Czy w przypadku tworzenia nowych miejsc pracy w istniejących spółdzielniach socjalnych, istnieje obowiązek przyjęcia osób nowo zatrudnionych osób w poczet członków?
W świetle obowiązujących przepisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych (Dz.U. Nr 94, poz. 651 z póz. zm.) oraz ustawy z dnia 16 września 1982 r. prawo spółdzielcze (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1443 z póz. zm.) członkom spółdzielni socjalnej (osobom fizycznym) przysługuje roszczenie o nawiązanie stosunku pracy - każdy członek spółdzielni musi być zatrudniony w oparciu o spółdzielczą umowę o pracę. Natomiast samo zatrudnienie osoby w spółdzielni socjalnej nie musi być związane z automatycznym przyjęciem osoby zatrudnianej w poczet członków spółdzielni. Osoba zatrudniona w spółdzielni socjalnej może ubiegać się o członkostwo, natomiast spółdzielnia socjalna może przyjąć tę osobę w poczet członków, o ile spełnia ona warunki przewidziane w przepisach prawa oraz statucie spółdzielni. Samo zatrudnienie w spółdzielni socjalnej nie wiąże się zatem z powstaniem po stronie zatrudnionego roszczenia o przyjęcie w poczet członków spółdzielni, któremu to roszczeniu odpowiadałby obowiązek spółdzielni socjalnej przyznania tej osobie członkowstwa.
Szczególnym przypadkiem jest sytuacja, gdy założycielami spółdzielni socjalnej są osoby prawne. Osoby fizyczne zatrudnione w takiej spółdzielni socjalnej, po 12 miesiącach nieprzerwanego zatrudnienia w spółdzielni, mają prawo do uzyskania członkostwa w spółdzielni socjalnej.