W przypadku projektów realizowanych przez OPS co najmniej 40% grupy docelowej stanowią osoby należące do III profilu pomocy, których aktywizacja odbywa się we współpracy z PUP poprzez realizację Indywidualnego Planu Działania. Jednakże możliwe jest objęcie w/w osób dodatkowym wsparciem wynikającym z kafeterii instrumentów aktywnej integracji. Biorąc pod uwagę powyższe czy realizując w projekcie OPS staże dla osób objętych PAI należy umieścić koszty organizacji staży w budżecie szczegółowym projektu. Czy koszt realizacji staży leży po stronie PUP - jako podmiotu wyspecjalizowanego w zakresie aktywizacji zawodowej? - Regionalny Program Operacyjny WUP Łódź

W przypadku projektów realizowanych przez OPS co najmniej 40% grupy docelowej stanowią osoby należące do III profilu pomocy, których aktywizacja odbywa się we współpracy z PUP poprzez realizację Indywidualnego Planu Działania. Jednakże możliwe jest objęcie w/w osób dodatkowym wsparciem wynikającym z kafeterii instrumentów aktywnej integracji. Biorąc pod uwagę powyższe czy realizując w projekcie OPS staże dla osób objętych PAI należy umieścić koszty organizacji staży w budżecie szczegółowym projektu. Czy koszt realizacji staży leży po stronie PUP - jako podmiotu wyspecjalizowanego w zakresie aktywizacji zawodowej?

Print Drukuj
Wsparcie realizowane w ramach PAI musi odbywać się zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Ustawa ta definiuje III profil pomocy oraz instrumenty i usługi przypisane do tego profilu. Nie ma więc możliwości, by w ramach PAI oferować dodatkowe instrumenty i usługi rynku pracy nieprzypisane w ustawie do III profilu.
W art. 62b ust 2 określono, jakie działania podejmowane są po zrealizowaniu PAI (w skrócie: wydłużenie PAI z 2 do maksymalnie 6 m-c, skierowanie do zatrudnienia wspieranego lub podjęcia pracy w spółdzielni socjalnej osób prawnych, ponowne ustalenie profilu pomocy, a w przypadku jego zmian niezwłoczne dostosowanie IPD).
W związku z tym nie ma możliwości zastosowania instrumentów aktywizacji zawodowej, za które odpowiadałby w projekcie PUP innych niż wskazane w ustawie dla III profilu pomocy. W związku z powyższym nie ma możliwości realizacji staży przez powiatowy urząd pracy wobec wymienionej grupy docelowej w ramach projektu. Realizację staży w ramach projektu należy powierzyć podmiotowi wyspecjalizowanemu w zakresie aktywizacji zawodowej (innemu niż PUP) w ramach partnerstwa. W Regulaminie konkursu w części 3.5 opisane zostały zasady realizacji projektu w partnerstwie. Koszty realizacji staży powinny zostać wykazane w szczegółowym budżecie projektu i oznaczone zgodnie z zapisami Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020.
Informacje o publikacji dokumentu