do całkowitej liczby kondygnacji w budynku (np. budynek jest 4 kondygnacyjny, a KIS będzie działać na pierwszym piętrze to kosztem kwalifikowanym w tym przypadku jest 1/3 wydatku związanego z instalacją windy – nie licząc parteru).
Należy zastrzec, że w sytuacji, w której KIS będzie się mieścił na parterze budynku wielokondygnacyjnego, zakup i instalacja windy w projekcie uznane zostanie za nieracjonalne.
Ponadto należy pamiętać o tym, że:
- cross-financing może dotyczyć wyłącznie takich kategorii wydatków, bez których realizacja projektu nie byłaby możliwa, w szczególności w związku z zapewnieniem realizacji zasady równości szans, a zwłaszcza potrzeb osób niepełnosprawnych;
- wartość cross-financingu nie może przekroczyć 10% finansowania unijnego w ramach projektu;
- wydatek, w tym przypadku winda nie może być wykorzystywana do celów komercyjnych;
- musi być zachowana trwałość projektu zgodnie z rozdziałem 5.3. Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków - 5 lat.