Jakimi działaniami można objąć rodziny poza wsparciem asystenta rodziny? - Regionalny Program Operacyjny WUP Łódź

Często zadawane pytania do konkursu OPS i PCPR - Poddziałanie IX.2.1 (1/2015)

Опубліковувач

Jakimi działaniami można objąć rodziny poza wsparciem asystenta rodziny?

Celem konkursu jest rozwój usług wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej służących pomocy w pokonywaniu trudnych sytuacji życiowych. Projekt powinien dotyczyć udzielenia wszechstronnego wsparcia rodzinie w przezwyciężeniu trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych oraz zapobiegania umieszczania dzieci w pieczy zastępczej, a także umożliwienia powrotu dziecka do rodziny. Ponadto projekt powinien obejmować wsparcie rodzin zastępczych i udzielanie im  pomocy w wykonywanych przez nie zadaniach oraz przygotowanie kandydatów na rodziców zastępczych do przyjęcia dzieci. Wsparcie w tym zakresie musi być realizowane zgodnie z Ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. W przypadku gminy szczególnie istotne są zapisy rozdziału II Wspieranie rodziny.
Przykładowo zgodnie z art. 8. ww. ustawy, rodzinie przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych wójt zapewnia wsparcie, które polega w szczególności na:
  • analizie sytuacji rodziny i środowiska rodzinnego oraz przyczyn kryzysu w rodzinie;
  • wzmocnieniu roli i funkcji rodziny;
  • rozwijaniu umiejętności opiekuńczo-wychowawczych rodziny;
  • podniesieniu świadomości w zakresie planowania oraz funkcjonowania rodziny;
  • pomocy w integracji rodziny;
  • przeciwdziałaniu marginalizacji i degradacji społecznej rodziny;
  • dążeniu do reintegracji rodziny.
Pragniemy zwrócić uwagę, że w ramach projektu realizowane mogą być statutowe działania zgodne z Ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, które stanowią odpowiedź na zdiagnozowanie w obszarze gminy deficyty.

Informacje o publikacji dokumentu

wybierz kategorię pytań